Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

ŠKANDÁL S KONSKÝM MÄSOM V POTRAVINÁCH

25-02-2013

(22.02.2013; Televízna stanica Markíza; Teleráno; 06.00; 6 min.; R)

I. VSTUP:

Moderátor:

"Ešte raz príjemné dobré ráno, vstávate s Teleránom a poďme in medias res rovno na výsledky najnovších prieskumov ohľadom mäsa."

Moderátorka:

"A toho zistenia, ktoré zavádza spotrebiteľa. A to je problém, pretože hovädzie mäso bolo označované ako hovädzie, aj keď tam bolo mäso konské. Dobré ráno prajem ešte raz pani Zuzane NOUZOVSKEJ. My sme si už aj pred vstupom rozprávali o tom, že jesť konské mäso vlastne nie je problém a problém nie je ani to, že konské mäso sa nachádza vo výrobkoch, ale to, akým spôsobom sa tam nachádza a vlastne, že nevieme, čo je to za konské mäso. To je ten problém. Ďalšie zistenia sú aké v tomto smere?"

Zuzana NOUZOVSKÁ, generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR:

"Samozrejme potravina, ktorá obsahuje mäso, všetky druhy mias musia byť označené tzn. že ak v tomto prípade je tam okrem hovädzieho mäsa aj konské, malo byť označené. Tzn. jedná sa o klamanie spotrebiteľa. Za druhé, je veľký predpoklad, že toto konské mäso, ktoré je v týchto výrobkoch nie je mäso, ktoré pochádza z koníkov, ktoré boli chované na mäso. Tzn. je tam podozrenie, že boli to kone, ktoré sa chceli ešte nejakým spôsobom zúžitkovať, keď doslúžili a tam už môže byť problém, pretože koníky pracovné, ťažné majú problémy s kĺbami, sú tam antibiotiká, sú tam hormóny a toto všetko v tom mäse ostane a týmto pádom to vlastne konzumuje spotrebiteľ. To je to nebezpečenstvo. Máme škandál cez celú Európu bohužiaľ, momentálne aj slovenskí veterinári vykonávajú kontroly veľmi akčné. Odoberajú sa vzorky zo všetkých potenciálnych možných nebezpečných výrobkov, idú na prešetrenie do potravinového ústavu do Dolného Kubína, kontrolujú sa teda na prítomnosť konskej DNA. Vyplýva to aj z rozhodnutia Európskej komisie, ktorá v tomto prípade zareagovala veľmi akčne. Tzn. že výsledky sa nahlasujú priamo do Bruselu resp. ako náhle sa nájde nejaký pozitívny výsledok, ide do rýchleho varovného systému. Tzn. dneska je tam 6 výrobkov, ďalších 12 je nahlásených ako výrobkov, ktoré obsahujú mleté mäso, ale neboli zistené v ňom pochybenia v určitých krajinách. Samozrejme sú to rôzne balenia, rôzne gramáže tzn. týchto výrobkov je neskutočne veľa. V Európe na trhu stiahli už také veľké firmy ako Nestlé, nemecké firmy, írska firma tzn. že momentálne stále sa nevie pôvod toho konského mäsa."

Moderátor:

"Kde si môžem pozrieť ja ako spotrebiteľ tie výrobky, ktoré môžu mať to potenciálne nebezpečenstvo, ten varovný systém, o ktorom hovoríte."

Z. NOUZOVSKÁ:

"Je to rýchly výstražný varovný systém. Teraz som si nie istá, že či bežný spotrebiteľ má k nemu prístup, ale tieto informácie sú dostupné na stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy."

Moderátorka:

"Takže ešte raz, aby sme si to zhrnuli. Problém je to, že klame sa spotrebiteľ a nevieme pôvod toho konského mäsa."

Z. NOUZOVSKÁ:

"To sa ukazuje vlastne, že tá vystopovateľnosť, ktorá je vlastne tým najdôležitejším nejakým spôsobom kontroly potravín v rámci Európy a hlavne čo sa týka živočíšnych komodít nefunguje. Tzn. že momentálne už to prešetrujú orgány činné v trestnom konaní v rámci Európy, pretože naozaj ten podvod má veľmi široké rozmery."

Moderátor:

"Na druhej strane ale konské mäso patrí v niektorých štátoch sveta medzi delikatesy, čiže asi je normálne konzumovať normálne zdravé mäso, na ktoré sa prihliada pri jeho výrobe ako na mäso určené na konzumáciu."

Z. NOUZOVSKÁ:

"Samozrejme je to otázka zvyku tej ktorej krajiny, konzumné návyky sú rôzne tzn. že určite poznáme konské výrobky. Sú ako delikatesa, ale pochádzajú z chovov, ktoré sú vyslovene na to určené. Každá krajina má bitúnky, ktoré sú len pre porážku koní napríklad."

Moderátor:

"Ja som mal kamaráta, že poď ochutnať, to je fajnová vec, konská saláma. A dokonca niekde to bolo, že v Tokiu, že tam je reštaurácia, že sushi z konského mäsa."

Z. NOUZOVSKÁ:

"Sú to spotrebiteľské zvyklosti tzn. že nemusí to každému samozrejme vyhovovať. Ale naozaj tam tá garancia bezpečnosti a kvality musí byť."

Moderátor:

"Aby v tom nebola primiešaná nejaká tá chemikália lebo antibiotikum."

Moderátorka:

"A navyše nerozumiem jednej veci, ďakujeme zatiaľ za základné informácie, že konské mäso je drahšie ako hovädzie, tak prečo to tam primiešavali."

II. VSTUP:

Moderátor:

"7,40 je aktuálny čas a ja zopakujem tú otázku a tentokrát Zuzane NOUZOVSKEJ, je bezpečné jesť konské mäso?"

Z. NOUZOVSKÁ:

"Samozrejme, pokiaľ je to mäso konské určené na spotrebu tzn. tak sa k tomu chovu a k tomu koníkovi pristupuje, tak je bezpečné, samozrejme."

Moderátor:

"Čiže to nebezpečenstvo, ktoré bolo teraz zachytené v Európe a ktoré poznamenalo naozaj viacero krajín je asi o tom, že konské mäso, ktoré sa dostalo do iných výrobkov nebolo kontrolované, mohli sa tam dostať aké látky?"

Z. NOUZOVSKÁ:

"Nie je jasný pôvod toho mäsa. Tzn. že nie je isté, či to bolo mäso naozaj určené na konzumáciu ľudskú alebo to boli len koníky, ktoré už nejakým spôsobom doslúžili a ešte ich takýmto spôsobom zúžitkovali. Vtedy koníky takéhoto typu potrebu antibiotiká, potrebujú hormóny, rastové látky alebo udržiavacie látky, pretože pracujú a tým pádom to všetko v tom mäse je a tým pádom to môže byť pre človeka nebezpečné. Určite to je maximálne neetické, pretože sú tam porušené všetky nariadenia, ktoré hovoria o označovaní potravín tzn. hovoríme o klamaní spotrebiteľa."

Moderátor:

"Keby neetické, aj nebezpečné. Na druhej strane Aďka položila takú otázku, prečo sa im to vôbec oplatilo? Veď konské mäso je ďaleko drahšie ako akékoľvek iné mäso."

Z. NOUZOVSKÁ:

"Toto je ten prípad, že evidentne to nebolo to konské mäso, ktoré je určené na konzum, pretože to je naozaj oveľa drahšie. Tzn. práve z tohto vyplývajú tie podozrenia, že to bolo mäso konské, ktoré v žiadnom prípade nemalo byť určené na spotrebu a preto vlastne už to majú v rukách orgány činné v trestnom konaní v rámci celej Európy."

Moderátor:

"Ten rýchly varovný systém naozaj funguje, existuje už zoznam tých nebezpečných, podozrivých výrobkov. Viem sa k nemu dostať?"

Z. NOUZOVSKÁ:

"Ten zoznam je k dispozícii prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Je v ňom v súčasnosti 6 výrobkov, ktoré už sú ako pozitívne určené a ďalších 12, ktoré sú a obsahujú mäso mleté hovädzie a potenciálne sú predmetom kontroly."

Moderátor:

"Čo všetko sa robí na Slovensku?"

Z. NOUZOVSKÁ:

"Štátna veterinárna a potravinová správa vyrazila do trhu. Odoberá v súčasnosti 50 vzoriek, ktoré sa vyšetrujú vo veterinárnom ústave v Dolnom Kubíne. Samozrejme vždycky sa odoberajú len tie vzorky, ktoré vyšetrujú, len aby sa neduplikovali. Výsledky sa zasielajú do Bruselu tzn. že cez celú Európu prechádza momentálne obrovská kontrola veterinárnej správy. A to mäso, ktoré bolo z bývalého Nowaco, tak to sa na trh nedostalo. To sa sťahuje z trhu tak ako aj iné ďalšie produkty, ktoré inštitúcie a obchodné reťazce aktívne sťahujú."

Moderátor:

"To sme si tak hovorili ešte predtým, ako sme vošli do vstupu, že ono asi je vždy bezpečnejšie jesť tie potraviny, ktoré sú lokálne, ktoré viem, že je to od môjho mäsiara, ktorý viem, čo dáva do výrobkov."

Z. NOUZOVSKÁ:

"Vyzerá to tak, že nastal čas k návratu k nejakým tradíciám tzn. pre každého človeka je najprijateľnejšie a najbezpečnejšie to, čo pochádza z jeho okolia tzn. nekonzumujem potravinu, ktorá precestuje 1500 kilometrov, ale viem presne konkrétne vystopovať, viem presne od koho ten produkt pochádza. To je momentálne, nastal ten čas."

Moderátor:

"Tak nie je kravina rozprávať sa o konskom mäse a preto bude pokračovať v tejto téme aj ďalej v kuchyni."


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood