Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Slovenská jahňacina sa po rokoch vracia na pulty obchodov

18-05-2020

Slovenská jahňacina sa po dlhých desaťročiach vracia na pulty slovenských obchodov. Stalo sa tak po intenzívnych rokovaniach ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, zástupcov Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku a obchodníkov. Na salaši v Liptovských Revúcach dnes spoločne predstavili nové označenie na stopercentnej slovenskej jahňaciny.

„To čo bolo pre mnohých roky nemožné, sa nám podarilo vyriešiť za mesiac poctivej práce. Navyše v časoch, kedy nás intenzívne zamestnáva riešenie pandémie. Zachránili sme tak desiatky poľnohospodárov pred krachom a stovky ľudí pred stratou zamestnania. Výsledok je však ešte oveľa lepší, zdravý slovenský vidiek prináša zdravie aj do miest vo forme kvalitnej, výživnej a na slovenských lúkach chovanej jahňaciny,“ uviedol Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Pre koronavírus na jar Taliansko, tradičný odberateľ jahňaciny slovenských ovčiarov, uzavrelo hranice a na Slovensku nastala kríza chovateľov oviec, ktorí nevedeli svoju produkciu nikde umiestniť. Slovenskí chovatelia tak prijali pomocnú ruku agrorezortu, ktorá im pomohla celú situáciu prežiť. Táto udalosť je zároveň obrovskou príležitosťou, ako sa oslobodiť od závislosti zahraničného trhu a môcť umiestniť celú produkciu na slovenskom trhu.

„Pred pár týždňami bola situácia v chove oviec kritická, potrebovali sme umiestniť približne 90 000 jahniat. Oslovili sme o pomoc každého, koho sme mohli. Spustili sme mediálnu propagáciu tejto situácie a výsledok je neuveriteľný. Záujem o kúpu jahňacieho mäsa na Slovensku nebol roky tak výrazný. Chovateľom volajú ľudia z celého Slovenska a mnohí majú záujem jahňacinu vyskúšať prvý krát. Máme už aj odozvy od ľudí, ktorí vyskúšali jahňacinu prvýkrát na Veľkú noc, zachutila im a teraz chcú ďalšie mäso na sezónu letných grilovačiek,“ povedal Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

Slovenskí spotrebitelia vďaka tejto spolupráci nájdu slovenskú jahňacinu na pultoch obchodných reťazcov pod spoločným označením nálepkou „Zlaté jahňa – 100% slovenské“ a označením Značky kvality. Zdravé vidiecke produkty aj pre zdravšie mestá chce postupne agrorezort naštartovať vo viacerých oblastiach. Jahňacina sa tak stane nielen sezónnou počas Veľkej noci, ale dostupná celý rok. Chovatelia sa dopytu prispôsobia tak, aby na pultoch bolo vždy čerstvé jahňacie mäso.

Jahňacie mäso je jedno z najzdravších mias. A to najmä vďaka priaznivému pomeru nenasýtených a nasýtených mastných kyselín a pomeru omega 6 a omega 3 mastných kyselín. Nenasýtené mastné kyseliny pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu v krvi. Vedci pripisujú jahňaciemu mäsu aj protisklerotické, protidiabetické, či protirakovinové účinky. Okrem toho obsahuje výrazne menej tuku. Jahňacina obsahuje veľa vysokokvalitných bielkovín, minerálnych látok, železa, medi a zinku. Mnohé nutričné hodnoty má oveľa vyššie, ako iné druhy mias. Výnimočné je aj ako zdroj ľahko vstrebateľného železa. Ovčie mäso je výborným zdrojom vitamínov skupiny B, ako napr. B12, či B1, ktoré pôsobia priaznivo na nervový systém. Jahňacie mäso má najvyšší obsah L-karnitínu zo všetkých mias. Pediatri ho preto odporúčajú podávať deťom medzi prvými druhmi mias, ktoré začnú požívať. Jahňacina je fantastickou voľbou pre zlepšenie imunity, ale aj počas diét.

Mnoho ľudí od konzumácie jahňacieho mäsa odrádza mýtus o jeho nepríjemnej chuti. Opak je však pravdou, správne pripravená jahňacina je delikatesou po celom svete. Jahňacie mäso je najšťavnatejšie, najmäkšie a najkrehkejšie. Aj mäso z dospelých oviec je vhodné na rôzne špeciality. Úpravy ovčieho mäsa sa netreba báť, možné je z neho variť, piecť, či grilovať všetko to, čo z iného mäsa. Na Slovensku chované jahňatá majú najlepšiu bilanciu zdravia a chuti.

„Ak by každý z nás skonzumoval ročne aspoň tri kilogramy jahňacieho mäsa zo Slovenska, nielen že by spravil niečo prospešné pre svoje zdravie. Prispel by tak k zastabilizovaniu a dokonca rozvoju ovčiarstva na Slovensku. Chov oviec má pritom aj mnoho vedľajších prínosov. Jedným z nich je spásanie našich trávnych porastov a tým vytváranie rázu krajiny a obohacovanie pôdy, či zlepšenie ekosystémov. Naším cieľom preto je, aby sa mäso vyprodukované na Slovensku, doma aj skonzumovalo,“ dodal šéf agrorezortu Ján Mičovský.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Projekty podporované z fondov EÚ
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood