Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

NOVÉ PRAVIDLÁ PRE DOPEKANÉ PEČIVO - 1. ČASŤ

08-01-2013

(07.01.2013; Rozhlasová stanica Regina; Mozaika regiónu; 14.40; 5 min.; VASILOVÁ Eva)

Dalibor UHLÁR, moderátor:
"Naladené máte Rádio Regina. Klasické verzus dopekané. Aj táto otázka sa okolo pekárenských výrobkov na Slovensku doslova krúti už vyše roka. Už dlho sa hovorí o tom, že pečivo, ktoré je rozmrazené a dopečené priamo v predajni, by malo byť špeciálne označené. Už padlo aj niekoľko termínov. A naposledy to mal byť prvý január tohto roka. Opäť sa však nič nekoná. Prečo? To už zisťovala Eva VASILOVÁ."


E. VASILOVÁ:
"Vyhlášku o takomto označovaní totiž musí notifikovať Brusel. To znamená, že sa k nej vyjadria všetky členské krajiny Európskej únie a len, ak nemajú žiadne pripomienky, môže začať platiť. A to bol prvý kameň úrazu. Vysvetľuje ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef BÍREŠ."

J. BÍREŠ:
"Pri notifikácii na Európskej komisii bolo veľa pripomienok. Česká republika to dostala načas, bez pripomienok. U nás sa vyjadrili a tým pádom nám tento proces oddialili. Ale tam sa tie pripomienky týkali takých nepodstatných, ako sú formulácie, termíny, kategorizácia. Čiže sú to sekundárne pripomienky, ale každá pripomienka - aj keď my ju vieme upraviť, vieme reagovať - ten proces odďaľuje. Toto je najväčšie nešťastie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa teda rozhodlo pre nové riešenie.

Hovorí Peter HAJNALA."

P. HAJNALA, telefonát:
"Vyhláška bola podaná do notifikačného procesu 9. marca 2012, 17. júla však bola stiahnutá z tohto procesu, pretože bola pripravená nekvalitne a návrh vôbec nevystihoval situáciu v oblasti výroby, kvality, označovania a umiestnenia na trh. Stiahnutie rovnako požadovali aj profesné zväzy. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravilo na podnet profesných zväzov návrhy dvoch vyhlášok. Jedna je Jedlé obilie a výrobky z obilia a druhá je Pekárske výrobky, cukrárske výrobky a cestoviny. Po ukončení pripomienkového konania bude konečné znenie predložené na notifikáciu do Bruselu."

E. VASILOVÁ:
"Prečo je vlastne, podľa Jozefa BÍREŠA, dôležité, aby sme my, spotrebitelia, vedeli, ktoré výrobky sú dopekané?"

J. BÍREŠ:
"To cesto, ktoré slúži na výrobu takzvaných tých dopekaných pekárenských výrobkov, je hlboko zamrazované. Takže tam tie procesy sa zastavia. Ono je zmrazené možno rok, možno viacej. Potom sa dovezie do výroby, kde sa rozmrazuje a vyrábajú sa z toho tie takzvané dopekané pekárenské výrobky."

E. VASILOVÁ:
"A to, že kvalita je rozdielna, potvrdzuje aj riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Bohumír SABO."

B. SABO:
"U mrazeného výrobku tie zmeny, ktoré tam nastávajú mrazením, kryštalizáciou vody, znamenajú, že čím dlhšie bude mrazený výrobok skladovaný, tým nižšia bude jeho finálna kvalita po dopečení."

E. VASILOVÁ:
"Navyše, pekárske výrobky, ktoré sa predávajú ako čerstvé, nesmú obsahovať žiadne konzervačné látky."

J. BÍREŠ:
"Je to úplná pravda. Jednak, na čo by to tam dával, pretože sú to potraviny rýchlej spotreby. Je druhá vec z mrazeného cesta, kde treba sa poistiť a tam naozaj tie konzervačné látky sú. Každý výrobok a pekárenské výrobky rovnako túto informáciu vo svojom zložení majú obsahovať. Práve preto tento proces takzvaného dopekaného pečiva sa zdá pre niektorých výrobcov problémový na Slovensku, nie pre Európsku komisiu v tomto prípade. Pretože vtedy spotrebiteľ sa naozaj bude rozhodovať pre to, čo je čerstvé, nekonzervované a zdravé."

E. VASILOVÁ:
"Možno aj vy si teraz hovoríte ? staré dobré časy, keď u nás existovali len klasické pekárne a my, ako spotrebitelia, sme mali istotu, že to, čo je v predaji, pripravili naozaj tou klasickou metódou. Podľa Bohumíra SABA však mrazenie a dopekanie pečiva nie je najnovší výmysel."

B. SABO:
"Nie je to nová technológia. Tá technológia sa používa už desaťročia. Už v minulom storočí sme ju používali. Zatiaľ ju stále považujeme za doplnkovú. Je to možnosť, ktorá dáva aj výrobcom, aj predajcom, aby tie výrobky mali počas celého dňa predaja, aby boli k dispozícii, aby sa nestalo, že večer zostanete bez pečiva."

E. VASILOVÁ:
"Nestáva sa však, že ľudia si vyberú radšej to ešte teplé pečivo pred tým, ktoré je upečené v tradičnej pekárni a táto doplnková výroba nakoniec vytlačí klasickú technológiu."

B. SABO:
"Je to určite súčasť tejto výroby. Odhadujeme. že v súčasnosti ten podiel mrazených, dopekaných výrobkov sa môže pohybovať okolo jednej pätiny, tých 20%. Problém je tu, že sú to výrobky, ktoré sa dovážajú zo zahraničia. Jednak je tam tá dlhá doba skladovania a jednak zatiaľ tá Európska únia nemá vyrovnané ekonomické podmienky pre napríklad dotácie pre farmárov a následnej aj ceny surovín. A potom sa môže stať, že náš výrobca ťažko bude konkurovať tomu dovozcovi, ktorý je trebárs z Belgicka."


D. UHLÁR:
"A to je ďalší rozmer tohto problému. Ak chceme teda podporiť našich domácich pekárov, mali by sme, ako spotrebitelia, vedieť rozlíšiť, čo je dopekané a klasické pečivo. Dá sa to aj teraz, keď ešte takéto označovanie nemáme? To sa dozviete o chvíľu, ak ostanete s nami."


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood