Facebook Statistics
Značka Kvality

Prvá časť stanovísk EFSA o „všeobecne platných“ zdravotných tvrdeniach

02-10-2009

Tlačová správa 1. 10.2009

EFSA práve publikovala prvú časť jej stanovísk k zoznamu „všeobecne platných“ zdravotných tvrdení zozbieraných Členskými krajinami a Európskou Komisiou. Experti EFSA Panelu o dietetických výrobkoch, výžive a alergiách (NDA) zhodnotili vedecké dôkazy pre viac ako 500 tvrdení(1). Stanoviská pomôžu pri budúcich rozhodnutiach Európskej Komisie a Členských krajín dotýkajúcich sa autorizácie zdravotných tvrdení(2).

Stanoviská poskytujú vedecké informácie o 523 zdravotných tvrdeniach zodpovedajúcich viac ako 200 potravinám a potravinárskym zložkám akými sú vitamíny, vláknina, tuky, cukry, „probiotické“ baktérie a biologicky aktívne a liečivé rastlinné zložky. Pre približne jednu tretinu tvrdení výstup z hodnotenia bol priaznivý z dôvodu, že pri nich boli vhodné vedecké údaje pre ich podporu. Tieto boli dostupné hlavne v súvislosti s funkciou vitamínov a minerálnych látok, a tiež zahrňovali dietetickú vlákninu a mastné kyseliny pre udržiavanie hladiny cholesterolu, žuvačky bez sladidiel na udržiavanie zdravého chrupu. Takmer polovica z posudzovaných údajov s nepriaznivým hodnotením bola spôsobená z dôvodu nedostatočných informácií o zložkách, na ktorých sa tvrdenie zakladalo ako napríklad „probiotické“ baktérie a biologicky aktívne a liečivé rastliny. Bez presnej identifikácie o zložkách, ktoré boli predmetom posudzovania, Panel nemôže potvrdiť, že vedecké údaje poskytnuté EFSA sú pre tie isté komponenty, pre ktoré zdravotná výhodnosť je potvrdzovaná.

Komentujúc tieto prvé výsledky, Prof. Albert Flynn, predsedajúci EFSA NDA Panelu sa vyjadril nasledovne: „Nezávislé vedecké informácie EFSA pomôžu zabezpečiť, že zdravotné tvrdenia o potravinách sú presné a potrebné pre konzumentov pri ich rozhodovaní sa o zdravej výžive. Vedecké stanoviská budú nápomocné aj pri budúcich rozhodnutiach Komisie a Členských krajín, ktoré sa budú týkať autorizácie zdravotných tvrdení.“

EFSA usporiada 6. októbra v Bruseli stretnutie expertov z Členských krajín a Európskej Komisie s cieľom prediskutovať posúdenie „všeobecne platných“ zdravotných tvrdení. Stručný dokument pripravený pre diskusiu na uvedenom stretnutí vysvetľuje prístup EFSA k posudzovaniu uvedených tvrdení a je dostupný na webe na nasledovnej adrese
http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1211902904263.htm

Počas obdobia medzi júlom a decembrom 2008 EFSA dostala od Európskej Komisie návrh zoznamu 4186 tvrdení, ktoré mali byť posúdené. Tento zoznam bol výsledkom úsilia vedúceho k vytriedeniu Európskou Komisiou viac ako 44 000 tvrdení dodaných Členskými krajinami. Panel sa naďalej zaoberá so schvaľovaním a publikovaním vedeckých stanovísk k zostávajúcim tvrdeniam v zozname. EFSA v nadväznosti na to bola požiadaná Európskou Komisiou definovať podstatne presnejší časový harmonogram pre ukončenie prác, berúc do úvahy aj možné posudzovanie ďalších výživových tvrdení.


(1) "Všeobecne platné" tvrdenia definované v Článku 13.1 Usmernenia 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach pre potraviny zhŕňajú: Úlohu nutričných zložiek/ látok počas rastu, rozvoja a funkcie tela; psychologických funkcií a funkcii správania sa; redukcii a kontrole váhy alebo redukcii hladu, zvýšenia pocitu nasýtenosti alebo redukcie využiteľnej energie z príjmu potravín. Tieto tvrdenia nezahŕňajú také, ktoré sú určené pre rozvoj detí alebo pre znižovanie rizika zdravotného resp. ochorenia.

(2) EFSA je zodpovedná pre potvrdenie vedeckého vyjadrenia tvrdenia. Informácie EFSA sú brané do úvahy Európskou Komisiou a Členskými štátmi pri autorizácii zdravotných tvrdení.

(kov)


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood