Aktuality

Agrorezort víta podporu opozície pre Zelenú naftu

09-02-2018

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) víta záväzok opozičného hnutia Sme rodina, že podporí projekt systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby „Zelená nafta“ z dielne agrorezortu.

  • Opozičné hnutie podporí „Zelenú naftu“ z dielne agrorezortu
  • Zelená nafta bude jednoduchá a ľahko kontrolovateľná

„Pri červenej nafte, ktorá bola realizovaná za predchádzajúcich vlád bolo veľa chýb a špekulantov. Chyby z minulosti nemienime opakovať, nepôjdeme preto týmto systémom. Projekt „Zelená nafta“ bude veľmi jednoduchý, účelný, efektívny a ľahko kontrolovateľný. Zároveň bude realizovaný administratívne jednoducho,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) v nedeľu v relácii TA3 V politike.

Ako dnes na tlačovej konferencii potvrdili predstavitelia hnutia, projekt podporia, pretože bude formou normatívov a administratívne nenáročný. Iniciátorom „Zelenej nafty“ je agrorezort a Slovenský národná strana. V koalícii ju presadil predseda SNS Andrej Danko. MPRV SR víta, že aj opozícia si uvedomuje správnosť tohto opatrenia z dielne agrorezortu a SNS a predstavitelia hnutia mu vyjadrili podporu  ešte predtým ako ministerstvo zverejnilo samotné detaily fungovania tohto podporného opatrenia.

„Pri aplikácii projektu vo výške 30 miliónov eur nepôjde o automatickú celoplošnú dotáciu, ale o podporu odvetví, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy ako je špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a špeciálna živočíšna výroba. Plodiny ako kukurica, repka, pšenica, či slnečnica nepodporíme. Sledujeme tým taktiež udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu,“ vysvetlila G. Matečná. Zelená nafta bude realizovaná administratívne nenáročným a efektívnym systémom, ktorý zamedzí špekuláciám.

V prípade záujmu o citáciu pani ministerky z relácie V politike, nájdete ju tu - 25. minúta: https://www.ta3.com/clanok/1121383/dvojaka-kvalita-potravin-a-postoj-eu-nove-pravidla-pre-politicke-strany.html