Existujúce príručky sú vhodné na hodnotenie genómových úprav rastlín
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zverejnili informatívny dokument, zaoberajúci sa úpravou genómu rastlín. Panel expertov dospel k záveru, že techniky na úpravu genómu, ktoré modifikujú DNA rastlín, nepredstavujú väčšie nebezpečenstvo ako konvenčné šľachtenie alebo techniky, ktoré zavádzajú do rastliny novú DNA.
Vedecké stanovisko sa zameriava na rastliny produkované pomocou rôznych techník úpravy genómu: SDN-1, SDN-2 a ODM. Každá z techník modifikuje špecifickú oblasť genómu bez zavedenia novej DNA. Experti dospeli k záveru, že na vyhodnotenie 3 nových techník je možné použiť existujúce príručky pre hodnotenie rizika geneticky modifikovaných (GM) rastlín.
Úpravy genómu menia DNA zvierat, rastlín a mikroorganizmov s vysokou presnosťou. Táto technológia má široké spektrum aplikácií: od nových terapií rakoviny a dedičných chorôb až po zvýšenie svalovej hmoty hospodárskych zvierat. Môže sa tiež použiť na produkciu rastlín s požadovanými vlastnosťami, ako je odolnosť voči chorobám, tolerancia voči suchu a ďalšie.
Existuje však spoločenská obava, že úprava genómu môže mať nepriaznivé účinky na ľudské zdravie a životné prostredie. V súčasnosti sa v EÚ vyžaduje, aby organizmy, ktorých genómy boli upravené, spadali pod legislatívne predpisy o GM organizmoch.
Pôvodné znenie tlačovej správy nájdete na webovej stránke EFSA.
Médiá sa v prípade otázok môžu obrátiť na:
EFSA Media Relations Office
Tel. +39 0521 036 149
Email [email protected]
Iní ako predstavitelia médií sa môžu obrátiť na Ask EFSA Service.