Tlačové správy EFSA
18-10-2019
V októbri 2019 bolo na
zozname Európskej komisie (EK) zverejnených 20 karanténnych škodcov. Tieto škodce boli pre členské štáty EÚ identifikované ako prioritné na základe závažnosti dopadov na hospodárstvo, životné prostredie, ale aj spoločnosť. Patria sem
Xylella fastidiosa, japonský chrobák, ázijský chrobák
Anoplophora glabripennis a pôvodcovia zelenania a čiernej škvrnitosti citrusov.
07-10-2019
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) spustil
verejnú konzultáciu o rizikách, ktoré pre verejné zdravie predstavujú aflatoxíny v potravinách. Aflatoxíny sú mykotoxíny produkované dvoma druhmi plesne Aspergillus, ktorá sa vyskytuje najmä v oblastiach s horúcim a vlhkým podnebím. Je známe, že aflatoxíny majú genotoxické (poškodzujú DNA) a karcinogénne účinky.
03-10-2019
Skončilo sa 2. kolo Európskeho partnerského programu pre hodnotenie rizika (EU-FORA), ktorý realizuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).
30-09-2019
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) momentálne druhýkrát konzultuje svoju príručku o pesticídoch a včelách.
30-09-2019
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zverejnil pre verejnosť monitoring médií v oblasti zdravia rastlín. Tzv.
Plant Health Newsletter je teraz možné nájsť priamo na online platforme
EFSA Journal. Newsletter zhromažďuje v médiách publikované články o škodcoch rastlín, ktoré boli identifikované ako potenciálna hrozba pre plodiny, lesy a parky EÚ.
20-09-2019
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) spustil verejnú konzultáciu (VK) ohľadom hodnotenia rizika (HR) rezíduí viacerých pesticídov v potravinách.
16-09-2019
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) publikoval vedecké stanoviská o referenčných výživových hodnotách (DRV) pre sodík a chlorid. Zverejnenie stanovísk predstavuje zavŕšenie desaťročnej práce výživových odborníkov EFSA. Táto dlhá cesta sa začala v roku 2009 po tom, čo Európska komisia požiadala EFSA o aktualizáciu hodnôt. Tie boli totiž naposledy stanovené v 90. rokoch, a to pre makronutrienty ako sú bielkoviny a sacharidy, a tiež pre všetky vitamíny a minerály.
16-09-2019
V akom veku je pre dojčatá bezpečné začať konzumovať ako doplnok k materskému mlieku či dojčenskej výžive jedlá pomocou svojich rúk?
04-07-2019
Úsilie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), zamerané na zvyšovanie povedomia o zdraví včiel, tento týždeň získalo ocenenie „Excellence“ v rámci ceny ombudsmana EÚ „Collaboration award“.
21-06-2019
Dňa 30. 06. 2019 sa skončí funkčné obdobie 7 členov Správnej rady Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Európska komisia preto vyzýva expertov, aby sa uchádzali o miesto v Správnej rade EFSA.
07-06-2019
2 z 5 Európanov sa osobne zaujímajú o bezpečnosť potravín, ale len 1 z 5 uvádza, že bezpečnosť potravín je ich hlavnou obavou pri výbere potravín. Pre väčšinu Európanov je to len jeden z viacerých faktorov spolu s cenou, chuťou, výživovou hodnotou a pôvodom potravín, ktoré sú ovplyvnené ich stravovacími návykmi.