Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Potraviny s konským mäsom chudobní nedostanú. Štát ich rozdávať nebude

06-03-2013

(03.03.2013; www.aktualne.sk; spoločnosť, 15.05, s. -; KUBOVIČ Ondrej)

BRATISLAVA - Chudobní občania na Slovensku sa skonfiškovaných výrobkov s konským mäsom nedočkajú. Ak majú mimovládne organizácie záujem rozdávať ich pod Tatrami, musia si ich zohnať v zahraničí sami. Štát im pomáhať nebude.

To, že štát nebude rozdávať výrobky s podvodným obsahom konského mäsa, potvrdil v relácii O päť minút dvanásť na RTVS aj samotný minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

My nemáme identifikované mäso, to čo sa identifikovalo, je už zjedené. Treba si povedať, že tých 1800 kusov balení, tie idú na vrub dodávateľa. Pokiaľ viem, obchodné organizácie žiadajú vrátiť, aj importéri chcú tieto potraviny vrátiť dodávateľom. S najväčšou pravdepodobnosťou tak nebudeme mať čo rozdať chudobným, vyhlásil k téme agrominister.

Zmeniť to ešte môžu podľa neho len mimovládky. Tie sa ale budú musieť namiesto slovenských orgánov obrátiť do zahraničia. Osloviť by mali spoločnosti, ktoré podvodný tovar stiahnu do svojich skladov.

Bude to na rozhodnutí tých mimovládnych organizácii, štát nebude nič organizovať. Ja vám neviem zabrániť, ak sa napojíte na nemeckého dodávateľa, ktorý má v sklade x balení nejakých lasagní, aby ste ich niekde nedistribuovali, popísal Jahnátek možný postup.

Upozornil však, že v prípade rozdávania chudobným by výrobky už museli byť nanovo a správne označené. Uvádzať by tak na obale mali aj obsah konského mäsa.

Simon: Potrební mäso mali sľúbené

Na vyhlásenie ministra reagoval aj jeho predchodca v ministerskom kresle Zsolt Simon (Most-Híd).

To ma trošku prekvapuje, pretože informácie, ktoré boli v médiách a prezentované ako stanovisko ministerstva, zneli inak. Ja som tomu rozumel tak, že tí, ktorí sú na Slovensku na to odkázaní, dostanú. Len som si kládol otázku, koľko toho budú mať a odkiaľ ho budú mať, povedal.

Jahnátek ešte doplnil, že veterinári zatiaľ pri 26 preskúmaných vzorkách nenarazili na stopy konskej DNA.

Čo je vlastne slovenská potravina?

Škandál s konským mäsom ale Simon označil len za vrchol problémov s potravinami v rámci celej Európy. Svojmu nástupcovi v tejto súvislosti vytkol jeho postup pri slovenskej legislatíve. Upozornil totiž na fakt, že ani v zákone o potravinách, a ani pri odbytovom fonde, sa nehovorí o definícii slovenského výrobku.

Keby sme zadefinovali, že slovenský výrobok pochádza od a po z zo Slovenska, tak by spotrebiteľ pri svojom rozhodovaní vedel, že je tu garancia slovenských inšpektorov, akým procesom prešiel, vysvetlil potrebu takejto definície.

Jahnátek mu však zakontroval tým, že niečo podobné už krajina má v podobe Značky kvality SK. Tú dostávajú výrobcovia na požiadanie, pokiaľ dokážu deklarovať, že 75 percent obsahu potraviny pochádza zo Slovenska a všetky technologické procesy prebehli pod Tatrami.

SK kvalita je dobrý produkt, ale nepostačí nám. Keď Rajo dnes dokáže predávať svoje maslo, vyrobené v Nemecku, označené číselným kódom Slovenska 858, tak je to kdesi choré, uviedol príklad napriek tomu pretrvávajúcich problémov Simon. Pripomenul tiež, že Značka kvality SK sa zaviedla v roku 2004, kedy ministerstvo viedol.

Text k obr.:

Štát tovar s podvodným konským mäsom rozdávať nebude. Je to na mimovládkach.

 


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood