Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

REGULÁCIA EURÓPSKEHO TRHU S CUKROM

25-02-2013

(22.02.2013; Rozhlasová stanica Slovensko; Dobrý deň, Slovensko; 10.38; 3,5 min.; VALOVIČ Peter)

Moderátor:

"Regulácia európskeho trhu s cukrom sa pravdepodobne predĺži o ďalších 5 rokov. Kvóty obmedzujúce výrobu cukru v rámci Európskej únie sa komisia zaviazala zrušiť do roku 2015, no Poľnohospodársky výbor europarlamentu odhlasoval ich pokračovanie. Kvóty, ktoré majú chrániť lokálnych poľnohospodárov pred likvidáciou nízkymi cenami zo zahraničia však deformujú trh, čo je podľa ekonómov zlé. Dôsledkom sú aj predražené potraviny na pultoch obchodov. Viac už ale Peter VALOVIČ."

Peter VALOVIČ:

"Obmedzenie množstva cukru, ktoré môžu krajiny vyrobiť zvyšujú jeho cenu a európskym poľnohospodárom tak zabezpečuje adekvátne platy. Slovensko má ročnú kvótu stanovenú na 120-tisíc ton. Minister pôdohospodárstva Ľubomír JAHNÁTEK reguláciu podporuje, v opačnom prípade by mohli európsky trh prevalcovať veľkí producenti ako Čína či Amerika."

Ľubomír JAHNÁTEK:

"Tí producenti, ktorí majú prirodzene oveľa lepšie podmienky na pestovanie či cukrovej trstiny alebo cukru by mohli zásobiť európsky trh a jednoducho trh s cukrom by jednoducho mohol padnúť. Čiže preto aj naďalej treba ochraňovať tento trh. Je to určitá regulácia."

Peter VALOVIČ:

"Udržiavanie kvót je podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Jána DINGU v rukách lobistov, ktorí na pôde europarlamentu smernice vybavujú. Prostredníctvom nich ovplyvňujú súkromné spoločnosti politiky Európskej únie."

Ján DINGA:

"Firmy, ktoré z týchto smerníc profitujú majú záujem na tom, aby existovali aj naďalej. Lebo ak máte vplyv na to, ako má tá konkrétna smernica vyzerať, tak môžete si ju ušiť na mieru, čím zabránite konkurencii vstúpiť do tohto prostredia a tým pádom máte vyšší profit."

P. VALOVIČ:

"Ochrana trhu pred lacným dovozom síce dáva výhody ľuďom pracujúcim v odvetví. Bežní Európania však tento trh cez odvody do rozpočtu EÚ financujú. Musia totiž nakupovať drahšie. Cena cukru v Európskej únii je momentálne dvojnásobne vyššia ako vo svete. Keďže Slovensko nemá v europarlamentnom výbore pre poľnohospodárstvo žiadnych poslancov oslovil som k téme českého Hynka FAJMONA. Ten tvrdí, že by zrušenie kvót českému a slovenskému poľnohospodárstvu prospelo."

Hynek FAJMON: (preklad z češtiny)

"Sme v dobrej klimatickej oblasti, vieme to robiť a došlo by k renesancii toho odvetvia. Naopak, pokiaľ budú kvóty zachované, tak to bude v záujme tých piatich veľkých cukrovarníckych skupín, ktoré sídlia v západnej Európe, a ktoré nemajú záujem na tom, aby sa v nových členských štátoch rozširovali produkčné kapacity."

P. VALOVIČ:

"Kvóty vyhovujú niektorým vyvoleným aj mimo Európy. Medzi najväčších lobistov za cukrové kvóty patria krajiny združené v africko-karibsko-pacifickej skupine. Európska únia totiž podľa starých zmlúv o podpore rozvoja svojich bývalých kolónií garantuje niektorým štátom bezcolný odber cukru. O predĺžení kvót do roku 2020 však ešte musí rozhodnúť europarlament."

Moderátor:

"Informoval nás Peter VALOVIČ."


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood