Popri kontrolách hygieny a čerstvosti potravín sa bude kontrolovať už aj kvalita
Bratislava, 24. júla 2024 – Bezpečné a kvalitné potraviny sú pre Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR kľúčovou prioritou. Kontroly hygieny a čerstvosti tovaru na pultoch sa v lete zintenzívnili. Podľa údajov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR v júni vyše 55 % z vykonaných cielených kontrol skončilo s nedostatkom.
„Ukázalo sa, že cielené kontroly potravín v obchodoch odhalili veľmi znepokojujúci stav. Konali sa večer a cez víkendy, keď sa v obchodoch nachádza najviac ľudí a odhalili takmer 5-násobne viac nedostatkov ako bežné kontroly v pracovnom čase. Považujem to za alarmujúce. Ľudia si zaslúžia kvalitné potraviny predsa aj večer, keď idú nakúpiť cestou z práce,“ reagoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč na zistenia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.
ŠVPS vykonala v júni 223 cielených kontrol hygieny potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu, celkovo v 217 prevádzkach mimo štandardnej pracovnej doby kontrolórov, z toho 165 v super-
a hypermarketoch. „Popri bežných kontrolách v štandardnom pracovnom čase kontrolórov, ktoré predajca môže očakávať, sme pridali cielené kontroly večer a cez víkendy, keď predajca kontrolu spravidla neočakáva, no v predajniach je ešte stále veľa, dokonca najviac ľudí,“ vysvetlil ústredný riaditeľ ŠVPS SR Martin Chudý.
Medzi najčastejšie zistené nedostatky patrila hygiena technologického zariadenia a pracovných pomôcok, hygiena budov či prevádzkarní. Prevádzkové priestory a zariadenia boli neudržiavané, mraziace a chladiace zariadenia znečistené či namrazené, ovocie a zelenina so známkami plesne a hniloby.
„Závažnosť nedostatkov je rôzna a veľmi citlivo sa vyhodnocuje. Je rozdiel, či kontrolóri nájdu v obchode tri jogurty po dátume spotreby, alebo stopy po prítomnosti hlodavcov na predajnej ploche či v skladoch potravín,“ pripomína hlavný veterinár primárnu zodpovednosť predajcov za bezpečnosť a kvalitu predávaných potravín, ako aj za hygienické podmienky ich predaja. „Na druhej strane je však prístup samotných zákazníkov. Je dôležité zaobchádzať s jedlom, s potravinami šetrne. Napríklad nehygienicky neskúšať kvalitu a čerstvosť pečiva, alebo zbytočne netestovať tlakom zrelosť ovocia,“ zdôrazňuje Chudý.
Od januára do konca júna 2024 bolo prevádzkam uložených celkovo 846 blokových pokút vo výške 18 986 eur. Právoplatným rozhodnutím bolo ukončených 515 správnych konaní, pri ktorých boli uložené pokuty v celkovej výške 949 370 eur. Najvyššia uložená pokuta v správnom konaní bola
45-tisíc eur.
„Na pultoch musia byť v prvom rade bezpečné a kvalitné potraviny. Som rád, že vďaka novej legislatíve budú rovnaké ako v iných krajinách Európy. Kontrola dvojakej kvality potravín je ďalšia, ktorej garantom bude ŠVPS a ktorú pridáme do systému kontrol vykonávaných regionálnymi inšpektormi už čoskoro. Lebo naši občania nie sú v Európe občanmi druhej kategórie a zaslúžia si kvalitné a bezpečné potraviny,“ dodal minister Takáč, ktorý tému dvojakej kvality potravín otvoril aj na júnovej Rade ministrov AGRIFISH v Bruseli. V nadväznosti na jeho vystúpenie a všeobecnú podporu agrokolegov, sa bude duálnou kvalitou potravín zaoberať seriózne aj Európska komisia. „Je nemysliteľné, aby sme v spoločnom európskom priestore nemali rovnaké zloženie potravín. Aby sme aj dvadsať rokov po vstupe do EÚ mali menej kvalitné potraviny, ako naši susedia. Aby sme v nevedomosti jedli náhrady plnohodnotných, kvalitných surovín,“ mieni R. Takáč.