Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Minister Ľ. Jahnátek na oslavách 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny

08-05-2015

(Liptovský Mikuláš, 8. mája 2015) - Celonárodné oslavy 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom prilákali tisíce ľudí zo všetkých kútov Slovenska na Háj Nicovô nad Liptovským Mikulášom, kde je pochovaných takmer 1400 príslušníkov 1. československého armádneho zboru.

      "Nezabúdame a nesmieme dopustiť, aby sa zabudlo na korene zla, ktoré viedli k tejto vojne, na ideológie, ktorým uverili milióny ľudí a ktoré pohŕdali dôstojnosťou človeka a celými národmi. Hodnoty našej európskej civilizácie sa vtedy ocitli na samom okraji priepasti," uviedol v slávnostnom príhovore prezident SR Andrej Kiska.

      Nikdy sa podľa neho nesmie zabudnúť na hrdinstvo a obete všetkých, ktorí sa pričinili o porážku fašizmu a nacizmu v Európe. "Pričinili sa o to, aby sme sa stali súčasťou inej Európy, ktorej základy a hodnoty by sme mali práve tvárou v tvár dedičstvu tejto hroznej vojny strážiť a opatrovať," prízvukoval prezident.

      "Na začiatku 21. storočia by nám tragédia druhej svetovej vojny mala slúžiť ako výstraha, aké nebezpečné je ignorovať intoleranciu, nevraživosť, xenofóbiu a rasizmus. Je to trvalé memento, kam až môže dospieť zatváranie očí pred neprávosťou a diskrimináciou," skonštatoval predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.

      Premiér SR Robert Fico zdôraznil, že Slovensko si musí a chce pamätať obete zverstiev napáchaných fašizmom. "V dnešný deň si symbolicky podáva ruku na zmierenie celá Európa a nemalo by to byť len formálnym gestom, ale pevným stiskom všetkých, ktorí hodnotu života ctia nadovšetko," dodal premiér.

      Spolu s ďalšími štátnymi predstaviteľmi a zástupcami Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov položil veniec na pamätníku Háj-Nicovô. Ide o miesto posledného odpočinku 1369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945. Najväčší vojenský cintorín na území bývalého Československa vybudovali v roku 1950. Celý pietny areál s pamätníkom sprístupnili v máji 1961. Na záver pietnych osláv si 11 vojnových veteránov prevzalo pamätné medaily.

Text a foto: TASR


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood