Facebook Statistics
Značka Kvality

Zákony, nariadenia, vyhlášky, výnosy, opatrenie

Kečupy obsahujú plesnivé rajčiny a pesticídy

24-10-2011

(21.10.2011; Nový Čas; s. 14; srv)

Šokujúce výsledky obľúbenej pochutiny:
BRATISLAVA   Milujete vy a vaše deti kečup? Jedávate ho takmer ku všetkému? Následná informácia vás teda bude zaujímať. Časopis dTest si posvietil na kvalitu a zloženie predávaných kečupov. Vo všetkých z 22 sledovaných výrobkov bola zistená prítomnosť mykotoxínov, v niektorých dokonca aj pesticídov. A ak ste čakali, že kečup je len z rajčín, nie vždy tomu tak je. Výrobcovia ich totiž často nahrádzajú lacnejšími jablkami či mrkvou.

Test na prítomnosť mykotoxínov nedopadol dobre vo všetkých 22 testovaných výrobkoch. Svedčí to o tom, že časť paradajok bola zhnitá či plesnivá. "Aj keď išlo len o stopové množstvo rôznych druhov mykotoxínov, dokazuje to, že výrobcovia si s kvalitou surovín hlavu často nelámu," povedala k výsledkom šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Na výrobu teda používajú aj nekvalitné suroviny. Hodnotenie prítomnosti pesticídov dopadlo lepšie, ale aj tak nebolo deväť vzoriek úplne v poriadku. Ďalej sa pozreli na obsah rajčín, ten rovnako nezodpovedal našim stanoveným normám podľa rezortu pôdohospodárstva. Šesť výrobkov nevyhovelo. Ako zistili, výrobcovia často túto normu obchádzajú tým, že produkt na zvú "kečupová omáčka". "Ako sme zistili, rajčiny sa v kečupe najčastejšie nahrádzajú lacnejšou jablkovou dreňou, karotkou alebo cibuľou. Bežné je tiež pridávanie cukrových sirupov zo škrobu či modifikovaných škrobov," uviedla Rozová. Pri teste vyskúšali aj chuť a pozreli sa na vzhľad, konzistenciu a farbu. Zistili, že platí pravidlo   čím viac rajčín kečup obsahuje, tým lepšie chutí, a rôzne náhrady či korenia sa prirodzenej chuti rajčín nemôžu vyrovnať. (, foto shutter stock)

Hovorca ministerstva pôdohospodárstva Juraj Kadáš

Podiel rajčín je daný aj u nás
Podľa Potravinového kódexu, platného na území SR, v kečupe s obsahom refraktometrickej sušiny (približný celkový obsah cukru) menej ako 30% musí najmenej 7% pochádzať z paradajkovej suroviny. V kečupe s obsahom refraktometrickej sušiny 30 a viac percent musí najmenej 10% pochádzať z rajčiakovej suroviny; možno ho označovať slovom "špeciál", "extra" alebo "prima". Spotrebiteľom odporúčame kupovať kečup s minimálne 10%  ným obsahom rajčiakovej suroviny.

Čo sú mykotoxíny a pesticídy?
Mykotoxíny   ide o škodlivé látky, ktoré sú produkované najmä plesňami. Takmer všetky poškodzujú nielen pečeň, ale aj obličky. Zle vplývajú na imunitný systém, niektoré z nich sú potenciálne dokonca karcinogénne.

Ak sa potraviny tepelne spracovávajú, niektoré sa zničia.
Pesticídy   rovnako môžu pôsobiť negatívne na ľudský organizmus. Toxicky pôsobia na vývoj nervovej sústavy. Poškodenie vývoja mozgu môže byť vážne a nezvratné. Tiež zvyšujú riziko leukémie u detí a hovorí sa aj o súvislosti medzi pesticídmi a Parkinsonovou chorobou.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood