Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Lobovanie pokračuje aj v tomto roku

31-01-2013

(30.01.2013; Roľnícke noviny; č. 5, s. 10; is)

Lobovanie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) za zrovnoprávnenie podmienok našich roľníkov v zreformovanej Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) EÚ v budúcom programovacom období pokračuje aj v tomto roku. V súlade so závermi prezídia Výboru poľnohospodárskych profesijných organizácií EÚ (COPA) napísal predseda SPPK Milan Semančík list premiéroví Robertovi Ficovi, v ktorom ho požiadal, aby v rámci rokovaní o viacročnom finančnom rámci presadzoval zachovanie silného rozpočtu SPP v rokoch 2014 - 2020.

"Počas posledných 15 rokov sa náklady na európskych farmách zvýšili a ďaleko predstihli ceny, ktoré farmári získavajú za svoje produkty. Z toho profitujú spotrebitelia, ale neexistuje dôvod, prečo by priemerný príjem poľnohospodárov v EÚ mal byť menší ako polovica priemernej úrovne zárobkov v iných sektoroch. Je jasné, že bez pomoci, zabezpečenej v rámci SPP, by mohlo zaniknúť množstvo pracovných miest v agropotravinárskom sektore", uvádza sa v liste predsedu SPPK slovenskému premiéroví.

Pripomína v ňom aj to, že náklady na SPP sú nižšie ako 1 percento z celkových verejných výdavkov EÚ, zatiaľ čo napríklad na sociálnu bezpečnosť vynakladá spoločenstvo až 39 percent z týchto zdrojov. "Sme presvedčení, že rozpočet SPP predstavuje veľmi malú investíciu v porovnaní s podstatnou návratnosťou, ktorú poskytuje európskym občanom, a ktorá je niekedy považovaná za samozrejmosť. Ak chceme tieto výhody zachovať, musíme zachovať aj silný rozpočet SPP. Nielen slovenskí poľnohospodári, ktorých reprezentujeme, ale aj európski farmári, reprezentovaní najväčšou samosprávnou organizáciou COPA-COGECA, sú pripravení urobiť všetko, čo bude v ich silách, aby pre EÚ v agropotravinárstve našli správne ekonomické smerovanie", píše M. Semančík.

Vonkajšia i vnútorná konvergencia priamych platieb a dobrovoľná viazaná podpora boli na programe stretnutia eurokomisára Daciana Ciolosa s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomírom Jahnátkom a s predsedom SPPK Milanom Semančíkom. Prvý muž rezortu i najvyšší samosprávny predstaviteľ v Bruseli spoločne vzniesli vážne výhrady k spôsobu výpočtu priamych platieb pre ďalšie programovacie obdobie EÚ. Návrh Európskej komisie podľa nich neodstraňuje historický princíp a vychádza z 90 percent priemeru EÚ, pričom krajinám, ktoré sa nachádzajú pod touto hranicou, sa má rozdiel v podporách ku koncu programovacieho obdobia znížiť len o tretinu. Neakceptovateľnosť, ba až likvidačnosť tohto návrhu pre Slovensko zdôvodnili Ľ. Jahnátek a M. Semančík na konkrétnych údajoch.

Rovnako požadovali možnosť diferenciácie hodnoty platobných nárokov aj pre členské štáty, uplatňujúce systém jednotnej platby na plochu. Tá sa totiž podľa doterajších návrhov má uplatňovať iba v krajinách, používajúcich platbu na farmu, čo by bolo ďalšou diskrimináciou nových členských krajín EÚ. Preto Slovensko presadzuje princíp rovnakého zaobchádzania so všetkými členskými štátmi.

V jeho záujme je tiež pokračovať v systéme dobrovoľne viazanej podpory citlivých sektorov, čo slovenskí predstavitelia na rokovaní s komisárom D. Ciolosom ocenili. Podporované sektory však na rozdiel od súčasného stavu - navrhli rozšíriť aj o chovy monogastrických zvierat, pričom hranicu stropu pre toto opatrenie požadovali zvýšiť nad 10 percent z národnej obálky, navrhovaných Európskou komisiou.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood