Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

TLAČOVÁ BESEDA - KONTROLNÝ DEŇ NA MINISTERSTVE PÔDOHOSPODÁRSTVA

16-01-2013

(15.01.2013; Televízna stanica TA 3; Tlačová beseda; 11.20; 25 min.; R)

V. VONDRÁK, moderátor:

"Premiér Robert FICO dnes kontroloval rezort pôdohospodárstva, ktorému šéfuje Ľubomír JAHNÁTEK. Na TA 3 vám teraz ponúkame naživo ich spoločnú tlačovú besedu."

Hovorkyňa:

"Dobrý deň, vítame vás na tlačovej konferencii po kontrolnom dni. Informovať vás bude predseda vlády ... (porucha)."

V. VONDRÁK:

"Ospravedlňte prosím technické zlyhanie, urobíme všetko pre to, aby sa na tlačovú besedu v priebehu najbližších minút vrátili."

---

V. VONDRÁK:

"Vraciame sa na ministerstvo pôdohospodárstva."

R. FICO:

"... pretože je to rezort, od ktorého celkom oprávnene očakávam, že významnou mierou prispeje k tomu, aby ponúkol vláde Slovenskej republiky určité alternatívy a postupy najmä pokiaľ ide o zamestnávanie ľudí s nízkou kvalifikáciou, pretože práve táto časť našich nezamestnaných môže nájsť prácu v poľnohospodárstve. Ale začnem trochu po poriadku.

Predovšetkým sme si na dnešnom kontrolnom dni prešli najvýznamnejšie priority ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a chcem oceniť pokiaľ ide o rezort predovšetkým mimoriadnu iniciatívu, ktorú vyvinul vo vzťahu ku kvalite výrobkov potravinárskych, ktoré ľudia na Slovensku kupujú, ale vyvinul určite aj obrovské úsilie pokiaľ ide o cenovú politiku. Dámy a páni, nie je žiadne tajomstvo, že sú dve položky, ktoré najviac ovplyvňujú infláciu na Slovensku a to je predovšetkým náklad, ktorý je spojený s energiami a náklad, ktorý je spojený s potravinami. Predsa pri nízkych platoch na Slovensku a pri nízkych príjmoch je zrejmé, že podstatnú časť týchto peňazí ľudia minú práve na bývanie, minú na energie, minú na potraviny a ak sa nám podarilo zastabilizovať ceny energií, som veľmi spokojný s vývoj pokiaľ ide o rok 2013, rovnako som požiadal pána ministra, aby problematike cien potravín venoval maximálnu pozornosť.

Vítam aj tom, že minister predkladá novelizáciu zákona o potravinách, ktorá ešte viac bude viesť ku kontrole rôznych prevádzok. Uvedomme si, že 85 percent potravín na Slovensku sa predáva v obchodných reťazcoch, čiže iniciatíva, ktorá smeruje predovšetkým k tejto obchodníckej štruktúre, je celkom pochopiteľná. Chcem rovnako oceniť aj to, že minister zriaďuje takzvané komoditné rady. Vytipovalo sa štrnásť poľnohospodársky komodít, kde jednotlivé rady na tento účel zvolané a vytvorené budú hodnotiť v podstate všetky aspekty produkcie danej komodity až po jej realizáciu v podobe predaja a naozaj sú to komodity ako obilniny, cukor, ovocie, zelenina, víno, ovce, kozy, ovčie a kozie mlieko, hovädzí dobytok, hydina, olejniny, zemiaky, krmivá, výživa zvierat, včely, včelie produkty a je veľmi správne, že na tieto najvýznamnejšie komodity sa ministerstvo pôdohospodárstva aj sústreďuje.

Hovorili sme dnes na ministerstve aj o peniazoch, pretože tie sú v poľnohospodárstve mimoriadne dôležité, najmä ako sa vyvíja konanie alebo rokovanie na úrovni Európskej únie, kde pochopiteľne sú veľmi významné zmeny v spoločnej poľnohospodárskej politike a ešte aj schvaľovanie rozpočtu na roky 2014 - 2020 bude určite veľmi búrlivé, pretože sú rozdielne názory viacerých krajín na to, čo sa deje. My sme na jednej strane privítali, že je tu určité približovanie sa v platbách k iným štátom Európskej únie, ktoré sú vpredu, ale toto približovanie považujeme za málo dynamické. Myslíme si, že by tu malo viacej dynamiky, aby slovenskí farmári, poľnohospodári mali takú istú podporu z európskych prostriedkov, ako to je v prípade farmárov v tých starších členských štátoch Európskej únie.

O čo som dnes požiadal pána ministra? Po prvé som ho požiadal, aby mimoriadnu pozornosť venoval cenovej politike v oblasti potravín a použil na to všetky potrebné nástroje, ktoré môže použiť. Po druhé som ho požiadal, aby okrem zaoberania sa špecifickými otázkami, ktoré ako ministrovi automaticky patria, pokúsil sa predložiť v čo najkratšom čase vláde Slovenskej republiky návrhy, ktoré by viedli k zamestnávaniu ľudí na vidieku, predovšetkým v oblasti poľnohospodárstva, výroby zeleniny, ovocia. Tu je obrovská šanca, aby sme našli pracovné miesta aj pre ľudí, ktorí sa veľmi ťažko umiestňujú na pracovnom trhu. Rovnako je tu oblasť spracovania dreva a ťažby dreva, úpravy lesov, čistenia lesov, kde určite za podmienok, ktoré môže pán minister nastaviť, by sme vedeli pomerne slušnému počtu ľudí na Slovensku opäť pomôcť. Druhá taká sféra, kde som požiadal pána ministra, sú už spomínané potraviny, predovšetkým nám ide o to, aby sa zdvihol podiel slovenských potravín na pultoch, momentálne slovenské potraviny predstavujú 46 percent potravín, ktoré sa na Slovensku predávajú s tým, že tento cieľ chceme významne zvýšiť až na 80 percent v určitom časovom horizonte a ja v tomto budem maximálne pána ministra podporovať. No a samozrejme je to aj otázka bezpečných a cenovo prístupných potravín, ale o tom som už v tomto okamihu nechcel hovoriť.

Ministerstvo je veľmi náročný rezort, pretože ak si uvedomíme, čo všetko spadá do jeho kompetencií, tak je možno potrebné podporiť pána ministra a verím, že návrhy, s ktorými príde do vlády Slovenskej republiky, budú návrhmi, ktoré získajú podporu a záujem aj už spomínanej rady solidarity.

Toľko z mojej strany. Dovoľte mi ešte jednu poznámku, pretože mi bolo avizované, že máte záujem sa pýtať na všeličo. Po včerajšku a po veľmi nepríjemnom zážitku na tlačovej konferencii so spolkovým kancelárom Wernerom FAYMANNOM, ktorý neveril vlastným očiam a ušiam, na tlačovej konferencii, aj mi to povedal, na dnešnej tlačovej konferencii sa budem venovať len poľnohospodárstvu. Včely a med nemajú nič spoločné s generálnym prokurátorom ani s inými témami. Takže ak máte témy takéhoto typu, nech sa páči, zajtra je tlačová konferencia po skončení vlády, tam som pripravený na všetky otázky odpovedať, ale ja nebudem znehodnocovať ťažkú prácu ministra rezortu tým, že urobíme tlačovú konferenciu, chceme komunikovať vážne veci, ktoré sú dôležité pre Slovensko, z ktorej jediný výstup bude o pánovi ČENTÉŠOVI alebo neviem o čom. Takže dámy a páni, ja nebudem na dnešnej tlačovej konferencii reagovať na nič iné, len na to, čo sa týka dnešného kontrolného dňa. Pripomínam ešte raz, zajtra na tlačovej konferencii po rokovaní vlády môžete postaviť akékoľvek otázky, je mojou povinnosťou na vaše otázky odpovedať."

V. FAIČ, predseda zboru poradcov predsedu vlády:

"Dovolím si doplniť pána premiéra. Dneska sme boli vlastne na prvom ekonomickom rezorte z hľadiska priebehu kontrolných dní, na rezorte, ktorý má naozaj veľmi silnú pozíciu vo vzťahu k tomu, čo mu vyplýva z kompetenčného zákona. Samozrejme vo svojej pôsobnosti ako zriaďovateľ má rozpočtové organizácie, príspevkové, má štátne podniky a samozrejme aj špecializovanú štátnu správu. Takže je to naozaj rezort so širokým poľom pôsobnosti. Čo je ale dôležité a čo bolo osobitné na dnešnom kontrolnom dni, bola úloha ministerstva pri komplexnom chápaní rozvoja vidieka. Vieme všetci, že sústavne klesá podiel poľnohospodárstva respektíve jeho produkcie na tvorbe HDP, tým sa samozrejme znižuje zamestnanosť, tým sa, tým že sa zvyšuje dovoz potravín zvyšuje sa aj deficit zahraničného obchodu. Z tohto pohľadu požiadavka na potravinovú sebestačnosť alebo bezpečnosť a na otázky, ktoré budú súvisieť s rozvojom zamestnanosti na vidieku, prijal pán minister úlohu akéhosi koordinátora alebo gestora za komplexné chápanie hospodárskeho a sociálneho rozvoja vidieka a bude garantom aj s ostatnými rezortmi a samozrejme, keď príde s opatreniami, tak bude mať, tak ako to bolo na kontrolnom dni vyjadrené, plnú podporu premiéra a vo vzťahu k ostatným rezortom tiež."

Hovorkyňa:

"Teraz nastal priestor na vaše otázky."

A. ZAVŘEL, TV JOJ:

"Pán premiér hovoríte, že teda by sa malo ešte viac zatlačiť na obchodné reťazce, aby boli ceny nižšie, ale mohli by ste povedať možno, koľko by podľa vás mal stáť chlieb alebo mlieko? Jednoducho základné potraviny."

R. FICO:

"Nie, nerozumieme si pán redaktor, aby sme to nedostali do takejto odľahčenej polohy. Len som skonštatoval, že pokiaľ ide o infláciu, tak potraviny sú tie, ktoré nám spôsobujú najväčšie problémy. Ak chceme držať infláciu na únosnej výške, požiadal som pána ministra, aby cenovej politike v tejto oblasti venoval primeranú pozornosť. Pozrite sa, my nemáme možnosť diktovať ceny, ale na druhej strane vieme pracovať so supermarketmi a s obchodnými reťazcami cez zákon, ktorý sa týka obchodných reťazcov, výhodné ? nevýhodné podmienky. Teraz to bude zákon o potravinách, kde môže ministerstvo veľmi významnou mierou kontrolovať kvalitu potravín až tak ďaleko, že okrem pokút môže prísť až k uzatvoreniu prevádzok napríklad. Čiže tieto možnosti sú tu.

Filozofia mojej vlády je nasledujúca, ak nie je dnes kvôli konsolidácii verejných financií možnosť napríklad zvyšovať platy alebo pristupovať k zvýšeniu životného štandardu ľudí, ktorí sú v dôchodkovom veku, tak ich musíme chrániť aspoň v tejto oblasti a všetky nástroje, ktoré má k dispozícii minister, by som veľmi rád, keby použil. Preto ja teraz nehovorím o tom, že budeme určovať, koľko má stáť chlieb, koľko má stáť rohlík, ale vytárať také prostredie, aby súťaživosť, aby aj to, aká je kvalita týchto výrobkov viedli k tomu, že naši zákazníci si budú kupovať na Slovensku potraviny, ktoré nebudú až také drahé. O to tu ide, o nič iné, ale ja tu nechcem hovoriť o žiadnych teraz centoch alebo eurách."

VALOVIČ, SRo:

"Pán premiér a pán FAIČ, ja by som sa chcel opýtať, ako ste spokojný teda s prácou pána ministra, pretože zatiaľ sa veci takpovediac veľmi dopredu nepohli? Chcete opatrenia na podporu napríklad domácich výrobkov na trhu, vieme, že jedno z opatrení bolo opätovné zavedenie zákona o neprimeraných podmienkach a obchodníci teda hovoria, že to ide presne naopak, teda že musia rozväzovať alebo obchodníci tlačia, aby teda brali do úvahy nižšie ceny ....(porucha)... Teda že ako ste spokojní s tým?"

R. FICO:

"Pán redaktor, nemôžem s vami súhlasiť s tým, že rezort sa neposunul dopredu, pretože uvedomme si len koľko energie a iniciatívy musel rezort venovať a venuje naozaj práci pokiaľ ide o kvalitu potravín, pokiaľ ide o ... (porucha) ... Čakáme na rozhodnutie Európskej únie o spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorá významnou mierou, ako bude financované slovenské poľnohospodárstvo a tak sa bude odvíjať aj postoj vlády Slovenskej republiky dofinancovávaniu slovenského poľnohospodárstva. Ja vidím obrovské množstvo energie, rezort je zastabilizovaný a dokázal, že musím ísť aj ďalej. A možnože minister môže dodať aj niektoré údaje, ktoré hovoria o stabilizácii niektorých oblastí poľnohospodárskej výroby."

Ľ. JAHNÁTEK:

"Ja možno len na doplnenie, prečo obchodné reťazce teraz rozväzujú zmluvy, lebo do 31.3. musia mať nové zmluvy v súlade so zákonom. Čiže to je ten základný rozdiel. Dneska sa to ľahko interpretuje, že sa rušia zmluvy, ale ony sa musia zo zákona zrušiť a musia sa podpísať nové zmluvy. Nejak sa zabúda aj na fenomén, že najväčší obchodný reťazec Tesco práve po prijatí tohto zákona presunul nákup z Českej republiky na Slovensko a to je rozhodujúci obchodný reťazec na Slovensku, čiže tie čierne scenáre, ktoré niektorí predpisovali slovenskému trhu s potravinami po zavedení zákona o obchodných reťazcoch, sa nenaplnil a myslím si, že tá situácia je normálna, štandardná, do konca prvého kvartálu sa musia podpísať nové zmluvy, čiže preto sa rozväzujú staré zmluvy.

A čo sa týka tej situácie, my sme práve dneska na kontrolnom dni, lebo ste si všimli, že až dve a pol hodiny trval, čo je netradičné na kontrolné dni, sme išli dosť podrobne v niektorých problematikách a informoval som aj o stave v oblasti živočíšnej výroby ku koncu tohto roku a skutočne tie čísla začínajú ... (porucha)... a mám tu štatistické údaje za tri kvartále v porovnaní s rokom 2011, čiže prvý až tretí kvartál 2011 a prvý až tretí kvartál 2012, kde napríklad v oblasti hovädzieho dobytku bol nárast 7994 kusov, z toho kravy 986 kusov. Ošípaných spolu sme mali prírastok 55-tisíc 87 z toho prasnice 2 609, hydina nám narástla početnosťou o 794-tisíc kusov a z toho sliepky 61-tisíc a v produkcii mlieka sme sa v porovnaní s rokom 2011 pohli o 11-tisíc sto ton. Máme aj neoficiálne výsledky ku koncu roku 2012, ktoré máme z centrálnej evidencie hospodárskych zvierat, čiže vychádzame z oficiálnych údajov, kde nám to dokonca vychádza, že v hovädzom dobytku máme v porovnaní s rokom 2011 nárast o 12-tisíc 910 kusov, v ošípaných 23-tisíc 90, pokles sme zaznamenali u oviec o 369 kusov."

R. FICO:

"Ako to tak presne rátate?"

Ľ. JAHNÁTEK:

"To máme zaevidované, na to sú nejaké podpory a podľa podpôr my vieme presne, na koľko kusov podporujeme. Čiže, samozrejme sú individuálne prípady, kedy mnohé alebo niektoré poľnohospodárske podniky rušia živočíšnu výrobu a neuvedomujú si, že v novom programovacom období budú mať obrovské ťažkosti, lebo tá forma podpory, ktorá bude do roku 2014, alebo ktorú plánujeme v novom programovacom období, bude práve smerovaná na živočíšnu výrobu a tam tí, ktorí dneska rušia živočíšnu výrobu, budú mať asi problémy z hľadiska výšky podpory."

Redaktor:

"Pán minister a pán premiér, pokiaľ ide o riešenie nezamestnanosti, respektíve poskytnutie dodatočných miest pracovných v poľnohospodárstve a na vidieku, ako si to predstavujete pokiaľ ide o ovocinárstvo .... (porucha) .... Ale tie pozície Slovensko vyprázdnilo, respektíve slovenskí výrobcovia, keď sa pozriete dnes na južné Slovensko, tak tie tradičné zeleninárske dediny sú dnes vlastne bez práce. Tam treba vybudovať celý systém nákupu, odbytu. Ste to schopní riešiť po celej vertikále, celý tento problém zamestnanosti?"

Ľ. JAHNÁTEK:

"Práve aj na dnešnom kontrolnom dni sme zvýraznili, že vôbec ako pohnúť tú slovenskú potravinovú produkciu dopredu vzhľadom na obrovskú roztrieštenosť, ktorá dneska v tom agrosektore je, lebo si uvedomme, dneska máme 16-tisíc samostatných subjektov a pomaly každý si kontrahuje svoju produkciu individuálne. Čiže toto absolútne nie je cesta do budúcna. Dneska sme zvýrazňovali práve ten fenomén odbytových družstiev, jednoducho pokiaľ sa prvovýroba, ale nadväzne na to aj spracovateľský priemysel, nespojí do odbytových družstiev, ktorých súčasťou bude aj napríklad takýto centrálny výkup zeleniny, jednoducho nemôžme reálne predpokladať, že podiel slovenských potravín na trhu sa zvýši. Čiže toto je jeden ten základný problém. Ale potom sú ešte technické problémy, ktoré hovoria o koľko, napríklad v zelenine, potrebujete zvýšiť plochu, o koľko, dneska sa zelenina produkuje zhruba na tridsiatich tisícoch hektároch, my hovoríme, potrebujeme asi o desať percent navýšiť, ale hlavne potrebujeme navýšiť produkciu, to znamená nestačí mať len 10,7 tony výnosnosť z jedného hektára, ale potrebujeme sa dostať niekde na 20-tisíc ton za hektár. Tak isto v ovocinárstve, tam je momentálne 37-tisíc hektárov, to ani nejde o rozšírenie plôch, ale o intenzifikáciu. My jednoducho sa potrebujeme dostať niekde na 12,7 tony ovocia z jedného hektára. Čiže toto sú tie intenzifikačné procesy.

Ministerstvo pripravuje tieto kroky, len je stále viazané na prostriedky, my s nevôľou pozeráme na to, že možno ten proces nástupu novej poľnohospodárskej politiky, spoločnej poľnohospodárskej politiky bude až od roku 2015, my potrebujeme kvôli slovenským farmárom proces čo najskôr naštartovať, čiže zotrvávanie v starom režime je kontraproduktívne voči rozvoju poľnohospodárskej výroby na Slovensku."

R. FICO:

"Pán redaktor, myslím si, že asi mi budete rozumieť, keď poviem, že slovenské poľnohospodárstvo dostalo niekoľko k.o. začiatkom 90. rokov a doteraz sa zviecha z niektorých rozhodnutí, ktoré boli prijaté vládami na začiatku tohto obdobia. Preto ja vítam každý jeden posun, mňa potešia aj informácie o stabilizácii napríklad produkcie v oblasti živočíšnej výroby, pretože tendencie boli veľmi nebezpečné a pokiaľ ministerstvo nebude tieto veci riadne kontrolovať, tak to môže vyť veľmi, veľmi zlé.

A keď sa pýtate na tie mechanizmy, ak konštatujeme, že iba 46 percent produkcie sú slovenské výrobky na pultoch našich obchodov s potravinami a rovnako si uvedomujeme, aké kapacity má náš vidiek z hľadiska aj ľudskej sily aj z hľadiska pôdy, z hľadiska klimatických podmienok, tak očakávam od pána ministra, že príde do vlády Slovenskej republiky s návrhom, ako toto všetko skĺbiť. Pretože ak hovoríme o postupnom navyšovaní podielu slovenských výrobkov na pultoch našich obchodov, tak to môže byť len zvýšením produkcie a zvýšenie produkcie znamená automaticky aj väčší počet ľudí. My teraz nechceme stavať vzdušné zámky, nechceme hovoriť ani o dvojnásobných platoch ani o ničom, jednoducho hovoríme o tom, že treba urobiť všetko pre to, aby sme našli pracovné miesta pre ľudí na vidieku, toto je cieľ, ktorý dnes je jasne postavený a na ktorom prioritne musí pracovať minister a jeho tím tu na ministerstve."

Redaktor:

"Chcel by som sa spýtať v súvislosti s tým zamestnávaním aká je predstava hlavne ohľadom motivácie, pretože súčasný právny stav tým nezamestnaným nezakazoval teda aby sa do poľnohospodárstva vrhli a teda v tej štruktúre nezamestnaných je významná, významný počet ľudí, ktorí nepracujú dlhé roky. Takže či ako ich k tomu nejako motivovať."

R. FICO:

"Povedal som pánovi ministrovi, že nezamestnanosť je dnes TP priorita pre vládu a musí byť, pretože ak sa blíži k štrnástim percentám, ale sú to najmä externé faktory, opakujem, pretože v eurozóne nezamestnanosť je už takmer dvanásť percent, musíme dať dohromady nielen európske sily, aj sily doma, aby sme eliminovali ďalší tlak na nárast nezamestnanosti. Ponúkol som pánovi ministrovi celú legislatívu, povedal som mu, ak bude potrebné pristúpiť urýchlene k zmene nejakých zákonov, ak bude potrebné pripraviť kompletne nové zákony, má k dispozícii celú vládnu legislatívu, to je jedna vec. Druhá vec, keď predkladal minister práve pán RICHTER na vláde v stredu novelizáciu zákona o zamestnanosti, tak sme povedali, že prichádza obdobie, kedy musíme nájsť peniaze na aktívnu politiku zamestnanosti, musíme nájsť, pretože ak stále sa budeme iba podriaďovať konsolidácii, konsolidácii a konsolidácii, tak budeme mať síce skonsolidované verejné financie, ale budeme mať vysoký počet nezamestnaných a my predsa nerobíme konsolidáciu kvôli tomu, aby nám stúpala nezamestnanosť. Čiže aj na úkor iných oblastí pri dodržaní cieľa tri percentá deficitu v roku 2013 musíme si sadnúť s ministrom a povedať, áno, je tu nejaký obmedzený počet finančných prostriedkov a ak garantuje konkrétny minister, v tomto prípade napríklad minister pôdohospodárstva, že tieto zdroje v súčinnosti s významnými zmenami legislatívy môžu byť motivujúce, musíme sa o to pokúsiť.

Ja som žil na vidieku a ja viem, ako vyzeral vidiek, keď tam fungovalo poľnohospodárske družstvo, vtedy fungovalo všetko. Bol tam šport, bola tam kultúra, ľudia mali prácu. Akonáhle táto výroba poľnohospodárska odišla z vidieka, tak ten vidiek je takmer mŕtvy a ľudia odchádzajú za prácou niekde inde alebo zostávajú nezamestnaní doma. A to je zlé, to je jednoducho základný princíp, ktorý je potrebné postupne meniť, ale už to nikdy tak nebude, ako to bolo, že na každej obci alebo v každej druhej obci veľké poľnohospodárske družstvo. Ale vrátiť ľudí do tej štandardnej poľnohospodárskej výroby, do produkcie ovociam zeleniny, veď nechceme žiadne zázraky. Ale opakujem, nestavajme si vzdušné zámky, hovoríme o veľmi jasných systematických krokoch a verím, že minister bude mať na to nasledujúce tri roky, aby niečo dokázal v tejto oblasti urobiť. Ďakujem veľmi pekne za účasť na tlačovej konferencii."

V. VONDRÁK:

"V priamom prenose televízie TA 3 ste sledovali tlačovú besedu premiéra vlády Slovenskej republiky Roberta FICA po kontrolnom dni na ministerstve pôdohospodárstva."


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood