Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Posun vpred je zrejmý

24-01-2013

(23.01.2013; Roľnícke noviny; č. 4, s. 1-2; Roman Lettrich)

Ľ. Jahnátek: V kontrolách budeme pokračovať, a ešte ich zintenzívnime

To, že sme sa od júna 2012 intenzívne venovali kontrole kvality potravín, sa ukázalo ako krok správnym smerom. Po viac než pol roku môžeme konštatovať, že kontrolami vyvíjaný tlak na výrobcov, dovozcov či predajcov potravín zabral, a že to má zmysel. V súvislosti s hodnotením vlaňajších výsledkov kontrol potravín to minulý týždeň konštatoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

BRATISLAVA. Ako ďalej minister uviedol, príkladom tohto tvrdenia sú výsledky kontrol v obchodných reťazcoch. "Kým po prvej vlne kontrol, vykonaných v júni minulého roku, sme museli s poľutovaním konštatovať, že kontrolóri zistili v obchodoch veľmi vysoké percento nedostatkov, do konca roka sa situácia v tomto smere výrazne zlepšila," uviedol L. Jahnátek.

Ako príklad spomenul Billu, kde v uvedenom období došlo k zníženiu percenta pochybení z 54 na 13 percent. Zlepšilo sa aj Tesco, kedže v predajniach tohto reťazca klesol počet zistených nedostatkov zo 42 na takmer 19 percent. V prípade Kauflandu došlo zasa k poklesu objavených porušení legislatívy z vyše 40 na 10 percent.

"Chcel by som obzvlášť vyzdvihnúť obchodný systém CBA. V tomto prípade sa počet nezrovnalostí znížil z 38 na 0,54 percenta. Vysoký štandard si celý čas udržuje COOP Jednota Slovensko. V predajniach tohto družstva sme pravidelne zisťovali najmenej nedostatkov, pričom aj Jednota sa stále zlepšovala. Kým v júni bolo v jej predajniach zistených takmer 12 percent pochybení, koncom roka to bolo už len 1,1 percenta," povedal minister pôdohospodárstva.

,Je teda jasné, že obchodníci si uvedomujú zvýšený tlak a prichádzajú s opatreniami, ktoré zvyšujú kvalitu nimi predávaných potravín, ako aj hygienu a kultúru predaja. Avšak napriek nesporne pozitívnym výsledkom a dosiahnutému pokroku nemôžeme byť, a ani nie sme spokojní. Preto budeme v kontrolách naďalej pokračovať, ba dokonca ich ešte posilníme," dodal Ľubomír Jahnátek.

Podľa Jozefa Bíreša, ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, aj napriek zvýšenej účinnosti kontrol sa stále objavujú vážne porušenia zákonov. Dokazuje to napríklad permanentne vysoké percento zistených nedostatkov pri kontrolách vykonaných mimo pracovnej doby. Za celý minulý rok sa z celkových 1280 takýchto kontrol zistili nedostatky až v 56 percentách.

"Takmer stopercentne "úspešná" bola potravinová kobra, keď zo 115 kontrol boli zistené pochybenia v 114 prípadoch. Vysoké percento porušení zákona zaznamenávanie aj u cestných kontrol, pričom stále z toho najhoršie vychádzajú poľskí dovozcovia. Zlým signálom je podľa mňa tiež to, že stúpa počet porušení zákona zistených v stredných predajniach," konštatoval minister.

Jozef Bíreš zároveň pripomenul, že koncom uplynulého roka vykonali kontrolu na cestách v prihraničných oblastiach, a to aj v spolupráci s kriminálnym úradom finančnej kontroly. "Napriek prítomnosti polície sme zaznamenali až 13 prípadov, kedy prepravca odmietol poskytnúť doklad o pôvode tovaru či dodacie listy. To len potvrdzuje, že na Slovensko stále prúdi množstvo potravín neznámeho pôvodu a takpovediac "načierno". Aj preto budeme spolu s políciou v takýchto kontrolách pokračovať a ďalej ich rozvíjať. Koniec ? koncov robí sa to všade v Európe a aj my musíme vyslať jasný signál, že nedovolíme, aby sa k nám vozili nekvalitné potraviny," zdôraznil.

Podľa ministra úspešnosť kontrol momentálne významne limituje aj platná legislatíva. "V súčasnosti nám zákon totiž veľmi často nedovolí zasiahnuť tak, aby to malo patričný efekt. Problémom sú napríklad vlečúce sa správne konania, či nemožnosť udeliť takpovediac odstrašujúcu pokutu, alebo pristúpiť k zatvoreniu prevádzky, ak dôjde k vážnemu pochybeniu," povedal Ľ. Jahnátek.

Uviedol napríklad, že vlani udelili najvyššiu pokutu vo výške 30?tisíc eur, pričom v priemere to bolo len 648 eur. To je podľa ministra na to množstvo a závažnosť pochybení málo.

Minister si v tomto smere veľa sľubuje od novely zákona o potravinách, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť v marci, respektíve v apríli tohto roku. Táto novela zavádza napríklad povinnosť dovozcov nahlásiť každý dovoz potravinárskych a poľnohospodárskych produktov najmenej 24 hodín vopred.

"V novele sú ďalej uvedené presné podmienky, kedy bude možné pristúpiť k likvidácii alebo vráteniu dovážaného či predávaného tovaru. Ruší sa tiež delenie na veľké, stredné a malé prevádzky. A, samozrejme, zvýšia sa aj finančné postihy, pričom najvyššia pokuta sa bude môcť vyšplhať až na päť miliónov eur," dodal Ľubomír Jahnátek.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood