Pre správne fungovanie stránky povoľte Javascript vo Vašom prehliadači.
Zastavme spoločne AMO

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.
AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.
AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných v obci Strážne, okr. Trebišov. O niečo neskôr, 12. augusta bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka, uloveného v rovnakom okrese.
Farmárske desatoro pri chove domácich ošípaných
23-03-2022

Na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) sa jeho zástupcovia spolu s predstaviteľmi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra stretli so zástupcami všetkých 9 stavovských organizácií, aby prebrali možnosť podpory sektora ošípaných. Na rokovaní sa zúčastnené strany dohodli na metodike výpočtu podpory, spôsobe jej realizácie aj jej technického prevedenia tak, aby bola podpora efektívna, transparentná a adresná.
07-03-2022

Závažná situácia na Ukrajine, príspevok strategických plánov SPP k spravodlivejšiemu a zelenšiemu európskemu poľnohospodárstvu, udržateľné cykly uhlíka, ako aj udržateľné potravinové systémy EÚ, boli hlavnými témami konferencie ministrov poľnohospodárstva V4, vrátane Slovinska, Chorvátska, Bulharska a Rumunska 4. marca vo Vyšehrade.
04-03-2022

Občanov Ukrajiny, ktorí prechádzajú Slovenskom alebo hľadajú u nás dočasné útočisko, sprevádzajú aj ich domáci miláčikovia. Práve na spoločenské zvieratá sa vzťahujú osobitné predpisy, ktoré vydala Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR). Všetky dostupné formuláre v súvislosti s dovozom spoločenských zvierat sú k dispozícii na webe, ale aj na hraničných priechodoch na východe Slovenska. Situácia je podľa ústredného riaditeľa ŠVPS SR prof. Jozefa Bíreša pod kontrolou. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) ďakuje za podanú ruku partnerským organizáciám pri zabezpečení karanténnych staníc.
04-03-2022

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) zorganizovalo online školenie pre Miestne akčné skupiny (MAS), ktoré sú dôležitým článkom pri čerpaní európskych peňazí na rozvoj regiónov.
01-03-2022

Rokovanie so zástupcami Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku (ZCHOS) a Slovenskou asociáciou chovateľov ošípaných (SACHO) prinieslo viacero návrhov na pomoc chovateľom ošípaných v čase pandémie afrického moru. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) prizvalo obe stavovské organizácie do prípravy výpočtu a podmienok pomoci.
11-02-2022

V súvislosti s medializovanými výskytmi diviačej zveri v intravilánoch miest Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) opakovane podáva pomocnú ruku samosprávam na Slovensku. V uvedených prípadoch je nevyhnutné, aby samosprávy bezodkladne kontaktovali Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR (ŠVPS SR) na určenej adrese
[email protected].
03-12-2021

Výskyt AMO v komerčnom chove domácich ošípaných v obci Jesenské potvrdili veterinári potom, ako uhynulo niekoľko prasníc a odstavčiat. Ďalšie jedince vykazujú príznaky ochorenia. Keďže neexistuje účinná liečba, musí byť všetkých 3625 prasníc, 700 prasničiek a viac ako 20 000 odstavčiat z chovu utratených a zlikvidovaných v kafilérii. Ide o deviate ohnisko afrického moru v tomto roku.
26-11-2021

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) a zástupcovia chovateľov ošípaných, spracovateľov bravčového mäsa a zástupcovia obchodu budú spoločne postupovať a vymieňať si informácie s cieľom zintenzívniť boj proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO). V memorande o spolupráci signatári deklarovali, že budú navzájom koordinovať svoje kroky tak, aby nebola ohrozená hospodárska súťaž.
10-11-2021

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) pod vedením ministra Samuela Vlčana predložilo na dnešné rokovanie Vlády Slovenskej republiky, materiál „Podporné opatrenia na spracovanie produktov poľnohospodárskej prvovýroby“. Projekt bol vypracovaný v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Ide o výraznú pomoc slovenským výrobcom na obdobie rokov 2022 – 2039, ktorá môže dosiahnuť až 1,25 mld. eur. O zmenách príslušných zákonov uvedených v materiáli, ktorý dnes schválila vláda SR, bude hlasovať Národná rada Slovenskej republiky (NR SR).
09-11-2021

Návrhy metodík vyčíslovania škôd spôsobovaných voľne žijúcimi zvieratami na lesných porastoch, poľnohospodárskych plochách, ako aj v oblasti akvakultúry sa stali ústrednou témou bilaterálneho rokovania štátnych tajomníkov agrorezortov Slovenskej republiky a Maďarska v Topoľčiankach.
28-10-2021

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) ponúka pomocnú ruku samosprávam na Slovensku v prípade, že identifikujú výskyt diviačej zveri vo svojich intravilánoch. Na základe príkazu hlavného veterinárneho lekára SR prof. Jozefa Bíreša a v zmysle zákona o poľovníctve nie je možný lov diviačej zveri v intravilánoch miest a obcí v súčinnosti s poľovníckou obcou. MPRV SR preto mimoriadne zriadilo e-mailovú adresu, na ktorú môžu predstavitelia samospráv zasielať informáciu o takomto výskyte a zároveň žiadosť o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov SR.
03-08-2021

Od dnešného dňa vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR mimoriadne núdzové opatrenie, na základe ktorého poľovníci v ešte neinfikovaných okresoch Slovenska zvýšia odstrel diviakov. Premnožená diviačia zver je totiž hlavnou príčinou šírenia afrického moru ošípaných (AMO). Aktuálne je ním zasiahnutých 29 okresov. V infikovaných okresoch už nie je odstrel vhodný, aby nedochádzalo k plašeniu diviakov do ďalších oblastí, čím sa môže šírenie nákazy ešte urýchliť.