Platforma EÚ na odstraňovanie potravinových odpadov
Dňa 29.11. 2016 sa uskutočnila konferencia k oficiálnemu otvoreniu EÚ Platformy na boj proti potravinovým stratám a plytvaniu s potravinami, ktorá bola zadefinovaná ako jeden z nástrojov v oblasti plytvania s potravinami v rámci balíčka obehového hospodárstva.
Vďaka bližšej spolupráci medzi verejným a súkromným sektorom bude platforma slúžiť ako komplexný nástroj na elimináciu potravinových strát, a to pomocou zdieľania najlepších postupov a prijatia relevantných nástrojov v celej škále potravinového reťazca, vrátane prijatia príslušnej legislatívy. Potrebu aktívneho zapájania sa do činnosti Platformy na úrovni Rady, teda z pozície jednotlivých ČŠ, počas podujatia za aktuálne slovenské predsedníctvo potvrdil poverený zast. generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Milan Lapšanský.
Konferenciu otvoril samotný komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín V. Andriukaitis, ktorý v úvode prejavu poukázal na fakt, že v EÚ je každoročne vyplytvaných 88 miliónov ton potravín a v tejto súvislosti postupne predstavil 5 hlavných oblastí, na ktoré sa Komisia pri prevencii a odstraňovaní potravinových strát postupne zameriava. Menovite sú to: spoločná EÚ metodológia na meranie potravinových strát, oblasť darovania potravín a potravinových bánk, použitie bývalých potravín na krmivové účely, zlepšenie povedomia ohľadom označovania dátumov spotreby a minimálnej doby trvanlivosti a v neposlednom rade fungovanie EÚ Platformy.
M. Lapšanský počas konferencie okrem iného prezentoval výsledky iniciatívy SK PRES, ktoré vypracovalo a rozposlalo členským štátom dotazník zameraný na kvantifikáciu potravinového odpadu v jednotlivých členských krajinách a na základe neho zanalyzovalo možnosti ďalších krokov v tejto oblasti. Tie v pozitívnom zmysle potvrdzujú opodstatnenosť súčasných aktivít Komisie – stanovenie spoločnej definície potravinového odpadu, využívanie bývalých potravín na krmivové účely, zvýšenie povedomia o predchádzaní potravinových odpadoch na úrovní domácností, ako aj zvyšovanie povedomia v otázkach označovania potravín.
Konferenciu uzavrel generálny riaditeľ DG SANTE Xavier Prats Monné, pričom uviedol, že platforma pri aktívnej participácii všetkých aktérov povedie k možnosti naplnenia záväzku ohľadne udržateľného rozvoja č. 12.3, a teda do roku 2030 napomôže znížiť objem množstva vyplytvaných potravín na úrovni predaja a domácností o polovicu.
Záverom bolo konštatované, že slovenské predsedníctvo svojimi aktivitami prispelo k založeniu Platformy na boj proti potravinovým stratám a plytvaniu s potravinami na úrovni EÚ. Jej fungovanie bude prebiehať na základe konzultácii, pričom jej oficiálne zasadnutia budú prebiehať dva krát ročne v Bruseli. Nasledujúce stretnutie je naplánované na 14.6.2017.