Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Obaly potravín sa zmenia. Prezradia aj pôvod mäsa

07-07-2011

(07.07.2011; Sme; s. 8; Valček Adam, Čimová Denisa)

Europoslanci schválili jednotné pravidlá označovania potravín
Nariadenie o povinnom označovaní potravín v únii začne platiť o niekoľko rokov. Hoci ho poslanci schválili v miernejšej podobe, potravinári ho kritizujú.

BRATISLAVA. Všetky druhy mäsa okrem rýb budú musieť byť o niekoľko rokov označené krajinou pôvodu. Na obaloch potravín by sa mali povinne objaviť informácie o nutričných hodnotách či alergénoch. Z pultov by mali zmiznúť potraviny v obaloch s klamlivými informáciami.
Rozhodli o tom včera poslanci Európskeho parlamentu, keď schválili nariadenie o označovaní potravín. Brusel ním chce zjednotiť rozsah a štruktúru informácií, ktoré musia výrobcovia povinne uvádzať na obaloch potravín.

Prešlo miernejšie znenie
Brusel a členské krajiny rokovali o tomto nariadení roky. "Napriek odlišným názorom ide o dobrý kompromis," povedala spravodajkyňa euronariadenia Renate Sommer z Nemecka.
Z predpisu však vypadla povinnosť uvádzať nutričné hodnoty aj na prednej strane výrobku. Pri mäse sa nebudú povinne uvádzať krajiny, kde sa spracúvalo. Toto ustanovenie chcel do predpisu pritom dostať gestorský výbor.
"Išlo požiadavku, ktorá by sa premietla do vyšších cien výrobkov," vysvetlila europoslankyňa Anna Záborská (KDH). Výrobcovia by totiž museli mať podrobné etikety pre každého dodávateľa.

Potravinárom sa nepáči
Šéfka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová upozorňuje, že povinnosť uvádzať krajinu pôvodu bude znamenať vyššie výdavky napriek tomu, že ide len o jeden údaj. "Náklady sa prenesú na spotrebiteľa," tvrdí.
Spracúvatelia mäsa upozorňujú, že budú musieť mať etikety podľa toho, z akej krajiny je ich dodávateľ mäsa.
Na mrazenom mäse budú musieť potravinárske podniky po novom uviesť aj dátum prvého zmrazenia. "Na hovädzom mäse sa uvádza, na bravčovom ho doplníme," hovorí šéf mäsokombinátu Nord Svit Ľubomír Kozubík.

O niekoľko rokov
Ministerstvo pôdohospodárstva sa zatiaľ nevyjadrilo, či vypracuje k nariadeniu podrobnejšie vykonávacie predpisy. "Nariadenie musí ešte schváliť Rada Európskej únie," povedal hovorca rezortu Juraj Kadáš.
Pri hodnotení legislatívy si chce počkať aj na definitívnu podobu predpisu, pretože sa viackrát menila. V praxi sa však s novými údajmi nestretneme v obchodoch skôr ako o tri roky. Najmenej toľko majú potravinári na prípravu.

Medzitext
Anna Záborská, europoslankyňa (KDH): "Povinnosť označovať zdroj by zvýšil náklady, pričom by ich zaplatil spotrebiteľ."

Čo sa deje s mäsom pred jeho kúpou?
Europarlament schválil jednotné označovanie potravín. Údaje o pôvode všetkých druhov mäsa či dátum ich prvého zmrazenia prezradia, ako je kvalitné. Nariadenie začne platiť o niekoľko rokov.
DÁTUM 1. ZMRAZENIA: 01/12/2011* Takéto označenie musí mäť zmrazené nespracované mäso, hydina a ryby, a to aj v prípade, ak ich predajca v prevádzke rozmrazil a predáva ich ako chladené. Tento dátum musí uviesť v číselnej podobe.
DÁTUM MINIMÁLNEJ TRVANLIVOSTI Je dátum, dokedy výrobca odporúča výrobok spotrebovať a garantuje jeho vlastnosti. Po tomto dátume môže byť výrobok použiteľný, no môže prísť o niektoré vlastnosti.
DÁTUM SPOTREBY je dátum, do ktorého sa musí potravina spotrebovať. Po tomto dátume sa potravina ďalej nesmie predávať a ani ďalej spracúvať.
KRAJINA PÔVODU: SLOVENSKO* Takéto označenie bude musieť mať bravčové, hovädzie, hydinové, ovčie a kozie mäso. Spotrebiteľ sa nemusí dozvedieť pravý pôvod mäsa, pretože výrobným procesom je aj balenie. Mäso zo zahraničia zabalené na Slovensku tak môže mať krajinu pôvodu Slovensko.
O čom sa bude rokovať Europoslanci sa dohodli, že do troch rokov zvážia dosah povinného označovania na potravinársky priemysel. Následne sa pokúsia zaviesť povinné uvádzanie krajín, v ktorých bolo mäso akokoľvek spracúvané od nariadenie, cez chov až po zabitie.
*IDE LEN O PRÍKLAD, ZDROJ: NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY O POSKYTOVANÍ INFORMÁCII O POTRAVINÁCH SPOTREBITEĽOM.

Čo sa zmení
Výživové označovanie - Informácie o energetickom obsahu, množstve tuku, nasýtených mastných kyselín, uhľohydrátov, cukrov, bielkovín a soli budú musieť byť uvedené v jedinej tabuľke na obale, nemusia byť na prednej strane obalu. Údaje budú prepočítané na 100 gramov či 100 mililitrov výrobku, prípadne na porciu. Výnimku z označovania výživových hodnôt dostal alkohol.
Zvýraznenie alergénov - Všetky prísady vrátane tých, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie, by mali byť na obale potravín uvedené už dnes. Podľa nových pravidiel by však mali byť alergény zvýraznené v zozname prísad balených aj nebalených potravín, ale aj na potravinách ponúkaných v reštauráciách. Spotrebiteľ by ich tak mal zaregistrovať už pri prvom pohľade na obal výrobku.
Minimálna veľkosť písma - Európsky parlament zakotvil minimálnu veľkosť písma, ktorým budú musieť byť na obale uvedené povinné údaje. Pre spotrebiteľov by tak mali byť čitateľnejšie. Písmená, ktoré uvedú výrobcovia potravín, by nemali mať menej ako 1,2 milimetra, na malých obaloch, kde by sa väčší typ písma nevošiel, by mala byť povolená menšia veľkosť písma, a to 0,9 milimetra.
Zavádzajúce informácie - Obal potravín by už spotrebiteľov nemal uviesť do omylu. Ak výrobca na obrázku či v texte sľúbi, že sa prísada vo výrobku nachádza, musí tam byť, nemôže byť nahradená inou. Ak bude bežná prísada nahradená inou, musí to výrobca na obale uviesť. Ak mäso pozostáva z viacerých kúskov a predpokladá sa, že by malo byť v jednom kuse, bude to musieť byť označené.

Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood