Facebook Statistics
Značka Kvality

Odbor informatiky

Ľ. JAHNÁTEK: Slovensko v potravinovej sebestačnosti veľmi pokrivkáva

14-05-2014

(Bratislava, 13. mája 2014) Slovenská republika v potravinovej sebestačnosti veľmi pokrivkáva, v tomto ukazovateli je totiž na poslednom mieste v rámci Európskej únie (EÚ). Uviedol to dnes v Bratislave na medzinárodnej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Potraviny a obchod 2014 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).
"Sme možno jediná krajina na svete, ktorá mala pred 25 rokmi svoj potravinársky priemysel a poľnohospodársku prvovýrobu nastavenú tak, že sme dokázali 30 % tejto produkcie vyvážať a zabezpečiť pritom na 100 % domáci trh. Bohužiaľ, situácia je taká, že v roku 2012 sme mali potravinovú sebestačnosť na úrovni 46 %," zdôraznil Jahnátek.
Dôvodov tohto nedobrého stavu je podľa jeho slov viacero. "Boli to jednak dôvody, ktoré súviseli s ekonomickou transformáciou na Slovensku. Aj keď sa slovenská poľnohospodárska prvovýroba a potravinárstvo dokázali postupne nejako vyrovnať s makroekonomickými zmenami, nakoniec prišiel posledný a rozhodujúci zásah, ktorý zrazil potravinárstvo nadol. Bol to príchod nových praktík v oblasti predaja potravín, ktoré priniesli niektoré obchodné reťazce," priblížil minister.
"Obchodné reťazce dodnes na Slovensku veľmi efektívne podnikajú. Bohužiaľ, na úkor slovenských potravinárov, na úkor slovenskej prvovýroby, s veľmi kvalitnou obchodnou maržou, ale nízkou kvalitou servisu a nízkou mierou kvality potravín," dodal.

Zdroj: TASR

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood