Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Slovenské bravčové mäso a jeho budúcnosť

17-03-2015

(Bratislava, 17. marca 2015) – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek dnes na pôde agrorezortu prijal za okrúhlym stolom predstaviteľov Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Zväzu spracovateľov mäsa, obchodných reťazcov, ako aj Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Potravinárskej komory Slovenska a Agrárnej komory Slovenska. Primárnym cieľom stretnutia bol aktuálny stav jatočných ošípaných a bravčového mäsa na pultoch slovenských predajní, problém nedostatočného záujmu spracovateľov a obchodných reťazcov o bravčové mäso slovenskej výroby a s tým spojená podpora chovu prasníc.

V úvode minister Jahnátek zhodnotil stav slovenských chovateľov ošípaných s obsahom antiobiotík na kilogram živej váhy: „V porovnaní s európskymi krajinami sú naši slovenskí chovatelia na veľmi dobrej úrovni. Na  1 kg živej hmotnosti sa v liečbe  a prevencii používa 43,2 mg antiobiotík, čo je v komparácii napríklad so susednými štátmi ako je Česko, kde sa výška pohybuje približne na úrovni 79,8 mg na kilogram alebo Nemecko s výškou 204 mg, niekoľkonásobne nižšie. Avšak to ako zvýšiť predaj slovenského bravčového mäsa a mäsových výrobkov na domácom trhu je stále prioritou číslo jeden.“

Aj napriek faktu, že za posledné obdobie vzrástol medziročný nárast prvovýroby a prasnice sa držia ako základný produkt, situácia stále nie je ideálna. Najväčšie nedostatky sú citeľné najmä v nedostatočnej komunikácii jednotlivých článkov potravinovej vertikály, počnúc od prvovýrobcov až po konečného spotrebiteľa. „Zlyháva podnikateľská aktivita subjektov, ktorá by mala byť v potravinovej vertikále prirodzená a absencia komunikácie jednotlivých zainteresovaných článkov tohto prepojeného potravinového reťazca,“ ďalej konštatoval šéf agrorezortu. Prítomní dospeli po vzájomnej diskusii ku konsenzu pokračovať v separátnych stretnutiach a rokovaniach  v rámci predmetného potravinového celku a rozvíjať záujem o spoluprácu cez kroky, ktoré povedú aj k zmene nákupnej a spotrebiteľskej politiky. Zároveň, ako uviedla generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva a obchodu Zuzana Nouzovská: „je potrebné zabezpečiť propagáciu slovenského bravčového mäsa a nachádzať priestor pre vytvorenie zdrojov, ktoré dokážu pomôcť presadiť jednotnú značku slovenského bravčového mäsa, resp. jeho označenia na pultoch našich predajní.“

V rámci spoločného diskutovania odzneli aj kľúčové rámce, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú aj celkový stav bravčového mäsa na Slovensku a sú nimi najmä kapacitná príprava, množstvá a cena. Snaha agrorezortu je aj naďalej vytvárať ľahší vstup chovateľov do obchodných reťazcov a následne ich podporu predaja cez jednotlivé závery, ktoré vyplynuli z dnešného rokovania za okrúhlym stolom. Sú nimi v prvom rade: združenie chovateľov ošípaných, - otázka cenovej stabilizácie cez predbežné dohody o množstve ponuky a cene, ročných odhadov spotreby a nastavenia časového rámca na efektívnejšie nastavenie množstevných dodávok bravčového mäsa, - jednotné označenie slovenského bravčového mäsa, - podpora medializácie,  nastavenie cenového štandardu a v neposlednom rade zjednotenie tvorby ceny, t.j. metodiky,“ zhodnotil na záver minister Jahnátek. Aj týmito krokmi sa rezort snaží o podporu domácich slovenských výrobkov, v tomto prípade konkrétne bravčového mäsa a jeho presadenia sa na domácich pultoch, zlepšenie stavu jednotlivých zastúpení potravinovej vertikály a kontinuálne oživovanie potravinárskeho trhu s víziou stabilizácie a efektívneho posilnenia.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood