Pre správne fungovanie stránky povoľte Javascript vo Vašom prehliadači.
Novinky
23-02-2022
Kozmetické zložky EÚ sa riadia dvoma nariadeniami, ktoré sú v rozpore.
13-04-2021
Odbor bezpečnosti potravín a výživy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a
Slovenská toxikologická spoločnosť SETOX organizujú v máji vedecké sympózium, ktoré bude diskutovať implementáciu inovatívnych a medzinárodne uznávaných prístupov k hodnoteniu toxicity látok, pri ktorých nie sú potrebné testy na laboratórnych zvieratách. Podujatie spojí uznávaných expertov a expertky globálneho i európskeho formátu. Na podujatí budú prednášať aj odborníčky z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
25-01-2021

Slovenská národná platforma 3Rs vydáva s spolupráci s Národným kontaktným bodom siete PARERE, ktorý sídli na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, pravidelný newsletter o novinkách z oblasti alternatívnych metód a toxikológie.
12-01-2021

Slovenská národná platforma 3Rs (SNP 3Rs) je neformálnym zoskupením, ktoré združuje expertov a expertky, ako aj záujemcov a záujemkyne o alternatívne metódy testovania na zvieratách. Bola založená v roku 2018 pod záštitou Slovenskej toxikologickej spoločnosti SETOX a úzko spolupracuje s Národným kontaktným bodom siete PARERE.
16-11-2020

Sieť testovacích laboratórií členských štátov EU-NETVAL pomáha Referenčnému laboratóriu EÚ pre alternatívy k testovaniu na zvieratách (
EURL ECVAM) pri validačných štúdiách. Testovacie laboratóriá EU-NETVAL výrazne prispevajú k budúcemu začleneniu ďalších alternatívnych metód do regulačného rámca EÚ. Slovensko má v sieti nového člena, špičkové laboratórium Slovenskej akadémie vied.
07-08-2020

Náš Národný kontaktný bod siete PARERE spoluorganizoval minulé leto sekciu na toxikologickej konferencii TOXCON, ktorá bola venovaná alternatívnym metódam k testovaniu na zvieratách. Prednášajúci odborníci v nej priblížili stav alternatívnych metód na Slovensku.
26-05-2020

Konanie medzinárodnej konferencie TOXCON tento rok viselo kvôli epidemiologickej situácii na vlásku. Organizačný výbor však oznámil skvelé správy: konferencia sa bude konať v pôvodnom termíne, posunuté budú len termíny na registráciu a zaslanie abstraktov.
15-05-2020

Protilátky sa používajú vo výskume, na regulačné, diagnostické či terapeutické účely. V EÚ sa každoročne použije na produkciu protilátok takmer 1 milión zvierat. Tieto zvieratá musia často podstupovať bolestivé procedúry. Pritom dnes už je možné protilátky vyrábať aj bez použitia zvierat! Referenčné laboratórium EÚ pre alternatívy k testovaniu na zvieratách (
EURL ECVAM) preto vydalo
Odporúčanie k protilátkam nezískaným zo zvierat. EURL ECVAM verí, že vďaka vyššej informovanosti o vedeckej spoľahlivosti takýchto protilátok sa prestanú na výrobu protilátok používať zvieratá. Protilátky, ktoré nepochádzajú zo zvierat, sú nielen etickejšie, ale nezanedbateľná je aj ich spoľahlivosť a priaznivé ekonomické hľadisko.
25-03-2020

Správu, ktorá poskytuje štatistické údaje o použití zvierat na vedecké účely v rokoch 2015 – 2017, vydala Európska komisia (EK) vo februári 2020. EK vydáva takéto správy každých 5 rokov. Vychádza z údajov, ktoré jej poskytujú jednotlivé členské štáty (
povinnosť vyplýva členským štátom zo smernice 2010/63/EÚ o ochrane zvierat používaných na vedecké účely). Údaje od roku 2018 budú dostupné prostredníctvom centrálnej online databázy EÚ až v roku 2022.