Facebook Statistics
Značka Kvality

Ministerstvo v médiách

Farmári lobujú, aby získali z Bruselu stámilióny eur

04-07-2011

(02.07.2011; Pravda; s. 12; SEDLÁK Jozef)

Zastropovanie priamych platieb pre veľké farmy, ktoré navrhujú niektoré krajiny Európskej únie po roku 2013, by mohlo slovenských poľnohospodárov pripraviť o desiatky miliónov eur. Na Slovensku stále prevažujú väčšie poľnohospodárske podniky, a to buď družstvá alebo akciovky, ktoré sú najväčšími zamestnávateľmi na vidieku.

Tohto roku by Slovensko na priamych platbách malo dostať 357 miliónov eur. Bez týchto podpôr by sa hospodárenie väčšiny podnikov ocitlo v červených číslach.

"Zastropovanie priamych platieb by bolo pre Slovensko absolútne nevýhodné, či by už prešiel návrh na strop stotisíc, dvestotisíc alebo tristotisíc eur. Mohli by sme prísť až o 21 percent priamych platieb, čo by bol citeľný úder pre slovenské poľnohospodárstvo," povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík. Reálne sa hrá až o 75 miliónov eur. A to je suma, ktorá by výrazne znížila konkurencieschopnosť slovenských farmárov.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most) začal preto mobilizovať aj slovenských europoslancov. Chce, aby pri prerokúvaní novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky vytvorili v europlarlamente jednotný blok.

Slovensko má v súčasnosti podľa ministra Simona dohodu so šiestimi štátmi, ktoré sa zhodli na spoločnom postupe proti zavedeniu stropov. "Ide o Slovensko, Českú republiku, Veľkú Britániu, Nemecko, Taliansko a Rumunsko," povedal Simon, ktorý rokoval už aj s maďarským, bulharským a francúzskym ministrom.

"Nestačí nám rokovať len na úrovni ministrov, ale musíme pre svoj zámer získať aj čo najširšiu podporu europoslancov, slovenských predovšetkým," uviedol Simon. Šesť slovenských europoslancov   Anna Záborská, Edita Bauer, Vladimír Maňka, Sergej Kozlík, Alajos Meszáros a Eduard Kukan ministrovi vyjadrilo podporu.

Podľa Sergeja Kozlíka nejde len o to, aby neprešlo zastropovanie platieb na farmu, ale aby sa vôbec odstránil prekonaný historický princíp pri udeľovaní dotácie farmárom. Ten zvýhodňuje farmárov zo starých členských krajín pred farmármi z nových. Slovensko je typickou vidieckou krajinou, ale v poľnohospodárstve zamestnáva len 3 percentá obyvateľstva. Podľa Kozlíka je tu priestor vytvoriť ďalších 120 tisíc pracovných miest.

Prilepšenie sa slovenským farmárom črtá podľa návrhu nového rozpočtu EÚ. V súčasnosti poberajú dotácie vo výške 239 eur na hektár a Brusel ich navrhuje vyrovnať tak, aby v každej krajine dosahovali aspoň 270 eur na hektár.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood