Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Slovenské potraviny získali miesto na prestížnom veľtrhu inovatívnych produktov

09-10-2019

Slovenské potraviny vzbudzujú pozornosť tisíciek návštevníkov jedného z najvýznamnejších obchodno-kontraktačných veľtrhov na svete. Nemecký veľtrh Anuga je prehliadkou top inovácií a trendov, ktoré formujú budúcnosť potravinárstva. Slovenskému výrobcovi funkčných tyčiniek sa podarilo dostať do exkluzívneho výberu najinovatívnejších produktov z celého sveta.

  • Mimoriadny úspech pre slovenského výrobcu funkčných tyčiniek
  • Veľtrh otvára slovenským výrobcom dvere na zahraničné trhy
  • Anuga patrí medzi veľtrhy, na ktoré môžu získať vystavovatelia podporu

„Skúsenosti z medzinárodných výstav jasne ukazujú, že slovenské potraviny dosahujú svetovú kvalitu a sú schopné konkurovať špičkovým zahraničným produktom. Na veľtrhu Anuga, ktorý upriamuje pozornosť na inovácie a potraviny udávajúce trendy, slovenskí producenti nepochybne majú čo ukázať. Svedčí o tom aj skvelý úspech slovenského výrobcu funkčných produktov, ktorému sa podarilo presadiť v obrovskej zahraničnej konkurencii," uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).

Anuga je svojím obchodným charakterom, širokými medzinárodnými možnosťami uzatvárania obchodov a nových kontraktov, ako aj pre množstvo noviniek, mimoriadne príťažlivá pre výrobcov z celého sveta. Získať výstavnú plochu na veľtrhu nie je jednoduché. Pod čiarou končia tisícky neúspešných záujemcov.

„Kvôli zvýšenému záujmu o účasť na tomto podujatí sme Anugu zaradili medzi veľtrhy a výstavy, na ktoré výrobcovia môžu získať podporu. Objem prostriedkov alokovaný vo v podpornom opatrení sa nám podarilo dokonca strojnásobiť oproti minulému roku," pripomenula G. Matečná.

Na jubilejnom 100. ročníku sa zišlo rekordných 7 500 vystavovateľov z celého sveta. Figuruje medzi nimi aj 18 slovenských výrobcov:

A+Z Rišňovský, Halász, s.r.o. – výrobca spracovanej a konzervovanej zeleniny, ovocia a pochutín ADY
DIVAS drink International, a.s.  – výrobca funkčných nápojov
EU Poultry, s.r.o. – výrobca kuracieho mäsa
Globaltrading Slovakia, s.r.o. – výrobca hlbokozmrazených mäsových výrobkov
HO&PE FAMILY, s.r.o. – výrobca mrazených múčnych a obaľovaných výrobkov
I.D.C. - Holding, a.s. – výrobca cukroviniek a trvanlivého pečiva
Ing. Peter Kudláč – APIMED – výrobca medu, medoviny a včelích produktov
Karloff,  s.r.o. – výrobca alkoholických nápojov
KOLIBA, a.s. – výrobca mliečnych produktov
LEONTEUS, s.r.o. – výrobca  mliečnych produktov Kozí vŕšok
Lyra Chocolate, s.r.o.  – výrobca prémiovej čokolády
Maxsport, s.r.o. – výrobca proteínových a funkčných produktov
McCarter, a.s. – výrobca funkčných nápojov
MILSY, a.s. – výrobca mliečnych produktov
Natur Trading, s.r.o. – výrobca mäsových konzerv a rybích šalátov Tatrakon
Novofruct SK, s.r.o. – výrobca spracovanej a konzervovanej zeleniny, ovocia a mäsa
RISO – R, s.r.o. – výrobca ovocných džemov
SPACElab, s.r.o. – výrobca funkčných nápojov Alcohol Killer

Spoločnosti Maxsport sa pritom podarilo prebojovať do exkluzívneho výberu 64 produktov, ktoré získali titul Innovation Selection. Ide o selekciu najinovatívnejších potravín veľtrhu, ktorá podlieha prísnym výberovým kritériám.  Slovenský výrobca funkčných produktov zabodoval s kolagénovými tyčinkami. Nezávislá porota odborníkov ich vybrala spomedzi viac ako 2250 prihlásených produktov z celého sveta.

Ústrednou témou jubilejného ročníka veľtrhu Anuga sú vegánske produkty - rastlinné alternatívy pre mäso a ryby. Pozornosť sa zameriava aj na funkčné potraviny, a to hlavne na produkty obohatené o proteíny a tiež potraviny bez lepku a GMO. V centre záujmu svetového potravinárstva sú takisto kóšer a halal produkty, po ktorých sa zvyšuje dopyt. Trendy udávajú aj výrobcovia organických potravín a takzvaných ready-to-eat produktov, ktoré čelia čoraz prísnejším nárokom na zdravé zloženie. Medzi potravinami sa čoraz viac objavujú superfood produkty, z ktorých najvýraznejšie rastú na popularite tekvicové semienka, slnečnicové semienka, quinoa a ľanové semienka.

„Slovensko exportuje do Nemecka výrazne menej agropotravinárskych výrobkov v porovnaní s objemom, ktorý sa k nám dováža z nemeckého trhu. Podľa štatistických údajov sme za minulý rok dosiahli s Nemeckom pasívne saldo agrárneho obchodu v hodnote 402 miliónov eur. Nemecký trh je napriek tomu pre našu krajinu zaujímavý. Je tu priestor na uplatnenie surovín, polotovarov a najmä výrobkov s vyššou pridanou hodnotu, ako sú syry, čokoláda, cukrovinky, sladový výťažok, pekárenské výrobky či nápoje. Veľtrhy ako je nemecká Anuga však otvárajú slovenským výrobcom dvere aj na iné zahraničné trhy," podotkol Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR. Agrorezort pri tejto príležitosť zorganizoval podnikateľskú misiu, do ktorej sa zapojilo 24 slovenských výrobcov. Návšteva veľtrhu je pre nich jedinečnou príležitosťou zoznámiť sa s veľtrhom svetovej úrovne, nazbierať inšpiráciu a aj obchodné kontakty.

Anuga je jedným z najväčších obchodno–kontraktačných veľtrhov zameraných na potravinársky priemysel v rámci Európy. Koná sa v dvojročných intervaloch a strieda sa s potravinárskym veľtrhom SIAL v Paríži. Posledný ročník prilákal rekordných 165-tisíc návštevníkov zo 198 krajín. Európsky potravinársky salón je prehliadkou noviniek na trhu, netradičných kombinácii a aktuálnych trendov, ktoré hýbu svetovým potravinárstvom. Člení sa na 10 podvýstav podľa komodít: mäso a mäsové produkty, mlieko a mliečne výrobky, čerstvé a mrazené produkty, nápoje, ovocie a zelenina a cestoviny. Veľtrh prebieha v Kolíne nad Rýnom od 5. do 9. októbra 2019.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood