Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Farmári rokujú, potravinári protestujú. Chcú dotácie ako stará Únia

13-12-2012

(12.12.2012; www.aktualne.sk; Slovensko, 10.38, s. -; Kubovič Ondrej)

BRATISLAVA - Slovenskí farmári a potravinári sa nevedia dohodnúť. Kým v piatok jedna organizácia hovorila o vyrokovaní lepších podmienok pre slovenských poľnohospodárov, druhá ani nie o týždeň neskôr organizuje protestný míting pred ministerstvom. Napriek tomu však obe strany svorne tvrdia, že chcú to isté - rovnaké podmienky pre všetkých.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) a Agrárna komora Slovenska (AKS) vyjdú v stredu do ulíc, aby protestovali proti plánovaným zmenám v Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) Bruselu. Tvrdia totiž, že Únia nimi porušuje sľub, že sa dotácie pre farmárov vyrovnajú do roku 2014.

"Chceme takto upozorniť na fakt, že napriek prísľubom Európska únia nepočíta s vyrovnaním platieb pre poľnohospodárov v Európskej únii a slovenskí poľnohospodári tak majú byť ďalších najmenej sedem rokov diskriminovaní," píše sa v odôvodnení protestu z pera PKS.

Pochod sa má začať pod oknami rezortu Ľubomíra Jahnátka a skončiť pred zastúpením Európskej komisie na bratislavských Palisádach.

Ich profesijní kolegovia zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) však plánovaný míting nechápu. Hovoria, že Jahnátkov rezort s rokovaniami problém nemá s poľnohospodármi má podpísané aj jednotné stanovisko k návrhom Bruselu.

"Prečo kopať do otvorených dverí? Keby ministerstvo nechcelo rokovať alebo podpísať stanovisko s nami, mohli by sme sa týmto spôsobom domáhať akceptácie. Ale toto všetko sa deje. Nevieme prečo by sme mali ísť pred brány partnera a kričať, že to tak nie je," vysvetlil pre Aktuálne.sk hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Tlak na Brusel?

Kľúčové v týchto otázkach podľa SPPK navyše nie je slovenské ministerstvo, ale zahraničie a Európska komisia. Nemec odporúča organizátorom akcie smerovať tlak práve týmto smerom.

Rovnako to vidí aj premiér Robert Fico. "Ak sú tu profesné organizácie ako SPPK určite musia stáť na strane tých, ktorí presadzujú rovnaké názory a zámery. A myslím si, že v tomto máme rovnaký názor, že na Európsku úniu a Komisiu treba zatlačiť," vyhlásil v utorok.

Protestujúcim tiež odkázal, že ulica nikdy nič nevyriešila a kľúčové sú rokovania. Organizátorom zároveň odporučil, aby odovzdali na zastúpení Európskej komisie petíciu proti nespravodlivosti plánovaného nastavenia Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Nedocenený agrosektor

Prezident PKS Daniel Poturnay však tvrdí, že akcia pred agrorezortom je namierená na Brusel. Vinu za zlý stav slovenských farmárov ale dáva aj predchádzajúcim slovenským vládam, ktoré o tejto otázke s Úniou rokovali.

"Je to výsledok politiky našej vlády. Nemyslím tým len tejto, ale politiky predchádzajúcich vlád a prístupu Bruselu, ktorý neberie Slovensko a ostatné nové členské štáty vážne. Zatiaľ len deklaroval snahu zrovnoprávnenia postavenia poľnohospodárov, ale do roviny činov sa Brusel zatiaľ neprepracoval. Pokiaľ ide o Slovensko, faktom je, že zatiaľ žiadna vláda nedocenila význam agrosektoru v tejto krajine," povedal pre Aktuálne.sk.

Do konfliktu sa farmári a potravinári dostávajú aj pre organizáciu protestu. Nemec totiž tvrdí, že SPPK nik k akcii neprizval. Riaditeľka PKS to však odmieta s tým, že návrh zapojiť sa mal padnúť na osobnom rokovaní medzi vysokými predstaviteľmi organizácii.

"SPPK bola o aktivite informovaná včas a boli aj prizvaní na zapojenie sa do manifestácie. Myslíme si, že je potrebné, aby v Bruseli videli, že aj na Slovensku sa dokážu farmári ozvať. Veď si spomeňte, čo sa konalo nedávno v uliciach Bruselu, keď farmári striekali hasičskými striekačkami mlieko a protestovali tak proti nízkym výkupným cenám," vysvetlil motiváciu mítingu prezident PKS.

Hľadanie kompromisu

Nevyrovnanie dotácií pre farmárov a potravinárov v nových členských štátoch s ich západnými kolegami Poturnay dôrazne odmieta a nepripúšťa, že by slovenskí občania mali byť zaradení do druhej kategórie. Dodal, že slovenskí poľnohospodári a potravinári nežiadajú nič viac, len aby Brusel splnil to, čo v minulosti sľúbil.

To isté pritom ale žiada aj SPPK. Zo slovenským zastúpením Komisie už stihol rokovať aj jej predseda Milan Semančík. Priamo na stretnutí ostro vyjadril nesúhlas s navrhovanými podmienkami a odovzdal sedem požiadaviek slovenských poľnohospodárov.

Šéf zastúpenia Dušan Chrenek vraj po rokovaní prisľúbil, že ich slová bude tlmočiť v Bruseli. Zároveň však skonštatoval, že reforma poľnohospodárskej europolitiky sa bude rodiť ako kompromis želaní a predstáv všetkých 27 členských krajín EÚ.

"Je jasné, že 27 členských krajín musí hľadať kompromis a nie všetci sa prispôsobia našim požiadavkám, kým im nebudú vyhovovať. Je to o hľadaní kompromisu, ale najmä partnerov na presadzovanie našich požiadaviek," myslí si Nemec.

Zvýšený hlas

PKS a AKS sú však presvedčení, že Brusel potrebuje počuť aj zvýšený hlas slovenských potravinárov.

"Nech si nemyslia, že budeme za okrúhlym stolom a za zatvorenými dverami trpezlivo viesť diplomatické reči a uspokojíme sa s vysvetlením, prečo sa nemôžu vyrovnať platby. Veď už výsledok prístupových rokovaní a návrh spoločnej poľnohospodárskej politiky pre roky 2007 - 2013 bol nehorázny a diskriminujúci," tvrdí Poturnay.

Aj protestujúce organizácie však veria, že nakoniec skončia za rokovacím stolom. A to aj s našou vládou, ktorá podľa nich nehovorí dostatočne dôrazne a jasne, že s diskriminujúcimi podmienkami Slovensko už viac nesúhlasí.

"Prečo v Bruseli nepovedia rečou otvorenou, že to, čo nám navrhujú, je pre našich poľnohospodárov a potravinárov likvidačné? Všetci kopeme za jeden cieľ, ale my sme si tento krát zvolili iný nástroj," uzavrel Poturnay.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood