Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Slovenskí veterinárni inšpektori našli v brazílskom mäse ďalší typ salmonely

05-04-2017

Nový typ salmonely kmeňa Mbandaka objavili veterinárni inšpektori v brazílskych kuracích pečeniach v prevádzke v Prievidzi. Ide tak už o druhý kmeň salmonely objavený v brazílskom mäse na Slovensku.

  • Salmonela kmeňa Mbandaka bola nájdená v mrazených brazílskych kuracích pečeniach v Prievidzi
  • ŠVPS SR objavila salmonelu v siedmich mäsových výrobkoch z Brazílie
  • Rezort  vo veci čiernej prevádzky s brazílskym mäsom podal podnet na políciu

„Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) od začiatku kontrol zachytili už sedem prípadov nakazeného brazílskeho mäsa salmonelou. Z toho išlo o šesť produktov mrazených kuracích pečení a jedny pokazené brazílske mrazené kuracie prsia. Z celkovo 669 úradných kontrol odobrali 110 vzoriek, zákaz predaja a okamžitá likvidácia sa týka 26 produktov,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

ŠVPS SR intenzívne pokračuje v podrobných kontrolách brazílskeho mäsa po celej krajine. „Počas kontrol sa ukázalo, že do distribúcie mäsa sa zapojili aj schránkové firmy, ktoré nesídlia na udávanej adrese. ŠVPS SR preto už kontaktovala orgány činné v trestnom konaní Prezídium Policajného zboru SR aj Finančné riaditeľstvo SR. Proti osobám, ktoré ohrozujú zdravie občanov Slovenska budeme postupovať tvrdo a nekompromisne. Ochrana slovenského spotrebiteľa je pre nás absolútnou prioritou,“ zdôraznila G. Matečná.

Až 80 percent brazílskeho mäsa smeruje do Európskej Únie cez Holandsko. Prvou krajinou EÚ, ktorá začala vykonávať kontroly vo veci škandálu s brazílskym mäsom však bolo Slovensko. Aj na základe testov zo Slovenska EÚ vyzvala ďalšie členské štáty, aby začali vykonávať kontroly brazílskych produktov na svojom území. Salmonela v brazílskom mäse tak už bola objavená v Holandsku i v Českej republike.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood