Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Signalizačná správa ÚKSÚP - obdobie plesní začalo

15-06-2012

Konečne nám napršalo. Repka a obilniny sú pred zberom a hubovým chorobám unikli. O plesni zemiakovej na zemiakoch a rajčiakoch sme už písali v signalizácii pred mesiacom. Je však množstvo druhov zeleniny, ktoré sa pestujú v poľných podmienkach, často aj pod závlahou, kde v teplom a vlkom počasí plesne spôsobujú problémy, najmä ak sú porasty napadnuté aj živočíšnymi škodcami.

Všetky druhy cibule napáda pleseň cibuľová (Peronospora destructor). K jej rozvoju stačí aj silná rosa. Optimálne podmienky pre šírenie sú pri teplote 15-20°C a relatívnej vlhkosti vzduchu 80 %. Pri teplotách pod 7°C a nad 25°C spóry neklíčia a infekcia sa zastavuje. Prezimuje v cibuliach, semenách alebo na zvyškoch rastlín. Na listoch sa prejavuje bledými šedozelenými pozdĺžnymi oválnymi škvrnami, neskôr sa sfarbujú do modrošeda alebo fialova. Napadnuté listy predčasne odumierajú, čím sa znižuje úroda a zhoršuje skladovateľnosť cibule. Z preventívnych opatrení je dôležitá hustota porastu zabezpečujúca dostatočné prevzdušnenie listov a rýchlejšie osychanie porastu. Na začiatku napadnutia je potrebné aplikovať fungicídy v 7-14 dňových intervaloch, za podmienok priaznivých pre šírenie plesní sa intervaly skracujú. Povolené sú fungicídy Signum (2-3 aplikácie), Acrobat MZ WG, Mikal M, Kocide 2000, Bravo 500, Ridomil Gold MZ 68 WG. Aj na ošetrenie póru sú povolené Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neotec a Novozir MN 80.

V cibuli, póre a cesnaku na semeno sa môžu šíriť vošky. Povolené je Bi 58 EC-Nové, len do cibule a cesnaku je povolený aj Pirimor 50 WG. Na porastoch napadnutých plesňou sa druhotne šíria černe (Alternarium spp.), rozšírenie registrácie proti nim má Amistar na cibuľu v poľných podmienkach max. 2-x za vegetáciu. Tu môžete aplikovať aj Decis EW 50, Pyrinex 48 EC proti strapkám, Spintor aj proti strapke západnej. U záhradkárov sa rozšírila menej známa cibuľovka zhubná (Eumerus strigatus). Larvy tejto muchy poškodzujú cibuľu v zemi, ochrana proti nim nie je možná. Zostáva len vybrať cibuľu a spáliť. Pri aplikácii prípravkov do cibule nezabudnite pridať zmáčadlo.

Uhorky a tekvicovú zeleninu napáda pleseň uhorková (Perenoplasmopara cubensis). Predpokladá sa, že spóry huby sú k nám prenášané vetrom z krajín s celoročnou produkciou uhoriek, u nás neprezimuje. Do roku 1984 bola táto choroba bezvýznamná, odvtedy sa vyskytuje pravidelne. Pri skorom napadnutí a bez chemickej ochrany sú porasty zničené. Napáda uhorky, melóny aj tekvicu pestovanú na olej a ostanú tekvicovú zeleninu. Infikované môžu byť len vlhké listy, pri silnom infekčnom tlaku a teplote 20-25°C stačí dvojhodinové ovlhčenie listov, pri nižších teplotách sa doba ovlhčenia predlžuje. Ochorenie je ľahko viditeľné podľa hranatých žltozelených škvŕn na hornej strane listov, ktoré sú ohraničené žilkami. Ich počet sa rýchlo zväčšuje, zospodu listu sa na nich tvorí šedofialový porast plesne. Napadnuté listy hnednú a odumierajú. Pri prvom napadnutí treba okamžite ošetrovať povolenými fungicídmi Aliette 80 WG, Mikal M, Dithane M 45, Novozir MN 80, Kuprikol 50 (povolený aj na bakteriálnu škvrnitosť). V samotných uhorkách je spektrum prípravkov rozšírené o Dithane DG Neotec, Tanos 50 WG, Acrobat MZ WG, Champion 50 WP, Ridomil Gold MZ 68 WG, Ridomil Gold Plus 42,5 WP, Previcur 607 SL a Funguran alebo Bravo 500 na uhorky nakladačky a uhorky šalátové. Fungicídy môžete miešať s insekticídmi proti roztočcovi chmeľovému a strapkám, a to Vertimec 018 EC, Spintor (len strapky) alebo voškám Bi 58 EC-Nové a Pirimor 50 WG, proti strapke západnej Dursban 480 EC a proti molici skleníkovej Karate Zeon 5 CS, Sanmite 20 WP a Calypso 480 SC (aj vošky). V suchých podmienkach škodí na tekvicovej zelenine a uhorkách aj múčnatka uhorková (Erysiphe cichoracearum). Na listoch tvorí biele mycélium na vrchnej strane. Prah škodlivosti je až 20 % napadnutého porastu. Povolený je len Thiovit Jet.

Aj ostatnú poľnú zeleninu napádajú plesne. Pleseň kapustová (Peronospora parasitica) sa prejavuje žltými škvrnami na hornej strane listov a na spodnej šedobielym povlakom. V poľných podmienkach sú škvrny na starších listoch tmavé a listy žltnú. Výskyt podporuje teplota nižšia ako 16°C a vysoká vzdušná vlhkosť, čím sa odlišuje od ostatných teplomilných plesní. Znovu platí ako prevencia prevzdušnené porasty a zaorávanie pozberových zvyškov. Napadnuté hlávky neuskladňujte, môžu zahnívať. Semenné porasty je možné ošetrovať Dithane M 45, Novozir MN 80 (prípravky účinkujú aj na černe) a kapustu v poľných podmienkach Ridomil Gold Plus 42,5 WP max. 2-x za vegetáciu. Pleseň kapustová napáda aj kel a brokolicu v poľných podmienkach, kde je povolený Amistar max. 2-x za vegetáciu aj na černe. Môžete miešať fungicídy s insekticídmi proti voškám  Karate Zeon 5 CS (aj mlynárik a mora kapustová) alebo Pirimor 50 WG. Proti húseniciam voľne požierajúcim (mlynárik kapustový, mory a molička kapustová) je autorizovaný Steward na kel, karfiol, kaleráb a hlávkovú kapustu.

Semenné porasty šalátu napáda pleseň šalátová (Bremia lactucae). Prejavuje sa škvrnami ohraničenými žilnatinou, na vrchnej strane nažltlej farby, na rube šedým povlakom plesne. K šíreniu je potrebné 5-7 hodinové ovlhčenie listov pri teplote 10-21°C, to znamená chladnejšie a vlhké počasie. Prevenciou je prúdenie vzduchu preriedenými porastmi a tým čo najrýchlejšie osušenie listov šalátu. Pri prvých príznakoch ošetrujte prípravkom Kuprikol 50. Ak sú na šaláte aj vošky, pridajte Pirimor 50 WG.

Semenné porasty reďkovky už vybiehajú do kvetu. Aj tu môže škodiť pleseň belostná (Albugo candida), preto je proti nej zaregistrovaný Kuprikol 50.

Mrkva a petržlen majú tiež svoju pleseň mrkvovú (Plasmophara crustosa). Prejavuje sa na starších listoch hnedými škvrnami na hornej strane listov. Napáda aj fenikel a zeler. Vyskytuje sa za chladného a vlhkého počasia. V semenných porastoch mrkvy a petržlenu sú povolené Kuprikol 50, Dithane M 45, Dithane DG Neotec a Novozir MN 80.

Stále viac pestovaným druhom zeleniny v poľných podmienkach je šparľa. Táto na prvý pohľad jemná zelenina je však atakovaná množstvom chorôb a škodcov. Napáda ju pleseň sivá (Botrytis cienerea), rozšírené použitie proti nej v produkčných porastoch má Signum a Discus. Posledne menovaný fungicíd a Horizon 250 EW sú aj proti hrdzi špargľovej (Puccinia asparagi) a černi (Stenphylium sp.) Hrdza sa prejavuje po zbere bledými a žltými listami. Rozširuje sa veľmi rýchlo a môže spôsobiť vážne škody. V nasledujúcom roku môže znížiť úrodu až o 50 %. Odporúča sa na jeseň, po dozretí, pozbierať zvyšky rastlín a spáliť, aby sa zničili prezimujúce zdroje infekcie. V lete za vlhkého počasia je možné zachytiť infekciu postrekom uvedenými fungicídmi. Černe sa prejavujú na praste až koncom leta, najmä v 2. a 3. roku. Listy žltnú a opadávajú, takže stonky zostávajú holé. Táto choroba je považovaná za nebezpečnejšiu ako hrdza. Napadnuté rastliny strácajú asimilačnú plochu potrebnú k vytvoreniu dostatočného množstva zásobných látok pre budúci rok. Tiež sa odporúča pozbierať a spáliť nadzemnú časť. Ošetrenie fungicídmi je účinné, dôležité je založiť na tento účel pre prúdenie vzduchu širšie riadky. Špargľu trápia aj strapky. Pri zistení ošetrujte prípravkom Istroekol a Karate Zeon 5 CS. Posledný insekticíd účinkuje aj na chrobákov pekného vzhľadu, asi 6 mm veľkých, špargľovcov obyčajných (Crioceris asparagi), ktorí sú modrozelenej farby s tromi žltými škvrnami, a špargľovcov dvanásťbodkových (Crioceris duodecimpunctata) žltočervenej farby s čiernymi bodkami. Obidva druhy požierajú všetky nadzemné časti rastlín v štádiu dospelca aj larvy. Ochrana sa odporúča vtedy, ak je niekoľko chrobákov na jednej rastline. Použitie má na tento účel rozširené Karate Zeon 5 CS.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Zemiaky

Výskyt pásavky zemiakovej je v tomto roku dosť nepravidelný. Sú oblasti, v ktorých nebola ešte poriadne ani pozorovaná, pričom v iných oblastiach sa vyskytujú už vyššie larválne štádiá. Preto odporúčame pestovateľom sledovať dospelce, kladenie vajíčok a následne liahnutie lariev, podľa ktorého možno veľmi dobre určiť termín ošetrovania a výber najvhodnejšieho prípravku. Na ošetrovanie proti larvám sa používajú dve rôzne skupiny prípravkov, pričom veľmi účinné a z istého pohľadu aj najlacnejšie je skoré ošetrenie proti mladým larvám prípravkami Novodor FC a Rimon 10 EC. V prípade správne vykonaného ošetrenia nie je už väčšinou potrebný ďalší opakovaný zásah. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné, ale naopak sa môžu použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi takéto prípravky patria Apache 50 WG (max. 2-x), Actara 25 WG (max. 2-x), Biscaya 240 OD, Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Fury 10 EW, Fury 100 EW, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol, Mavrik 2 F, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Proteus 110 OD, Spintor a okrem skorých zemiakov aj Alfalam 100 EC a Vaztak 10 EC. V mnohých prípadoch je však následne potom potrebný opakovaný zásah. Prípravky s obsahom iba pyretroidnej účinnej látky majú výrazne zníženú účinnosť pri teplotách nad 25oC. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.

Jadroviny

Ochranu proti múčnatke a chrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať. Najmä v oblastiach s lokálnymi búrkami je potrebné ošetrovanie každých 12-14 dní.

Vinič

Vinohradníkov upozorňujeme na ochranu proti múčnatke aj peronospóre v období po odkvitnutí. I keď peronospóra momentálne nehrozí takmer nikde, po odkvitnutí sa ošetruje paušálne proti obom uvedeným chorobám bez ohľadu na počasie.

Molice

Už v tomto období možno pozorovať pomerne vysoký výskyt molíc v porastoch zelenín. Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách a molica lastovičníková len na kapustovej zelenine. Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má viac generácií do roka, preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie. Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu. Na jeho monitorovanie sa v skleníkoch odporúča vyvesiť Bio plantella žlté lepové dosky alebo Žlté lepové doštičky. Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok. Proti molici skleníkovej je do papriky povolený prípravok Calypso 480 SC, v rajčiakoch Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol, Mospilan 20 SP a Rimon 10 EC a v uhorkách Calypso 480 SC, Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Lambda Lam 50 CS, Lambdol a Sanmite 20 WP (maximálne 2-krát za sezónu). Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2-3-krát v intervale 3-5-7 dní. Proti imágam škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia. V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravkov En-Strip (Encarsia formosa), Ercal (Eretmocerus eremicus) a Mirical (Macrolophus caliginosus). Prirodzenými nepriateľmi molíc sú ešte aj rôzne druhy lienok. Pre ich praktické použitie je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi 1 ks na 1 rastlinu alebo 20-30 ks na 1 skleník mohli obmedziť škody.

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR

V Bratislave, dňa 13.6.2012


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood