Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

ŠVPS vykonala už viac ako 300 kontrol na prítomnosť fipronilu

28-09-2017

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) patriaca pod Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vykonala od začiatku augusta  už viac ako 300 kontrol na prítomnosť fipronilu vo vajciach, spracovaných vajciach i potravinárskych výrobkoch. Fipronil bol objavený u distribútora v Bratislave, vo Vrbovom, v luxusných hoteloch v Bratislave a v pečivárňach v Prešove.

  • Kontroly v maloobchode, distribúcii, pečivárňach, pekárňach, cukrárskych výrobách, cestovinárňach a výrobniach majonéz
  • Viaceré nálezy, najväčší v pekárni z Prešova v zásielke vaječnej melanže z Poľska
  • Všetky kontroly na slovenských farmách s chovom nosníc na výskyt fipronilu boli negatívne

„Kauza fipronilu v holandských vajciach zasiahla takmer všetky členské štáty EÚ. Jej závažnosť podčiarkuje aj mimoriadne zasadnutie ministrov poľnohospodárstva, ktoré zorganizovala Európska komisia tento utorok. Aj napriek tomu, že od nahlásenia do Rýchleho systému varovania pre potraviny uplynuli už takmer dva mesiace, v krajinách EÚ sa stále objavujú produkty zo spracovaných holandských vajec obsahujúcich fipronil,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

ŠVPS vykonala na Slovensku už viac ako 300 kontrol na mieste od fariem, cez maloobchod, distribučné sklady, pečivárne, pekárne, cukrárske výroby, cestovinárne, či výrobne majonéz. Fipronilové vajcia zachytila vo veľkosklade vo Vrbovom, takmer 700 kg vaječnej melanže v luxusných bratislavských hoteloch, 2,7 tony lúpaných vajec, 70 kg tekutých žĺtkov a 150 kg vaječnej melanže vo veľkosklade v Bratislave a 1,8 tony sušených vajec v pečivárni v Prešove. Všetky výrobky boli už stiahnuté a zlikvidované. „Pri kontrolách sa zameriavame na produkty z Poľska, Česka a tie, ktoré k nám smerujú z Holandska, Belgicka, Nemecka a Rakúska,“ uviedol Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS.

„Vzhľadom na to, že sa v rôznych krajinách sa objavujú ďalšie a ďalšie nálezy a vajcia sú jednou zo základných surovín pri výrobe jedál, v kontrolách pokračujeme. Vyzývam preto spotrebiteľov, distribútorov, spracovateľov aj gastro zariadenia, aby boli aj naďalej pri nákupe, objednávaní aj výbere dodávateľov opatrní. Na Slovensku máme všetky chovy skontrolované a bez výskytu fipronilu. Vzhľadom na to, že všetci majú dostatok informácií, pri kontrolách a udeľovaní pokút budeme prísni a budeme to považovať za bezprecedentné ohrozenie slovenského spotrebiteľa,“ dodala ministerka Gabriela Matečná.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood