Facebook Statistics
Značka Kvality

Zastavme spoločne AMO

Infografika

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.

AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. 

AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.

 

Farmárske desatoro pri chove domácich ošípaných

MPRV SR: Stanovisko k organizovaniu spoločných poľovačiek

19-10-2020
Foto: MPRV SR: Stanovisko k organizovaniu spoločných poľovačiekMPRV SR po dohode s ÚVZ SR informuje, že zákaz zhromažďovania sa v počte vyššom ako 6 osôb, sa nevzťahuje na organizovanie spoločných poľovačiek. Poľovníci však musia dodržať všetky prijaté opatrenia. Plnenie nariadených veterinárnych opatrení, súvisiacich s AMO, ako aj znižovanie počtu zveri s cieľom zabrániť škodám spôsobovaným zverou, je tak plne umožnené. MPRV SR informuje aj o dôležitej zmene: po novom je možné vykonávať spoločné poľovačky aj v časti nárazníkovej zóny s Maďarskou republikou.

Prasacia amnestia

12-10-2020
Foto: Prasacia amnestiaSlovenským chovom ošípaných hrozí smrteľné nebezpečenstvo od nedisciplinovaných chovateľov. Ide o tých, ktorí si nesplnili povinnosť a svoje chovy nezaregistrovali. To znemožňuje kontrolovať, či urobili všetky opatrenia pred šírením vírusovej nákazy afrického moru ošípaných (AMO). Slovenská republika sa s AMO pasuje už od júla 2019. K dnešnému dňu evidujeme 298 pozitívnych prípadov u diviakov a 28 prípadov v chovoch domácich ošípaných v okrese Trebišov, Michalovce, Košice-mesto, Košice-okolie, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou. Na Slovensku chováme viac ako pol milióna ošípaných na 7 100 farmách. Z toho 360.000 kusov sa nachádza na 26 veľkých farmách. A práve tieto musí krajina ochrániť. Inak sa zníži sebestačnosť SR v bravčovom mäse, ktorá je teraz na úrovni len 37%.

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Vranov nad Topľou

29-09-2020
Foto: Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Vranov nad TopľouUž druhý rok trápi územie SR výskyt AMO. Počas 14 mesiacov prítomnosti AMO sa nákaza rozšírila v poradí už do siedmeho okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava a Rimavská Sobota pribudol okres Vranov nad Topľou. Celkovo za toto obdobie na Slovensku evidujeme už 272 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

Africký mor ošípaných zaznamenali aj v obci Čalovka

25-08-2020
Foto: Africký mor ošípaných zaznamenali aj v obci ČalovkaNa Slovensku sme zaznamenali ďalší prípad Afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Najnovší prípad bol potvrdený v obci Čalovka, okres Trebišov. Celkovo tak od júla 2019 na Slovensku evidujeme už 249 prípadov AMO u diviačej zveri a 19 ohnísk nákazy u ošípaných, z čoho 8 ohnísk u ošípaných je v roku 2020. MPRV SR vo vybraných okresoch neodporúča drobnochovateľom ďalší chov ošípaných.

Ďalší prípad Afrického moru ošípaných v domácom chove

21-08-2020
Foto: Ďalší prípad Afrického moru ošípaných v domácom choveNa Slovensku sme zaznamenali ďalší prípad Afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Najnovší prípad bol potvrdený v obci Mokrance, okres Košice - okolie. Celkovo tak od júla 2019 na Slovensku evidujeme už 247 prípadov AMO u diviačej zveri a 17 ohnísk nákazy u ošípaných, z čoho 6 ohnísk u ošípaných je v roku 2020. MPRV SR vo vybraných okresoch neodporúča drobnochovateľom ďalší chov ošípaných.

Africký mor ošípaných diagnostikovali v ďalších dvoch chovoch

17-08-2020
Foto: Africký mor ošípaných diagnostikovali v ďalších dvoch chovochNa Slovensku sme zaznamenali ďalšie dva prípady afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Najnovšie prípady boli potvrdené v obciach Zemplínske Hradište a Luhyňa (okres Trebišov). Celkovo tak od júla 2019 na Slovensku evidujeme už 247 prípadov AMO u diviačej zveri a 16 ohnísk nákazy u ošípaných, z čoho 5 ohnísk je v roku 2020. MPRV SR vo vybraných okresoch neodporúča drobnochovateľom chov ošípaných.

Africký mor ošípaných diagnostikovali v domácom chove v okrese Trebišov

13-08-2020
Foto: Africký mor ošípaných diagnostikovali v domácom chove v okrese TrebišovNa Slovensku sme zaznamenali tretí prípad afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove. Najnovší prípad bol potvrdený v obci Veľké Trakany (okres Trebišov). Celkovo tak od júla 2019 na Slovensku evidujeme už 245 prípadov AMO u diviačej zveri a 14 ohnísk nákazy u ošípaných.

Nový prípad afrického moru ošípaných potvrdený v domácom chove

06-08-2020
Foto: Nový prípad afrického moru ošípaných potvrdený v domácom choveSituácia s nákazou afrického moru ošípaných (AMO) sa na Slovensku opäť zhoršila. Najnovší prípad bol potvrdený v chove domácich ošípaných v okrese Košice - okolie, kde sa nákaza objavila ešte v júni t.r., tentoraz však ide o nové ohnisko nákazy. Celkovo tak na Slovensku evidujeme už 223 prípadov AMO.

Mičovský pritvrdil v boji s africkým morom ošípaných

29-07-2020
Foto: Mičovský pritvrdil v boji s africkým morom ošípanýchMPRV SR zintenzívňuje opatrenia na boj proti Africkému moru ošípaných. Zameriava sa pritom na najvýznamnejšieho šíriteľa nákazy – diviačiu zver. Agrorezort zdvojnásobuje odplatu za odovzdané vzorky z diviakov a v prípade nedostatočného lovu požiada o súčinnosť ozbrojené zložky Slovenskej republiky. Rezort apeluje aj na drobnochovateľov, ktorým odporúča vykonať domáce zabíjačky.

Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Rimavská Sobota

27-07-2020
Foto: Africký mor ošípaných sa rozšíril do okresu Rimavská SobotaSituácia s nákazou afrického moru ošípaných sa na Slovensku výrazne zhoršuje. Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenskej republiky už uplynul rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto, len pred týždňom veterinári zaznamenali pozitívny nález v okrese Rožňava a najnovšie pribudol okres Rimavská Sobota. Celkovo na Slovensku evidujeme už 221 prípadov AMO u diviačej zveri.

Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalšieho okresu

22-07-2020
Foto: Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalšieho okresu Od prvého prípadu pozitívneho nálezu AMO na území Slovenskej republiky uplynul takmer rok. Počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do piateho okresu na Slovensku. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto, pribudol okres Rožňava. Celkovo na Slovensku evidujeme už 221 prípadov AMO u diviačej zveri

Epidémia afrického moru ošípaných opäť udiera

13-07-2020
Foto: Epidémia afrického moru ošípaných opäť udieraTakmer rok od prvého prípadu afrického moru ošípaných (AMO) sa situácia opakuje. V trebišovskom okrese v obci Čierna zaznamenali nákazu AMO u dvoch kusov ošípaných v domácom chove. Agrorezort žiada obozretnosť a dodržiavanie preventívnych opatrení.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood