Facebook Statistics
Značka Kvality

Zastavme spoločne AMO

Infografika

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.

AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. 

AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.

 

Farmárske desatoro pri chove domácich ošípaných

Africký mor ošípaných sa rozširuje aj do intravilánu mesta Košice

16-06-2020
Foto: Africký mor ošípaných sa rozširuje aj do intravilánu mesta KošiceOd prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky uplynul takmer rok. Za tú dobu sa nákaza rozšírila v poradí už do štvrtého okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce a Košice-okolie, pribudol okres Košice-mesto. Celkovo na Slovensku evidujeme už 213 prípadov AMO u diviačej zveri.

Africký mor ošípaných ohrozuje celé územie SR

15-01-2020
Foto: Africký mor ošípaných ohrozuje celé územie SROd júla 2019 sa na Slovensku vyskytlo 35 prípadov afrického moru ošípaných u diviačej zveri a 11 prípadov v chovoch domácich ošípaných. Vďaka zvoleným opatreniam sa podarilo situáciu s nákazou AMO na Slovensku zastabilizovať. Situácia v zahraničí sa však rapídne zhoršuje a ohrozuje tým celé územie Slovenskej republiky. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nezaháľa a vykonáva preventívne opatrenia v podobe chladiarenských zariadení určených na uskladnenie ulovenej diviačej zveri.

Africký mor ošípaných - aktuálny vývoj situácie

InfografikaAfrický mor ošípaných (AMO) bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aktuálne informuje o vývoji situácie.

Európska komisia zrušila Slovensku infekčnú oblasť pre africký mor ošípaných

19-12-2019
Foto: Európska komisia zrušila Slovensku infekčnú oblasť pre africký mor ošípanýchEK zrušila pre Slovensko stanovenú infekčnú oblasť afrického moru ošípaných. Vďaka zvoleným opatreniam sa podarilo situáciu s nákazou AMO na Slovensku mimoriadne rýchlo zastabilizovať. Nákaza však naďalej pretrváva u diviačej zveri a preto o ďalšom vývoji nákazy na Slovensku, bude rozhodovať zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán.

Slovensko požiadalo Európsku komisiu o zrušenie infekčnej oblasti pre AMO

09-12-2019
Foto: Slovensko požiadalo Európsku komisiu o zrušenie infekčnej oblasti pre AMOSlovensko oficiálne požiadalo Európsku komisiu o zrušenie infekčnej oblasti afrického moru ošípaných pre chovateľov ošípaných na Slovensku. Vďaka zvoleným opatreniam sa podarilo situáciu s nákazou AMO na Slovensku zastabilizovať. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku však rozhodne zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán.

Africký mor ošípaných sa týka všetkých krajín EÚ!

07-10-2019
Foto: Africký mor ošípaných sa týka všetkých krajín EÚ!Počas stretnutia ministrov poľnohospodárstva Vyšehradskej skupiny (Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska) a Bulharska, Chorvátska, Rumunska, Slovinska a Fínska v Prahe, výrazne rezonovala téma Afrického moru ošípaných. Európska únia potrebuje posilniť spoločné úsilie na riešení problému s AMO a stanoviskách k vykonávaniu opatrení pre zamedzenie šírenia tejto nákazy.

MPRV SR žiada ekoaktivistov, aby v súvislosti s vážnou situáciou s AMO nezavádzali verejnosť

01-10-2019
Foto: MPRV SR žiada ekoaktivistov, aby v súvislosti s vážnou situáciou s AMO nezavádzali verejnosťMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR žiada environmentálne organizácie tretieho sektora, aby v súvislosti so závažnou situáciou s africkým morom ošípaných (AMO) nešírili dezinformácie a nezneužívali situáciu. Agrorezort tak reaguje na otvorený list ekoaktivistov týkajúci sa vlka dravého a jeho vplyvu na šírenie AMO.

Agrorezort rozširuje opatrenia proti africkému moru ošípaných

18-09-2019
Foto: Agrorezort rozširuje opatrenia proti africkému moru ošípanýchOd prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky uplynuli takmer dvmesiace. Za posledné 2 týždne však neevidujeme nový pozitívny nález nákazy. Ani stavy ošípaných na Slovensku neklesajú. Dôvod na paniku nie je, hrozba však klope na dvere. Riziko šírenia nákaz je vysoké, o čom svedčí situácia v zahraničí a hrozba migrácie diviačej zveri po kosbe kukurice v aktuálnych dňoch. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR preto upozorňuje na opatrnosť a rozširuje preventívne opatrenia.

Africký mor ošípaných – základné informácie

27-08-2019
Foto: Africký mor ošípaných – základné informácieAfrický mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch (slezina, pečeň, obličky, mandle, miazgové uzliny), v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Pôvodcom je vírus rodu Asfaviridea. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %. AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. V prípade šírenia ochorenia hrozí depopulácia stavov diviačej zveri a strata chovov domácich ošípaných.

Mimoriadne opatrenia pre poľovníkov v okrese Trebišov

19-08-2019
Foto: Mimoriadne opatrenia pre poľovníkov v okrese TrebišovUžívateľom vybraných poľovných revírov v okrese Trebišov, v ktorých bol potvrdený výskyt afrického moru ošípaných alebo v revíri bezprostredne ohrozenom, sa ukladajú prísne mimoriadne opatrenia.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood