Facebook Statistics
Značka Kvality

Slovenská republika a FAO

05-09-2007

Informácia zo zasadnutia Výboru pre spoluprácu SR s Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Na Ministerstve pôdohospodárstva SR sa 22. augusta 2007 uskutočnilo rokovanie Výboru pre spoluprácu SR s Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) za účasti zástupcov rezortov, vedecko-výskumnej a akademickej obce, profesionálnych združení a odborných konzultantov zúčastňujúcich sa spolupráce a aktivít SR vo FAO.

Na stretnutí sa hodnotilo pôsobenie Slovenskej republiky v tejto špecializovanej organizácii v systéme OSN za rok 2006. Spomedzi mnohých aktivít, ktorých sa SR zúčastnila, boli vysoko hodnotené najmä podujatia s dosahom na regionálne problémy, ktoré sa  konali Slovensku (Európska komisia pre lesníctvo v Sielnici pri Zvolene - máj 2006, 1. konzultácia nových členských štátov EÚ a Svetového potravinového programu WFP v Nitre -január 2006. V rámci rozvojovej pomoci SR bol zorganizovaný workshop pre budovanie kapacít a tvorbu podporných projektov ako súčasť činnosti strediska FAO CEECFOODS pre údajovú základňu o zložení potravín v krajinách strednej a východnej Európyi na Výskumnom ústave potravinárskom v Bratislave - október 2006.

Ministerstvo pôdohospodárstva SR ako odborný gestor spolupráce s FAO predstavilo Rámcový program spolupráce SR s FAO na rok 2007. K nemu prebiehajúca diskusia mala za cieľ spresniť a doplniť aktivity SR, pričom sa formulovali aj zámery na smerovanie spolupráce v nasledujúcom dvojročnom období. V súčasnosti sa pripravuje 20. expertné stretnutie pracovnej skupiny FAO pre ženy a vidiecku rodinu v Európe v Nitre - október 2007. Slovenská republika podporila prípravu strategických štúdii týkajúcich sa bioenergie, potravinovej bezpečnosti, lesov a ich energetického využitia a tiež zverejnenú štúdiu FAO o vývoji svetového poľnohospodárstva do roku 2050.

Nadväzne na výsledky 132. zasadnutia Rady FAO a jeho výborov v I. polroku 2007 sa diskusia orientovala na národné pôsobenie vo viacročnom programe ochrany všetkých genetických zdrojov na zemi (rastlinných, živočíšnych, lesných, mikrobiálnych, akvakultúrnych, atď.) ako aj na nový vývoj v administrácii a činnosti FAO nadväzne na proces nezávislého externého hodnotenia organizácie, ktorého výsledky budú schválené počas 34. Konferencie FAO v novembri 2007. Cieľom  uplatnenia výsledkov hodnotenia a prebiehajúcej reformy je zabezpečiť nové efektívne smerovanie FAO ako modernej organizácie v systéme OSN, schopnej reagovať na výzvy a potreby 190 členských štátov FAO a  Európskeho spoločenstva ako členskej organizácie. Odznela informácia, že Slovenská republika sa zapojila aj do prípravy vízie EÚ k podpore prebiehajúceho reformného procesu FAO a prediskutovali sa budúce možnosti efektívnej implementácie záverov hodnotenia.

Priebeh diskusie potvrdil, že globálny vývoj vyžaduje multilaterálnu spoluprácu partnerov prostredníctvom FAO v sektoroch výživy, poľnohospodárstva, potravinárstva, lesníctva, vodného hospodárstva, v ochrane spotrebiteľa, vidieckom rozvoji a súvisiacich odvetviach. Na záver účastníci zhodne konštatovali účelnosť doterajšieho zapojenia národných odborníkov v celosvetovej spolupráci vo všetkých oblastiach pôsobenia FAO v prospech napĺňania hlavného poslania organizácie – vytvárania podmienok pre boj proti hladu a podvýžive na našej planéte.

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)



Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Platformy pre brexit
Bestslovakfood