Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

K VECI

15-02-2013

(14.02.2013; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18.18; 30 min.; VIROSTKOVÁ Lucia)

ĎALŠÍ POTRAVINOVÝ ŠKANDÁL

Európa rieši ďalší potravinový škandál, v polotovaroch z hovädzieho mäsa sa našlo aj konské mäso. Európska komisia preto vyzvala členské krajiny, aby pri kontrolách robili aj testy DNA, ktoré takúto zámenu dokážu odhaliť. Aj keď konské mäso nie je zdraviu škodlivé, ide v tomto prípade o klamanie spotrebiteľa.

Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy J. BÍREŠ potvrdil, že aj ich inšpektori už urobili niekoľko kontrol v predajniach, kde bol bol predpoklad, že by toto mäso mohlo byť. Výsledky budú najneskôr začiatkom budúceho týždňa. Situáciu pritom stále monitorujú. Keďže toto mäso je deklarované ako hovädzie, J. BÍREŠ nevylučuje, že sa mohlo objaviť aj na slovenskom trhu. Aj preto vítajú aktivity Európskej komisie, ktorá stanovila počet DNA analýz pre Slovensko, čo pokryje náklady na tieto testy. Podľa J. BÍREŠA by sa takýmto potravinovým škandálom dalo zabrániť, ak by sa na rovnakú identifikáciu, aká je u hovädzieho mäsa, pristúpilo aj u ostatných druhov mias. Potom by si už žiaden výrobca nemohol takéto niečo dovoliť. Teraz sa však chytá mačka za chvost a na celú situáciu dopláca spotrebiteľ.

J. GOLIAN, vedúci Katedry hygieny a bezpečnosti potravín Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, vidí príčinu potravinových škandálov aj v tom, že reťazec výrobcov, spracovateľov a dodávateľov v potravinárstve je veľmi dlhý, čo zvyšuje riziko chyby či zlyhania na niektorom stupni. Navyše čím dlhším reťazcom rôznych spracovateľov a dodávateľov výrobok prešiel, tým komplikovanejšie bude zistiť, odkiaľ konské mäso prišlo. Aj preto je presvedčený, že spracovateľsko-dodávateľský reťazec u potravín by nemal byť taký dlhý.  Komplikované vzťahy pritom neraz niektorí obchodníci využívajú aj na to, aby obišli legislatívu a dostali sa k zisku. Najnovší potravinový škandál otvoril podľa J. GOLIANA aj otázku, či je systém vysledovateľnosti potravín, ktorý platí v Európskej únii, efektívny.

---

MALÍ PODNIKATELIA ZBIERAJÚ PRIPOMIENKY

Podnikatelia združení v Asociácii malých podnikov sa sťažujú, že nové opatrenia vlády im zvyšujú administratívu a tým sťažujú a predražujú podnikanie. Jednotlivé pripomienky a podnety zbiera asociácia, ktorá chce o nich diskutovať aj s vládou.

Ako povedal prezident asociácie V. SIROTKA, snažia sa všetky nové opatrenia posúdiť objektívne, lebo každé a nich má dve strany, takže vždy zvažujú nielen negatíva, ale aj jeho prínosy. Napríklad obmedzenie paušálnych výdavkov tlačí niektorých podnikateľov do účtovníctva, ale niekomu to môže vyhovovať a získa na tom. Pravdou ale je, že malí podnikatelia sú prevažne odkázaní na externé firmy a to pre nich znamená ďalšiu finančnú záťaž. Viacerí podnikatelia upozorňujú aj na zvýšenie nákladov a administratívy pri zamestnancoch na dohodu. Asociácia má pritom podľa V. SIROTKU aj signály, že viacerí členovia ich združenia dohodárov prepúšťajú. Pri dohodách sa mohlo podľa neho myslieť na študentov a umožniť im takto získať prax, ktorú potrebujú. Istú logiku majú podľa V. SIROTKU zmeny, ktoré sa dotknú dôchodkového zabezpečenia živnostníkov, tie však neprišli vo vhodnom čase.

V. SIROTKA potvrdil, že chcú zozbierať pripomienky od svojich členov a na ich základe potom otvoriť dialóg s vládou a hľadať riešenia. Jednou z možností, ako odbremeniť drobných živnostníkov od zbytočnej byrokracie je možnosť kúpiť si licenciu, kde by jednorazovo zaplatili potrebné poplatky.

---

MALÁ NOVELA ZÁKONA O VEREJNOM OBSTARÁVANÍ

Parlament v zrýchlenom konaní schválil tzv. malú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Urobil tak aj napriek tomu, že poslanci už posunuli do druhého čítania veľkú novelu zákona. Navyše vlastné pravidlá obstarávania pripravuje aj Európa a tak je pravdepodobné, že o dva roky bude Slovensko túto legislatívu meniť zase.

Šéfka Úradu pre verejné obstarávanie Z. TÁBORSKÁ považuje za kľúčový problém verejného obstarávania na Slovensku nepripravenosť jeho účastníkov. Ako skonštatovala, ak sú zle zadefinované predmety obstarávania a obchodné podmienky, obstarávanie je neefektívne. Predísť korupčným zákazkám, tendrom, ktoré sú od začiatku nastavené pre konkrétneho uchádzača, novela zákona podľa Z. TÁBORSKEJ nevie, toto sa dá urobiť len serióznym postupom obstarávateľov aj uchádzačov, čo chce zmenu myslenia na ochotu na túto zmenu na oboch stranách. Ako však dodala Z. TÁBORSKÁ, dokázať účelovosť a korupciu vo verejnom obstarávaní majú v kompetencií iné orgány a nie Úrad pre verejné obstarávanie. Aby bolo obstarávanie férové, mal by zadávateľ pripraviť seriózne tendre a uchádzači by nemali podávať obštrukčné námietky.

---

FRANCÚZSKO V LETE ZHASNE

Francúzsko zavedie od leta zelenú novinku - v noci budú musieť úrady, obchody a prevádzky, kde nikto nie je, zhasnúť svetlá. Vláda si od toho sľubuje pomerne zaujímavé úspory elektrickej energie.

P. KOSA z poradenského centra Slovenskej inovačnej a poradenskej agentúry však tvrdí, že v našich podmienkach sa očakávané úspory nedajú dosiahnuť. Osobne totiž pochybuje, že by sa svietilo v nejakých vnútorných priestoroch bez toho, že by to bolo potrebné. Efektívnejšie by podľa neho bolo, keby sa svetelné zdroje vymenili za úspornejšie, pretože vďaka tomu by sa šetrilo práve v tej dobe, keď sa svieti.

 


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood