Facebook Statistics
Značka Kvality

EFSA hodnotí parazity v rybách

15-04-2010

Parma,
14. apríl 2010

TLAČOVÁ SPRÁVA

EFSA hodnotí parazity v rybách

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) bol požiadaný Európskou komisiou o hodnotenie bezpečnosti potravín, vyplývajúce z možných alergických reakcií na parazity vo výrobkoch z rýb a zhodnotenie metódy na zníženie rizika infekcie. Panel pre biologické riziká EFSA (BIOHAZ) vo svojom stanovisku dospel k záveru, že jediný parazit v rybích výrobkoch pre ľudskú spotrebu, ktorý by mohol vyvolať alergické reakcie je Anisakis, paraziticky červ, ktorého larvy možno nájsť v rybom mäse. Stanovisko Panelu BIOHAZ uvádza podrobnosti o účinnosti zmrazenia a tepelného ošetrenia na usmrtenie alebo deaktivovanie lariev Anisakis1.

Alergické reakcie najpravdepodobnejšie nastanú, keď človek konzumuje ryby infikované živými larvami. Úloha a rozsah alergénov z Anisakis, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie, ešte nie sú úplne jasné, ale riziko alergie je považované za vyššie vo výrobkoch z rýb, ktoré obsahujú živé larvy Anisakis, ako v tých, ktoré obsahujú mŕtve larvy. Alergické reakcie na Anisakis zahŕňajú gastroenteritídu, reumatologické a dermatologické symptómy.

Panel tiež hovorí, že na základe súčasných poznatkov, môžu byť ryby ulovené vo voľnej prírode mimo oblastí morského rybolovu považované za ryby bez výskytu lariev Anisakis. Jedine pre chované ryby, pre ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii dostatočné údaje – Atlantický losos - Panel dospel k záveru, že v prípade chovu v plávajúcich klietkach alebo v pobrežných nádržiach a kŕmení krmivom bez obsahu živých parazitov, je riziko, že sa táto ryba sa  môže nakaziť Anisakis, zanedbateľné.

Prípady alergií sú často rozpoznané v niektorých európskych regiónoch, a zriedka, ak vôbec, hlásené v iných oblastiach v Európy, čo môže byť spôsobené rôznymi monitorovacími systémami a stravovacími zvyklosťami. Odporúča sa, že by  malo posilniť sledovanie a diagnostika alergických reakcií na parazity vo výrobkoch z rýb v celej EÚ. Panel nabáda k ďalšiemu štúdiu choroby, vrátane životného cyklu parazitov, ich geografického rozloženia a úlohy farmárskych postupov v rozmnožovaní parazitov.

Panel dodáva, že s cieľom znížiť prípady alergií, je dôležité poskytnúť zdravotníkom, ľuďom pracujúcim v rybárskom priemysle a verejnosti informácie o rizikách vyplývajúcich z týchto parazitov a rovnako aj o najvhodnejších metódach na ich odstránenie.

Toto vedecké stanovisko bolo vypracované vedeckým panelom EFSA pre biologické riziko (BIOHAZ), v spolupráci s Panelom pre dietetické výrobky, výživu a alergie (NDA).

Predchádzajúce vedecké práce na túto tému zhŕňajú:

  • V roku 1998, bývalý Vedecký výbor pre veterinárne opatrenia týkajúce sa verejného zdravia (SCVPH), poskytol stanovisko k "alergickej reakcia na požitie Anisakis simplex antigénov a vyhodnoteniu možných rizík pre ľudské zdravie2".
  • Stanovisko EFSA Vedeckej komisie pre dietetické výrobky, výživu a alergie, z roku 2004 tiež zdôraznilo možné alergické reakcie spôsobené parazitmi, ktoré môžu byť prítomné v produktoch rybolovu3.

Poznámky pre editorov:

1 zmrazením pri -15 °C po dobu najmenej 96 hodín, alebo -20 °C po dobu 24 hodín alebo -35 ºC po dobu 15 hodín a zahrievanie na viac než 60 °C po dobu aspoň 1 minútu.
2 http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scv/out05_en.html
3 http://www.efsa.europa.eu/EFSA/efsa_locale-1178620753812_1178620761196.htm

Pre médiá otázky, obráťte sa prosím na:

Ian Palombi, Press Officer
Steve Pagani, Head of Press Office
Tel: +39 0521 036 149
Email: [email protected]


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
Dotazník pre potravinárov
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood