Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Slovensko potrebuje dvojnásobné chovy ošípaných, tvrdí Jahnátek

14-01-2013

(13.01.2013; www.teraz.sk; s. -; TASR)

V takom prípade by Slovensko zabezpečilo 80-percentnú sebestačnosť svojho obyvateľstva v bravčovom mäse a bravčových mäsových výrobkov.

Bratislava 13. januára (TASR) - Slovensko potrebuje pre zabezpečenie 80-% sebestačnosti svojho obyvateľstva v bravčovom mäse a bravčových mäsových výrobkov chovať 1,4 až 1,5 milióna kusov jatočných ošípaných.

"Je pravda, že stavy ošípaných boli na Slovensku doslova zdecimované. V súčasnosti ich máme približne 700.000 až 800.000 kusov, čiže sme niekde na polovici potreby," uviedol ďalej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD) v rozhovore pre TASR.

"Je preto našou snahou, že chceme v rámci novopripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ dosiahnuť, aby sa aj ošípané dostali do priamej podpory EÚ. Túto našu snahu sa nám však veľmi nedarí presadiť. Budeme tak možno nútení hľadať iný model financovania podpory chovov ošípaných," informoval šéf MPRV SR s tým, že v súčasnosti sú ošípané ako monogastrické zvieratá vylúčené z akejkoľvek podpory v rámci celej EÚ.

Slovenskí chovatelia pre zabezpečenie dostatočnej reprodukcie chovov ošípaných potrebujú podľa Jahnátka dostatočné počty prasničiek. "V súčasnosti na Slovensku evidujeme približne 34.000 kusov prasničiek, potrebujeme však ich stavy zvýšiť na minimálne 70.000 kusov. Pre rozšírenie chovov ošípaných hľadáme optimálne riešenie aj v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPKK)," poznamenal.

V SR musia podľa neho chovatelia zároveň zlepšiť genetiku ošípaných. "Nedá sa všetko robiť len extenzívnym spôsobom, musí sa napríklad zvýšiť počet odstavčiat. Napríklad špičkoví dánski chovatelia dosahujú v priemere za rok 28 odstavčiat na jednu prasničku. Keby sa nám podarilo dosiahnuť 21 až 22 kusov odstavčiat na jednu prasničku, tak by sme vedeli naplniť naše predpokladané chovateľské zámery," spresnil.

"Cieľ, že chov ošípaných na Slovensku sa musí uberať aj intenzívnym spôsobom, bude úlohou jednak pre výskum, ale aj pre samotných chovateľov," dodal.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood