Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Poriadok do vzťahov výrobcov a predajcov

08-01-2013

(31.12.2012; Euroreport plus; č. 11-12, s. 24; Ondera Peter)

Na jednej strane náš štát uznáva princípy voľného trhu, na druhej strane si ponechal aj určité páky, aby mohol ovplyvňovať pravidlá hry. Najmä táto oblasť zaujímala nášho  spolupracovníka Petra Onderu v rozhovore so Zuzanou Nouzovskou, generálnou riaditeľkou sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

* Vami riadená sekcia má prierezový charakter. Kľúčovou v týchto oblastiach je aktuálna legislatíva ? najmä vo vzťahu k európskej a k jej následnej implementácii v našom právnom poriadku. Ktoré normy z dielne vášho rezortu považujete za najdôležitejšie pre dennú prax ? aktuálne prijaté alebo pripravované?

Medzi najdôležitejšie legislatívne normy zaraďuje náš rezort zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny. Tento zákon schválila  Národná rada SR dňa 26. októbra 2012 na 8. schôdzi. Účinnosť nadobudne 1. januára 2013 s prechodným obdobím na účely zosúladenia zmlúv najneskôr do 28. februára 2013. Návrh zákona bol vypracovaný na základe programového vyhlásenia vlády SR a jeho cieľom je presadzovanie opatrení, ktoré by zamedzili zneužívaniu ekonomického postavenia na trhu s potravinami, opatrení na vytvorenie podmienok na zlepšenie trhového dohľadu a hodnotenia situácie na vnútornom trhu. Zákon by mal pomôcť dosiahnutiu vyrovnania vzťahov vo vertikále výroby, spracovania a odbytu potravín, čo je eminentným záujmom nášho ministerstva. V žiadnom prípade nenaruší podstatu "fair trade", ale podporí korektný obchod s cieľom vytvoriť predpoklady pre rovnocenné vzťahy v celom dodávateľskom potravinovom reťazci. Zákon platí nielen pre zahraničné a slovenské obchodné reťazce, ale aj pre nezávislý obchod, a zároveň bude uplatniteľný aj voči druhej strane dodávateľského potravinového reťazca, teda slovenským dodávateľom potravín.

* Ako reaguje ministerstvo na množstvo škandálov, spojených s nekvalitou, ba až nebezpečnosťou potravín?

Druhou veľmi závažnou normou je novela zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách, ktorej cieľom je sprísniť kontrolu výroby, distribúcie a predaja potravín na Slovensku. Návrh novely vychádza zo zistení Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, z vykonaných kontrol v prevádzkarniach a na cestách. Táto legislatívna úprava prinesie prehľad o dovážaných produktoch živočíšneho pôvodu a nespracovanom ovocí a zelenine aj z krajín EÚ, umožní zatvoriť prevádzku v prípade vážnych pochybení a nastavuje prísnejšie pokuty v prípade  nedodržiavania zákona. Tiež ustanovuje informačnú povinnosť pre ŠVPS SR, obmedzuje prepravu nebezpečných potravín odobratím technického preukazu vozidla do znehodnotenia takejto potraviny a jasne vymedzuje predaj potravín v obci. Od novely zákona o potravinách očakávame spružnenie činnosti kontrolných orgánov úradnej kontroly v oblasti bezpečnosti potravín. Novela zákona o potravinách je predložená na rokovanie NR SR.

* Tzv. predaj z dvora mal svojich zástancov i odporcov. Aký je aktuálny stav, aké sú skúsenosti?

Naše ministerstvo spracovalo na účely priameho predaja konečnému spotrebiteľovi v roku 2011 návrh nariadenia, ktoré vláda schválila. Nariadenie vlády SR č. 360/2011 ustanovuje hygienické požiadavky na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu a dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a iným maloobchodným prevádzkarniam. S týmto nariadením priamo súvisí aj nariadenie vlády SR č. 359/2011, ktorým sa ustanovujú požiadavky na niektoré  potravinárske prevádzkarne a na malé množstvá. Hlavnými cieľmi vytvorenia legislatívnych opatrení pre priamy predaj konečnému spotrebiteľovi bolo ponúknuť malým farmárom možnosť predávať svoje produkty priamo z farmy spotrebiteľom, dodávať miestnym maloobchodným prevádzkarniam, prípadne zriadiť si vlastné predajné miesto na trhovisku bez sprostredkovateľa predaja, čím sa nezvyšuje cena o marže a stáva sa tak konkurencieschopnejšou, ako aj zriaďovať malé bitúnky a rozrábkarne, a tým ponúkať spotrebiteľom vysokohodnotné, kvalitné a čerstvé slovenské produkty a potraviny, čo prispieva aj k rozvoju regiónov. Naše ministerstvo v súčasnosti pripravuje návrh Programu rozvoja vidieka SR 2014 - 2020, v ktorom sa počíta s podporou priameho predaja konečnému spotrebiteľovi v oblasti zlepšovania výkonnosti podnikov, spracovania a marketingu poľnohospodárskych produktov.

* Jednou z oblastí, ktorej sa venuje vaša sekcia, je vývoj spotrebiteľských cien potravín. Aký je váš pohľad na tento problém? Vyhlásenia obchodných reťazcov sú vždy v rozpore s tvrdeniami výrobcov... Akú úlohu môže v tomto "súboji" zohrať štát, resp. ministerstvo?

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa intenzívne venuje problematike vývoja cien v celom dodávateľskom potravinovom reťazci. Rozhodnutím ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR bola na ministerstve s účinnosťou od 1. septembra 2012 zriadená cenová rada ministerstva, ktorej cieľom je zlepšenie koordinácie trhového dohľadu a hodnotenia situácie na vnútornom trhu vrátane monitoringu cien a zvyšovanie informovanosti spotrebiteľa. Cenová rada na prvom zasadnutí 28. septembra 2012 prerokovala vývoj situácie na trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami, s hydinou a obilninami a konštatovala pretrvávanie roztvárania "cenových nožníc" medzi odbytovou cenou a spotrebiteľskou cenou hydiny a niektorých mliečnych výrobkov. Pre jasné posúdenie objektívneho, resp. subjektívneho zvyšovania cien v jednotlivých článkoch reťazca je však nevyhnutné zosúladiť štatistické sledovanie na všetkých úrovniach reťazca, čo je úlohou ministerstva v spolupráci so Štatistickým úradom Slovenskej republiky.

* Pokles podielu slovenských výrobkov na trhu je alarmujúci, cena je prioritou...


Ministerstvo veľkú časť svojej pozornosti venuje príprave opatrení na postupné zvyšovanie podielu slovenských výrobkov v obchodnej sieti, pretože v roku 2011 tento podiel klesol až na alarmujúcich 47 percent. Preto sa snažíme súčasnú situáciu zmeniť a organizujeme pracovné stretnutia s jednotlivými obchodnými systémami pôsobiacimi na slovenskom trhu s potravinami za účelom nájsť vzájomné výhodné podmienky a nastaviť odbytové cesty pre prvovýrobcov a spracovateľov a zabezpečiť kvalitu dodávaného tovaru. Politiku v poľnohospodárstve a potravinárstve je potrebné pripraviť tak, aby sa aj prvovýroba aj spracovateľský priemysel revitalizovali. Tiež prijímame koncepčné riešenia do systému označovania slovenskej potraviny a podpory jej predaja tak, aby spotrebiteľ vedel jasne a presne identifikovať potravinu vyrobenú na Slovensku.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood