Pre správne fungovanie stránky povoľte Javascript vo Vašom prehliadači.
Sekcie
14-12-2020
Slovenská republika patrí 20 rokov medzi členské krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V súčasnosti zabezpečuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) plnenie úloh, ktoré mu vyplývajú z členstva SR v OECD a zastupovanie v štrnástich pravidelných formátoch pracovných orgánov OECD. Vďaka tomu môžu experti aktívne využívať databázy a poznatky organizácie pri tvorbe strategických dokumentov v oblasti poľnohospodárstva.
18-11-2020
Pre pandemickú situáciu v Európe sa včerajšie (16. 11.) rokovanie ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) nekonalo v Bruseli, resp. Luxemburgu, ale formou videokonferencie. Slovenský agrorezort zastupoval druhý štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Andrej Gajdoš.
21-10-2020
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský sa spolu so štátnym tajomníkom Andrejom Gajdošom zúčastnil na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) v Luxemburgu. Hlavnými bodmi programu boli predovšetkým balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a Stratégia „Z farmy na stôl“.
15-10-2020
16. október je celosvetovo oslavovaný ako Svetový deň potravín. Tento deň predstavuje príležitosť pre zvýšenie úsilia o dosiahnutie potravinovej bezpečnosti a správnej výživy pre všetkých. Tohtoročnou témou Svetového dňa potravín je „Pestovať, živiť, udržiavať. Spolu. Naše činy tvoria našu budúcnosť.“
29-09-2020
Od júla 2020 predsedá Vyšehradskej skupine ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva Poľsko. Aj preto sa 27.-28. septembra 2020 dejiskom rokovaní ministrov Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko) stalo mesto Poznaň. Tentoraz bolo stretnutie obohatené o ministrov ďalších 7 štátov EÚ: Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.
14-09-2020
Začiatkom septembra 2020 (3. 9.) zverejnila Európska komisia 31. výročnú správu o ochrane finančných záujmov Európskej únie a boji proti podvodom za rok 2019 (tzv. správa PIF), ktorú vypracovala v spolupráci s členskými štátmi v súlade s článkom 325 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Európska únia a jej členské štáty nesú spoločnú zodpovednosť za ochranu finančných záujmov Únie a boj proti podvodom. Orgány členských štátov riadia približne 74% výdavkov EÚ a vyberajú tradičné vlastné zdroje EÚ. Komisia dohliada na obe tieto oblasti, stanovuje normy a overuje ich dodržiavanie.
28-08-2020
Bratislava 28. augusta 2020 – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Ján Mičovský odchádza v nedeľu do Nemecka na neformálne zasadnutie Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo - AGRIFISH. Témou bude poučenie z krízy COVID-19, potraviny a dobré životné podmienky zvierat. Šéf agrorezortu plánuje aj bilaterálne rokovanie s nemeckou ministerkou Juliou Klockner. Nemecko prevzalo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ od 01. júna 2020 a potrvá do konca tohto roka.
29-04-2020
Kooperatívny výskumný program OECD pre agrárnu vedu (CRP) spúšťa aj tento rok výzvu na podávanie žiadostí na rok 2021 o kofinancovanie medzinárodných vedeckých konferencií a individuálnych vedeckých štipendií.
25-02-2020
Generálna administratíva colnej správy ČĽR (GACC) 5. februára 2020 informovala o povolení exportu slovenských mliečnych výrobkov do Číny v súlade s príslušnými právnymi normami ČĽR a Protokolom medzi GACC a ŠVPS SR. Následne bol 14. februára 2020 zverejnený zoznam 11 aktuálne schválených slovenských spoločností s možnosťou exportu produktov z mlieka, ako napr. maslo, syry, sušené mlieko ai. Týmto krokom sa zavŕšil proces certifikácie slovenských producentov mlieka a mliečnych výrobkov, ktorému predchádzal podpis Protokolu medzi Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky a Generálnou administratívou colnej správy Čínskej ľudovej republiky o veterinárnych a hygienických požiadavkách pre mliečne výrobky vyvážané zo Slovenska do Číny počas 8. samitu premiérov 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE) a Číny v Dubrovníku a technický audit čínskych expertov. Zoznam schválených prevádzok je k dispozícii na web stránke GACC.
18-10-2019
Gabriela Matečná na pôde Zastúpenia Európskej komisie uviedla, že poslanci SNS budú v tomto i nasledujúcom parlamente hlasovať proti medzinárodnej dohode Mercosur medzi EÚ a krajinami Južnej Ameriky. Dôvodom sú vážne riziká v oblasti bezpečnosti potravín, veterinárne a rastlinolekárske riziká, klčovanie Amazonského pralesa kvôli zvyšovaniu poľnohospodárskej produkcie i dvojaký meter na európskych poľnohospodárov.
25-09-2019
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) počas Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo rokovala o ďalšom postupe proti ničeniu amazonského pralesa a o zmluve MERCOSUR s ministrami poľnohospodárstva Francúzska a Írska.
31-07-2019
V dňoch 29. júla – 6. augusta 2019 na Slovensku prebieha technická misia vykonávaná skupinou veterinárnych odborníkov Generálnej administratívy colnej správy Čínskej ľudovej republiky - General Administration of Customs of the People's Republic of China (GACC).
08-07-2019
Znižovanie negatívnych vplyvov aplikácie pesticídov na zdravie ľudí, zvierat a životné prostredie, ako aj odporúčania pre tvorbu novej legislatívy. To sú hlavné ciele pracovnej skupiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pre pesticídy. Slovenská republika v nej získala podpredsednícke miesto, na ktoré bola schválená Bronislava Škarbová, odborníčka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.