Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Zelenina je v kauze E.coli nevinne

17-06-2011

(17.06.2011; Sme; s. 18; Ragáčová Katarína)

Nebezpečné baktérie sa na potraviny často prenášajú znečistením vody a pôdy
Na zmutovanú črevnú baktériu E. coli zomrelo takmer 30 ľudí. Nakazených je približne 2300. Slovák, ktorý sa nakazil E. coli, nebol infikovaný nebezpečným kmeňom tejto baktérie.
Pôvodca nákazy baktériou E.coli sa nedal s istotou určiť niekoľko týždňov. Poukazovalo sa na španielske uhorky. Na pozore sa mali mať ľudia aj pred inými druhmi zeleniny.
Vinník sa napokon našiel vo výhonkoch. "Potvrdila sa izolácia kmeňa E. coli 0104:H4 zo surových klíčkov z domácností pacientov z oblasti Severného Westfálska. Vyšetrovanie naďalej pokračuje," konštatuje hlavný hygienik SR Gabriel Šimko.
Keď zlyhá ľudský faktor
Niekoľkotýždňové dohady vyvolali vo verejnosti negatívne reakcie. Výrazne sa znížil predaj a konzumácia ovocia a zeleniny.
Potraviny sú podľa Heleny Hupkovej, prednostky Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, skutočne významným faktorom prenosu črevných nákaz. Pôvodcami sú však hlavne živočíchy. Rastliny sa tiež kontaminujú, ak zlyhá ľudský faktor. A to znečistenými rukami nakazených osôb, kontaminovanými predmetmi, vodou a výlučkami infikovaných zvierat, dodáva Hupková. Potraviny sa tiež často nakazia pri nesprávnom skladovaní. Odborníci odkazujú, že ochoreniam sa dá aspoň sčasti predchádzať. " Všetku zeleninu a ovocie treba pred konzumáciou umývať pod prúdom tečúcej pitnej vody. Zeleninu po ošúpaní umyjeme znova. Umytá a olúpaná zelenina sa nikdy nekladie na miesta a do nádob, kde predtým bola neumytá. Šaláty sa vždy pripravujú čerstvé. Mikroorganizmy sa na povrchu zeleniny množia pomalšie, ako keď sa dostanú po jej pokrájaní do dužiny,* vysvetľuje Mária Štefkovičová, krajská odborníčka pre epidemiológiu Trenčianskeho kraja. Problémom sú žumpy Ku kontaminácii pitnej vody môže prísť pri prenikaní výkalových látok zo žúmp, z povrchových vôd a pôdy do zdrojov pitnej vody do studní alebo vodovodnej siete pri poruche.
Väčšiu istotu môžete mať pri príprave jedál z vlastnej úrody. Ak nepoužívate hnojivo pozostávajúce z exkrementov domácich zvierať ani ľudských a poznáte zdroj vody, ktorou zavlažujete. Problémom však môžu byť žumpy v obciach, kde ešte nebola zavedená kanalizácia.

Zistili sme
Ako chrániť potraviny
Vajcia
* Mali by sa spotrebovať najneskôr 28 dní po znáške. Tento dátum musí byť uvedený na obale.
* Nemali by sa umývať ani čistiť, pretože sa tým môže poškodiť vajcová škrupina, ktorá chráni vajce pred mikróbmi.
* Po nákupe by mal spotrebiteľ uchovávať vajcia v chlade.
Mlieko a mliečne výrobky
* Sporebiteľ by mal výrobky uchovávať pri teplote, ktorá je uvedená v označení na obale.
* Surové kravské mlieko z mliečneho automatu treba uchovávať pri teplote najmenej 4 °C a najviac 8 °C a spotrebovať ho do 48 hodín.
* Surové kravské mlieko treba pred konzumáciou prevariť.
Zelenina a ovocie
* Krájané alebo strúhané ovocie a zelenina by sa mali uchovaávať pri teplote do 10 °C.

Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood