Facebook Statistics
Značka Kvality

Tlačové správy

Diskusné fórum Smerovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ

27-08-2007

Za účasti ministra pôdohospodárstva SR Miroslava Jureňu sa dňa 17. augusta 2007 uskutočnilo v kaštieli Dolná Malanta pri Nitre diskusné fórum na tému Smerovanie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ. Cieľom stretnutia bolo prediskutovať a prezentovať názory a pozície jednotlivých krajín a inštitúcií, nájsť spoločného menovateľa a tieto spoločne presadzovať v rámci rozhodovacieho procesu EÚ.

Diskusné fórum, ako jedno zo sprievodných podujatí 34. medzinárodného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu Agrokomplex 2007, otvoril úvodným príhovorom minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa. Minister považuje za kľúčové, aby nové členské štáty EÚ boli vnímané starými členskými štátmi EÚ ako rovnocenný partner a nevytvárali sa rozdielne podmienky, ani zvýhodňované skupiny, čím sa spoločná politika EÚ deformuje. “Európa by si mala jasne zadefinovať svoje silné a slabé stránky, ako aj výzvy ktorým musí čeliť, ako napr. klimatická zmena a ním prispôsobiť aj svoju politiku a podporiť najmä uplatňovanie nových inovatívnych technológií, s cieľom zníženia nákladov a zvýšenia konkurencieschopnosti na globálnom trhu.” – povedal minister. Vo vzťahu k neustálemu tlaku na krátenie podielu na celkovom rozpočte EÚ, ako aj v nadväznosti na reformu z roku 2003, na základe ktorej SPP postupne stráca prvky spoločnej politiky, sa vyjadril proti renacionalizácii SPP, nakoľko akýmkoľvek prepojením na národný rozpočet sa vytvára na trhu nerovnosť podmienok, porušujú sa princípy jednotného trhu a negatívne sa ovplyvňuje konkurencieschopnosť výrobcov, ako aj ich postavenie na trhu. V závere zdôraznil, že Európa potrebuje mať jasnú stratégiu a víziu, jasne definované smerovanie a ciele, ktoré chce dosiahnuť.

Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia viacerých krajín, napríklad nový poľský minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Wojciech Mojzesowicz, námestník ministra poľnohospodárstva Českej republiky Stanislav Kozák, štátny tajomník Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Maďarskej republiky Zoltán Gogos, zástupcovia Francúzska a Veľkej Británie, názory EÚ prezentoval zástupca riaditeľa Direktoriátu OECD pre poľnohospodárstvo a obchod Ken Ash.

Jana Kaplanová
riaditeľka

28. 8. 2007
Ministerstvo pôdohospodárstva SR
odbor komunikácie a vzťahov s verejnosťou
Dobrovičova 12, 812 66 Bratislava
Tel.: 02 59 266 272, tel./fax: 59 266 311
e-mail: [email protected]
www.mpsr.sk

Doplňujúce informácie:

Nový poľský minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Wojciech Mojzesowicz, na svojej prvej oficiálnej zahraničnej návšteve od nástupu do funkcie, prezentoval tému “Budúcnosť SPP v EÚ”. Zásadne vystúpil proti renacionalizácii a obmedzeniu výdavkov na SPP. Diferenciáciu platieb medzi starými a novými členskými štátmi EÚ považuje za dočasné riešenie, pričom systém jednotnej platby na plochu uplatňovaný v nových členských štátoch EÚ považuje za veľmi dobré riešenie uplatniteľné na celom území EÚ. Podporuje vytvorenie jednotnej hektárovej platby v celej EÚ, zachovanie trhových intervencií, vytvorenie vyrovnávacieho fondu a zvýšenie mliečnych kvót.

Za Českú republiku vystúpil námestník ministra poľnohospodárstva Stanislav Kozák na tému “Aplikácia priamych platieb a krížové plnenie v ČR”. Vo svojom príspevku vyjadril pozíciu Českej republiky aplikovať jednotnú platbu na plochu do roku 2013 a úplnú krížovú kontrolu zaviesť až po roku 2013. Taktiež sa kriticky vyjadril k reforme trhu EÚ s cukrom, ktorú je potrebné v súčasnosti korigovať. So súčasným návrhom Česká republika nesúhlasí. Podobný postoj zaujíma Česká republika aj k navrhovanej reforme trhu s vínom EÚ.

Štátny tajomník Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Maďarskej republiky Zoltán Gogos vystúpil na tému “Budúcnosť SPP a maďarské záujmy”. Podobne, ako jeho slovenskí a poľskí partneri, je proti renacionalizácii Spoločnej poľnohospodárskej politiky, nakoľko takéto rozhodnutia by viedli k jej postupnému zrušeniu.

Diskusné fórum pokračovalo vystúpeniami zástupcov Francúzska a Veľkej Británie. Prítomní mali možnosť porovnať názory dvoch veľkých európskych hráčov, ktoré sa v smerovaní poľnohospodárskej politiky značne odlišujú. Za Francúzsku republiku vystúpil Axel de Martène, poradca ministra, ktorý sa zameral na postavenie poľnohospodárskej politiky v svetovom kontexte. Zdôraznil, že vzhľadom na globálne vplyvy a zmeny poľnohospodárstva v Európe a vo svete, nie je možná nacionalizácia poľnohospodárskej politiky. Naopak, je potrebné udržať ju do roka 2020 a skĺbiť s jasnou víziou udržateľnosti pre poľnohospodárstvo, životné prostredie, verejné zdravie a rozvoj regiónov. Naplnenie tejto úlohy je aj ambíciou nového francúzskeho ministra poľnohospodárstva Michela Barniera v kontexte očakávaného francúzskeho predsedníctva EÚ v druhom polroku 2008.

Britskú víziu úspešného poľnohospodárskeho sektora v prosperujúcej EÚ prezentoval nový veľvyslanec Veľkej Británie na Slovensku Michael Roberts. V kontraste s francúzskymi názormi Briti kladú väčší dôraz na liberalizáciu, väčšiu orientáciu na trh a postupnú dereguláciu, za súčasnej podpory cielených verejných dotácií do životného prostredia a rozvoja vidieka.

Pohľad Slovenské záujmy v kontexte budúcnosti SPP” prezentoval poslanec Európskeho parlamentu Peter Baco. Potvrdil názor ministra Jureňu, že Slovensko sa stotožňuje s potrebou spracovania dlhodobej vízie (po roku 2013). Zatiaľ čo u nás sa takého dokumenty pripravujú, úplne absentujú v štruktúrach EÚ. Tu sa žiada prijatie takého dokumentu, ktorý by bol spoločným zavŕšením partikulárnych národných či regionálnych záujmov, ktoré sú na rôznych úrovniach lokálne rozpracované. Akcent treba klásť hlavne na systémový prístup, úlohu poľnohospodárstva v spoločnosti a dlhodobé globálne tendencie. Slovenská republika predpokladá definitívnu formuláciu svojich dlhodobých záujmov uzatvoriť na budúci rok. Z tohto dôvodu ich v súčasnosti môžeme predstaviť len ako predbežný rámec. V zásade nám ide o takú politiku, ktorá bude spravodlivá, perspektívna a udržateľná. Z pozície týchto záujmov pristupujeme aj k aktuálnym riešeniam “zdravotnej prehliadky” v roku 2008.

V ďalšej časti diskusného fóra odznel príspevok zástupcu riaditeľa Direktoriátu OECD pre poľnohospodárstvo a obchod Kena Asha. Zameral sa na prispôsobovanie politických nástrojov politickým cieľom. EÚ je významným svetovým hráčom a v importe aj exporte poľnohospodárskych komodít jej patrí svetové prvenstvo. V tomto kontexte spoločná poľnohospodárska politika a jej zmeny sú pozorne sledované aj agendou OECD. Ocenil pozitívne výsledky ostatných zmien dotačnej podpory farmárov v EÚ, ktoré viedlo k znižovaniu podpory trhových cien a znižovaniu podpôr viazaných na produkciu. “Ak sa podarí prelomiť prepojenie medzi výrobou a politikami v globálnom rozsahu, nebudú potrebné podpory, ani ďalšie rokovania vo WTO”, zdôraznil. V budúcnosti je potrebné smerovať politiky cielene na rizikové a nízkopríjmové sociálne skupiny, na verejné služby vo vidieckych a odľahlých oblastiach s integráciou prvku trvalej udržateľnosti.

V záverečných poznámkach zdôraznil Dušan Chrenek, ako zástupca Európskej komisie, Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, že “zdravotná prehliadka” SPP nie je o radikálnej reforme, ale ide o nástroj, ktorým by bolo možné zhodnotiť, čo by sa dalo urobiť do budúcnosti, aby došlo k ďalšiemu progresu v podpore farmárov. Európska komisia pracuje na tom, aby sa systém jednotných platieb stal účinnejším, prehľadnejším a výkonnejším.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood