Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

STALI SME SA ODPADISKOM EURÓPY, ALEBO IDE O SNAHU ZISKUCHTIVÝCH OBCHODNÍKOV?

15-03-2013

(14.03.2013; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18.15; por. 1/4; DOMOVEC Filip, VALOVIČ Peter)

F. DOMOVEC, moderátor:

"Po potravinových škandáloch je tu ďalšia zlá správa pre spotrebiteľov. Kontroly obchodných sietí s potravinami vykonané inšpektormi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v januári a februári 2013 ukázali nárast nedostatkov v porovnaní s predvianočným obdobím o 10 percent. Kontrolóri našli na pultoch okrem plesní, aj hmyz, hlodavce či dokonca vtáctvo. Sú naše pulty odpadiskom Európy, alebo je ďalšia nelichotivá štatistika výsledkom nepoctivých obchodníkov prahnúcich po čo najvyššom zisku? Aj o tom v rozhovore kolegu Petra VALOVIČA s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom JAHNÁTKOM."

P. VALOVIČ, redaktor:

"Ako dopadli kontroly, ktoré ste začali robiť bezprostredne po nástupe nového roku?"

Ľ. JAHNÁTEK, (Smer-SD), minister pôdohospodárstva:

"Musím povedať, že veľmi zle, keď to porovnám so záverom minulého roku. Ten priemer nekvality bol zhruba na úrovni 20 percent v jednotlivých prvkoch toto potravinového reťazca, a čo sa týka samotných obchodných reťazcov, obchodných domov, tam sa nekvalita zvýšila zhruba o 10 percent."

P. VALOVIČ:

"Platí teda, že Slovensko je odpadisko Európy, čo sa týka potravín? Snažia sa k nám tie nekvalitné potraviny nejako dotlačiť, alebo to nejako vychádza aj z obchodných stratégií reťazcov?"

Ľ. JAHNÁTEK:

"Z tých skúseností, ktoré ja teraz mám, tie nekvalitné potraviny, hlavne čerstvé, ale aj neidentifikované, alebo po dobe konzumácie, idú skôr do reštaurácií a do inštitúcií verejného stravovania, kde sa rýchlo skonzumujú. Motív je tam veľmi jednoduchý. Je to cena. Čiže tí prevádzkovatelia sa snažia vylepšiť svoju ekonomickú situáciu, vedia, že na druhý deň tú potravinu spotrebujú, zákazník obyčajne nič nezistí, čiže tento biznis funguje veľmi dobre a v mnohých prípadoch, nakoniec ukázali to aj kontroly finančného riaditeľstva, robia sa vyúčtovania na základe falšovaných dokladov, čiže uniká tam DPH, čiže je to nielen otázka lacnej potraviny, ale aj finančné podvody. To, čo sa objavuje v obchodoch ako nekvalita, v kamenných obchodoch, to je dosť často vyrobené na objednávku daného predajcu. To znamená, obchodný reťazec si objedná potravinu, ktorá nezabezpečuje tú kvalitu, ktorá je bežná v okolitých štátoch, ale objedná si podstatne nižšiu kvalitu, ale samozrejme predáva to za ceny podobné alebo vyššie, ako sú v okolitých štátoch, čiže je to znovu otázka biznisu. Nepoctivý predajca. No a tá tretia skupina, tam sú kvalitné výrobky, našťastie aj tých je dosť na Slovensku, kde je teda aj adekvátna cena, ale tam si je zákazník istý, že tá potravina je kvalitná."

P. VALOVIČ:

"Teraz ste sa vyhrážali, že budete už tieto predajne zatvárať. Ukazovali ste ohlodané kuracie prsia, zle označené, alebo prepísanie dátumu spotreby, čo sú teda podmienky na to, aby ste už povedal, že dosť, že táto predajňa už prekročila tie medze, a aby bola zatvorená."

Ľ. JAHNÁTEK:

"Tieto podmienky, ktoré ste povedali, tie sú napríklad dôvodom na okamžité zatvorenie prevádzky. Tých dôvodov tam je viac, výskyt hmyzu, výskyt hlodavcov, plesnivé potraviny, pokazené potraviny, bez identifikačných lístkov, bez krajiny pôvodu. Sú tam... výskyt vtáctva a podobne, čiže tých dôvodov je v zákone viac. Preto sme sa aj rozhodli, že my budeme od dňa účinnosti už aplikovať tento zákona budeme zatvárať prevádzky, lebo myslím si, že od júna upozorňujeme stále prevádzkovateľov a obchodníkov, sprísni sa legislatíva, je tu nekvalita, sú záznamy, čiže ten varovný prst majú dosť dlho dvihnutý. Vidíte sám z tej prezentácie za prvé dva mesiace, že to ide znovu zlým smerom, jednoducho musíme tvrdo zakročiť."

P. VALOVIČ:

"To znamená, že teraz 1. apríl bude pre podvodníkov posledným?"

Ľ. JAHNÁTEK:

"No, možno 1. apríl nebude len dňom žartov, ale aj vážnych vecí, kde možno niektoré prevádzky skutočne budú zatvorené."

F. DOMOVEC:

"Výsledky kontrol, ale aj na zámer ministra zatvárať prevádzky, v ktorých sa v budúcnosti vyskytnú nedostatky, reaguje prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol KONŠTIAK."

P. KONŠTIAK, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu:

"V každom prípade všetky nedostatky, ktoré sú zistené, a objektívne zistené, tak sú negatívom pre obchod. Na druhej strane si však myslím, že to upozorňovanie na nedostatky na zvýšenie, keď sme mali koncom minulého roku výrazné zníženie všetkých problémov, považujem za prehnané, a vyhrážanie sa tým, že od 1.4. bude ešte horšie, nepovažujem za správnu cestu. Od 1.4. platí zákon o potravinách, kde za jeden jogurt po záruke dostane každý malý obchod tisíc eur minimálne pokuty. To znamená, že to môže stáť aj zatvorenie obchodu. Treba si uvedomiť jednom, že nebudú potrestané veľké siete, budú potrestaní konkrétni pracovníci, pretože za tieto chyby zodpovedajú ľudia, a nie systém, lebo systém je nastavený iným spôsobom. To znamená treba si uvedomiť, že od 1.4. môže vzniknúť aj vyššia nezamestnanosť z titulu neprimeraných pokút v obchode."

P. VALOVIČ:

"Takže hovoríte, že treba upraviť systém, nie zlepšiť, povedzme, kvalitu u predajcov."

P. KONŠTIAK:

"Kvalitu treba vždy zlepšiť. Potraviny sú mimoriadne dôležité. Ja nehovorím, že jogurt po záruke nemôže spôsobiť problémy, avšak dávať tisíceurovú pokutu za najmenšie pochybenie ako minimálnu pokutu, tak toto je skutočne prehnané, a takéto zákony nepoznám, že by boli niekde v Európskej únii. Opäť sme na špici niekde, a sme ako v afrických krajinách."

P. VALOVIČ:

"A dávate nejakú garanciu, povedzme, klientom, že by sa to nejakým spôsobom mohlo zlepšiť, tá kvalita na pultoch?"

P. KONŠTIAK:

"Prosím vás, denne na Slovensku prebehne 10 miliónov operácií kúpy a predaja, pretože každý z nám minimálne dvakrát za deň niečo kúpi. V obchode pracuje spolu s gastronómiou 300-tisíc ľudí. Sme druhý najväčší zamestnávateľ. Každý urobí chybu. Chyby treba odstraňovať. Avšak nedajú sa odstrániť na nulu. Ministerstvo pôdohospodárstva by malo sa starať o to, aby sa zvýšila výroba kvalitných a cenovo prístupných slovenských výrobkov, a nerobiť triedneho nepriateľa z obchodu."

P. VALOVIČ:

"Inšpektori kontrolovali aj prepravcov. Tu opäť dominovalo v tých nedostatkoch Poľsko, a nie je to až také zanedbateľné percento, pretože z približne tisíc kontrolovaných zásielok okolo tristo malo nedostatky. To znamená, dá sa v tejto oblasti robiť niečo, čo sa týka prepravcov alebo importérov?"

P. KONŠTIAK:

"Pokiaľ by sme vedeli zastaviť dodávky z Poľska, absolútne nebudem protestovať, len Európska únia nám to neumožňuje. Prečo okamžite naši veterinári nelikvidujú zlé potravinárske výrobky, ktoré prichádzajú z Poľska? Prečo pošlú ich naspäť a oni sa dostanú nejakým druhým hraničným priechodom naspäť. Keď je niečo zlé, okamžite treba z toho vyvodiť konzekvencie tak, ako tisíceurová pokuta za jeden jogurt po minimálnej dobe trvanlivosti."

F. DOMOVEC:

"Povedal k zisteným nedostatkom na pultoch Pavol KONŠTIAK."


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood