Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Slovensko je príkladom pre úniu, tvrdí Jahnátek

06-03-2013

(03.03.2013; www.hnonline.sk; Slovensko, s. -; RED, TASR)

Podľa ministra pôdohospodárstva sme ukázali, ako by mala vyzerať kontrola potravín.

Slovensko nebude chudobným rozdávať potraviny, ktoré obsahujú konské mäso. V diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 to povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).

Dodal, že ak o rozdávanie takéhoto tovaru prejaví záujem nejaká organizácia, je to ich rozhodnutie. Štát ale nebude nič iniciovať, odpovedal na otázku svojho predchodcu Zsolta Simona (Most-Híd), či sa majú organizácie, ktoré budú chcieť takéto potraviny rozdávať, obrátiť na Nemecko a Francúzsko.

Minister zdôrazňuje potrebu kvalitných potravín, v čom sa so Simonom zhoduje. Jahnátek tiež volá po slovenských výrobkoch v obchodoch. Simon by chcel vedieť, ktoré výrobky v obchodoch sú skutočne slovenské. Keď Rajo dokáže predávať svoje maslo vyrobené v Nemecku označené slovenským číselným kódom 858, tak je to kdesi choré. A to isté Slovakia Chips vyrobené v Česku, povedal Simon.

Jahnátek sa odvoláva na značku SK kvalita, ktorá, ako tvrdí, definuje slovenskú potravinu. SK kvalita podľa jeho slov hovorí, že minimálne 75 % surovín musí byť dopestovaných alebo dochovaných na Slovensku, technologické postupy musia byť prevedené na území SR, výnimkou je napríklad káva či čaj, ktoré sa na Slovensku nepestujú. Keď sa nepražená káva z Brazílie bude pražiť u nás a bude sa tu sáčkovať, bude sa pokladať za slovenskú potravinu, vysvetlil Jahnátek. Simon tvrdí, že SK kvalita je dobrý produkt, ale celkom nestačí. Ľubomír Jahnátek. TASR/M.Svítok

Kvôli podozreniu na konské mäso sa z potravín odobrali vzorky. Jeho prítomnosť sa potvrdila v jednom prípade burgeru z Holandska a obsahoval 0,1% konského mäsa. Označili ho teda za zdravotne nezávadný.

Ako Jahnátek upozornil, objavila sa aj garážová firma, ktorá mäso ponúkala do reštaurácií. Ďalším prípadom bola firma Novaco, pri ktorej odhalili tamer 700 kilogramov mäsa, ktoré malo putovať do siete fast-foodov. Ako však upozornil, v pomletom mäse je táto identifikácia ťažšia.

Podľa Simona by sa mal obmedziť slobodný pohyb tovaru z EÚ napríklad na pol roka, kedy by bolo možné tovar skontrolovať. Ako tvrdí Jahnátek, modifikácia tohto systému by bola v prípade Slovenska komplikovaná. Každý dovozca sa aj tak musí 24 hodín pred dovozom nahlásiť príslušnej veterinárnej správe, aby si mohla tovar skontrolovať.

EÚ pochopila náš krok. Na Slovensku sme mali už horšie prípady než konské mäso. Európska únia nás podľa ministra považuje za dobrý príklad, ako by mala potravinová kontrola vyzerať.

Podľa Simona sa s potravinami robia podvody. Vyzdvihol kontroly súčasného ministra, problémy nie sú však podľa neho len za našimi hranicami.

Celá kauza podľa Jahnátka ukázala, aké dôležité je mať kvalitnú kontrolu potravín v danej krajine. Slovensko má jeden z najlepších kontrolných systémov. Tu má zákazník 100- percentnú istotu, že kvalita a bezpečnosť je tu zaručená.

Aféra konského mäsa je podľa neho príležitosťou pre našich výrobcov a obchodné reťazce, či majú dbať len na zisk alebo prioritne na kvalitu.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood