Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Roľníci žiadajú rovnosť v dotáciách

13-12-2012

(13.12.2012; Pravda; s. 12; Sedlák Jozef)

Poľnohospodárom a potravinárom dochádza trpezlivosť. Sľubované dorovnanie priamych platieb sa podľa návrhu Spoločnej poľnohospodárskej a potravinárskej politiky EÚ odkladá najmenej o sedem rokov. Proti tomu protestovalo najmenej 300 nespokojných roľníkov pred ministerstvom pôdohospodárstva. Neskôr sa presunuli pred zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, kde vysypali vlečku hnoja.

Slovensko stráca sebestačnosť vo výrobe potravín. Na vidieku tisíce ľudí strácajú prácu a farmy, ale aj mliekarne či mäsozávody sa zatvárajú. Farmári a potravinári tento vývoj pripisujú aj nerovnakým podporám. Bilancia od vstupu do únie nie je lichotivá, len v roku 2010 sa zaplatilo za dovezené potraviny o 960 miliónov eur viac ako sa zinkasovalo za vyvezené.

"Čakali sme, že v roku 2014 sa skončí nespravodlivosť voči slovenským poľnohospodárom a dotácie budú vyrovnané. Namiesto toho sa dozvedáme, že vyrovnanie sa odkladá," povedala na protestnom zhromaždení jedna z jeho organizátoriek Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska. Vzápätí za súhlasného hučania davu vyjadrila postoj všetkých poľnohospodárov: "Odmietame, aby nerovnaké dotácie pokračovali najbližších sedem rokov, pretože by vyústili do likvidácie slovenského poľnohospodárstva."

K organizácii protestu sa pridala aj Potravinárska komora Slovenska. Mala na to jednoduchý dôvod. "Podiel slovenských potravín klesol v obchodoch pod 50 percent, pričom ostatné rovnako rozvinuté poľnohospodárske krajiny majú tento ukazovateľ bežne nad 70 percent," uviedol šéf potravinárskej komory Daniel Poturnay. Vzhľadom na diskriminačné dotačné podmienky slovenské výrobky nemôžu vyhrať cenovú vojnu s dovážanými potravinami.

V predvečer protestného zhromaždenia predseda vlády Robert Fico ohlásil, že Slovensko by na najbližších sedem rokov mohlo dostať pre poľnohospodárstvo viac peňazí. Keby sa vyjednávačom podarilo vyjednať o 470 až 500 miliónov eur viac, mohlo by sa Slovensko dostať na úroveň podpôr, ktorú dostávajú farmári v okolitých krajinách.

"Nanovo sme otvorili otázku priamych platieb," oznámil protestujúcim poľnohospodárom minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Povedal, že v krajnom prípade je vláda pripravená dokonca na to, aby sa prostriedky, ktoré dostáva Slovensko v rámci rozpočtu Európskej únie prerozdelili v prospech poľnohospodárstva. Takto by sa malo dosiahnuť to, aby Slovensko dostalo rovnaké platby na plochu, ako majú všetky okolité krajiny.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na margo protestu poľnohospodárov reagovalo vyhlásením, že "vôbec nie je pravda, že Brusel chce Slovákom zobrať dotácie. Návrh, ktorý vyvolal na Slovensku búrku nevôle, vzišiel z referenčného roku 2013. Komisia navrhla, aby sa prostriedky do poľnohospodárstva zachovali na úrovni roku 2013. Vzhľadom na proces vyrovnávania priamych platieb by prostriedky pre mnohé krajiny na roky 2014 až 2020 klesli, ale pre Slovensko by stúpli," uviedla komisia.

O rozpočte Európskej únie sa rokuje. Definitívna podoba by mala byť dotiahnutá v januári a vo februári budúceho roka.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood