Facebook Statistics
Značka Kvality

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) posudzuje pohodu dojníc

15-07-2009

Vedecký panel EFSA pre zdravie a pohodu zvierat (Panel AHAW) publikoval 5 vedeckých stanovísk a vedeckú správu o celkových vplyvoch najdôležitejších systémov hospodárenia na pohodu a ochorenia dojníc. Panel AHAW potvrdil, že dlhodobý genetický výber za účelom dosiahnutia vyššej dojivosti a charakter systémov hospodárenia – t.j. ustajnenie a príslušné zariadenie, ako aj manažment a postupy pri manipulácii so zvieratami – sú hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi zdravie a pohodu dojníc. Najvýznamnejšími indikátormi zlých životných podmienok dojníc sú laminitída (schvátenie paznechtov) a mastitída (zápal mliečnej žľazy), ako aj reprodukčné a metabolické poruchy a poruchy správania. Panel AHAW navrhol sériu odporúčaní, ktoré by mali byť zohľadnené manažérmi rizika pri ďalšom zlepšovaní životných podmienok zvierat v oblastiach ustajnenia, kŕmenia a genetického výberu dojníc.

Na žiadosť EK, panel AHAW vo svojom prvom stanovisku z oblasti pohody dojníc zvažoval, či súčasné systémy hospodárenia a chovateľské postupy zabezpečujú dobré životné podmienky dojníc. Panel AHAW tiež hodnotil vplyv genetického výberu na zvýšenie produkcie mlieka u dojníc v rôznych používaných systémoch hospodárenia [1] a zdôraznil súvislosť medzi genetickým výberom a výskytom chorôb ako sú laminitída, mastitída, reprodukčné a metabolické poruchy.

Počas posledných tridsiatich rokov genetický výber, ktorého cieľom bolo zvýšenie dojivosti, spôsobil zmenu tvaru tela a vzrast veľkosti dojníc, a z toho dôvodu rastie aj požiadavka na priestor. Panel AHAW zdôraznil dôležitosť dostatočného priestoru na pohyb dobytka, na čo ja potrebné pamätať pri navrhovaní priestorov na oddych, kŕmenie a presúvanie zvierat. Panel AHAW odporučil, aby bol genetický výber dojníc zameraný aj na ich rezistenciu voči chorobám ako napríklad laminitída a mastitída, ako aj na zlepšenie plodnosti, zdravia a dlhovekosti dojníc.

Pri definovaní úrovní pre svetlo, vnútornú teplotu a relatívnu vlhkosť za účelom dosiahnutia dobrých životných podmienok zvierat, bral panel AHAW do úvahy všetky dostupné údaje. Vedecká skupina odporučila, aby sa v budovách, pri navrhovaní priestorov na oddych, kŕmenie a presúvanie zvierat rátalo s dostatočným priestorom na pohyb a cvičenie. Panel AHAW tiež povedal, že pokiaľ sa bude pokračovať s používaním reťazí pri chove, kravy by mali denne vykonávať cvičenia, zahŕňajúce aj voľný pohyb. V tomto bode, šesť členov panelu AHAW vyjadrilo menšinový názor, v ktorom zdôraznilo dôkazy o biednych podmienkach dojníc držaných na reťaziach a odporučilo, aby dojnice neboli bežne držané na reťaziach.

Panel AHAW dospel k názoru, že redukciu mastitíd možno dosiahnuť nielen ošetrovaním choroby a zabránením jej prenášania, ale tiež zlepšovaním imunitných systémov zvierat. Toto možno dosiahnuť minimalizáciou stresových faktorov, kontrolou a rovnomerne vyváženou potravou (napríklad poskytovaním vhodného typu diétnej vlákniny pre zažívací systém dojníc). Panel AHAW taktiež usúdil, že farmy s vysokou prevahou laminitídy dojníc (napr. nad 10 %) nemajú adekvátny preventívny program a mali by zlepšiť podmienky ustajnenia, genetický výber a praktiky manažmentu. Navyše farmári, ktorí sú dobre školení v poznaní znakov chorôb v ranom stupni a v poznaní, kedy vyhľadať veterinárnu radu, môžu prispieť k redukcii rozmachu laminitídy.

Panel AHAW tiež publikoval vedeckú správu, ktorá prináša všetky dostupné údaje, týkajúce sa účinkov systémov hospodárenia na pohodu a choroby dojníc. Vzhľadom na množstvo údajov, odborníci rozdelili riziká, ktoré pre zvieratá predstavujú jednotlivé ochorenia a poruchy, do štyroch oblastí: i) metabolické a reprodukčné poruchy, ii) ochorenia vemena, iii) ochorenia nôh a poruchy pohyblivosti a iv) poruchy správania, strach a bolesť. Pre každú oblasť bolo pripravené vedecké stanovisko. Skupina expertov prijala aj piate vedecké stanovisko, ktoré poskytuje celkové zhodnotenie pohody dojníc, a to vyhodnotením všetkých najdôležitejších záverov a odporúčaní z prechádzajúcich štyroch stanovísk a záverov vedeckej správy.

Viac informácií na web stránke EFSA.


[1] Vystavenie zvierat špecifickým nebezpečenstvám môže byť rôzne v závislosti od používaného systému hospodárenia. Vedci preskúmali informácie a údaje týkajúce sa štyroch najvýznamnejších systémov hospodárenia používaných v súčasnosti v Európe: búdy pre odchov teliat (teľatníky – voľné boxové ustajnenie), väzné ustajnenie, voľné ustajnenie, chov na pasienkoch.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood