Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

SLOVENSKÉ PÍLY BUDÚ MAŤ MENEJ ŠTÁTNEHO DREVA. HROZÍ, ŽE O PRÁCU PRÍDU TISÍCKY ĽUDÍ

17-12-2012

(15.12.2012; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 5/10; BODNÁROVÁ Martina)

Filip DOMOVEC, moderátor:

"Píly po celom Slovensku budú mať na budúci rok opäť menej štátneho dreva. Podľa Zväzu spracovateľov je situácia kritickejšie ako vlani a reálne hrozí, že o prácu prídu tisícky ľudí. Zväz sa obrátil na vládu a ministerstvá aj s návrhmi opatrení. Téme sa venuje Martina BODNÁROVÁ."

Martina BODNÁROVÁ, redaktorka:

"Zväz spracovateľov dreva potrebuje na budúci rok zhruba 850-tisíc metrov kubických ihličnatého dreva, od Štátnych lesov však dostane len 35 percent. Štátny podnik už totiž nebude ťažiť kalamitné drevo. Celkovo sa tak ťažba zníži. Najmä menšie píly sa teraz boja o svoju existenciu. Ján BAŤKA z Hriňovskej píly."

Ján BAŤKA:

"Vlani nám bolo skrátené množstvo guľatiny o 30 percent a z toho tohto roku vypadá, že nám bude krátené na 50 až 70 percent a to znamená likvidáciu prevádzky. Zamestnávame 37 ľudí, tieto pracovné miesta sú ohrozené."

M. BODNÁROVÁ:

"Spracovatelia odhadujú, že o prácu môže prísť zhruba 3,5-tisíc ľudí. Riešenie problému vidia napríklad v prehodnotení chránených území, ale najmä zrušení zmlúv bývalého šéfa Štátnych lesov Alojza RIŠKA z roku 2009 so 4 firmami. Tie majú na 10 rokov garantované určité dodávky dreva, ale ich sa klesajúca ťažba netýka. Pritom podľa prezidenta Zväzu spracovateľov dreva Igora PATRÁŠA dodávané štátne drevo nedokážu ani spracovať."

Igor PATRÁŠ:

"Podľa našich informácií len 20 percent z toho dreva, ktoré tieto spoločnosti dostávajú k dispozícii, tak ich spracovávajú. Ostatné sú predmetom obchodu."

M. BODNÁROVÁ:

"Súčasné vedenie Štátnych lesov so zmluvami stotožnené nie je, no má zviazané ruky. Potvrdil to hovorca podniku Vlastimil REZEK."

Vlastimil REZEK:

"Nie je možné v súčasnosti tieto zmluvy vypovedať."

M. BODNÁROVÁ:

"Spracovatelia dreva tiež žiadajú, aby mali garantované dodávky dreva, dotácie napríklad na mzdy alebo daňovú úľavu pri nových investíciách a v neposlednom rade aj obmedzenie legálneho a nelegálneho vývozu dreva. Opäť Igor PATRÁŠ."

I. PATRÁŠ:

"My potrebujeme eliminovať tých 50 percent dreva, ktoré odchádza. Keby ostal tu celý, tak slovenské kapacity ho vedia spracovať."

M. BODNÁROVÁ:

"Za ministerstvo pôdohospodárstva reaguje Zuzana GULOVÁ."

Zuzana GULOVÁ:

"Je potrebné hľadať možnosti stimulácie producentov a spracovateľov dreva. Aby drevná hmota bola spracovaná a zhodnotená s pridanou hodnou v tuzemsku."

M. BODNÁROVÁ:

"Výzvu s opatreniami adresoval Zväz spracovateľov dreva vláde aj príslušným ministerstvám."


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood