Facebook Statistics
Značka Kvality

Aktuality

Zasadnutie ministrov poľnohospodárstva V4, Rumunska, Bulharska a Slovinska

07-10-2014

(Beladice, 7. októbra 2014)  – Spoločnú deklaráciu k ekologickému poľnohospodárstvu podpísali zástupcovia rezortov poľnohospodárstva siedmich členských krajín Európskej únie (EÚ). Diskutovali tiež o dopadoch ruských sankcií na krajiny V4 + 3 (Slovinsko, Rumunsko, Bularsko) a možných spôsoboch ich zmiernenia. Poslednou témou diskusie, ktorú zástupcovia hodnotili veľmi prínosne, bola otázka na súčasne platnú legislatívu spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a problematické okruhy nastavovania rámca podpory živočíšnej výroby.

„Sektor ekologického poľnohospodárstva sa veľmi dynamicky rozvíja, dokonca aj v čase ruských sankcií. Medziročný nárast predstavuje 9 %, preto je ekologické poľnohospodárstvo pokladané za jeden z hlavných smerov, ktorým by sa mala poľnohospodárska výroba v budúcnosti uberať,“ konštatoval minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR Ľubomír Jahnátek. Európska komisia (EK) na tento trend zareagovala prípravou nových podmienok pre ekologickú prvovýrobu, výrobu, distribúciu a predaj ekologických potravín. Zástupcovia agrorezortov zo Slovenska, Slovinska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Bulharska deklarovali svoju podporu rozvoju ekologickej výroby, vyjadrili však pochybnosti, či najnovšie navrhovaná smernica EK dokáže zdynamizovať a podporiť rozvoj ekologickej výroby. „V nariadení k ekologickému poľnohospodárstvu sú niektoré veci, ktoré by znamenali koniec výroby v malých poľnohospodárskych podnikoch,“ povedal minister pôdohospodárstva, lesníctva a potravinárstva Slovinskej republiky Dejan Židan. Jedným z hlavných problémov je otázka, ako zabezpečovať ekologickú prvovýrobu, výrobu, distribúciu a predaj ekologických produktov. „Podmienky v jednotlivých členských štátoch sú rôzne. Šesť zúčastnených krajín sa zhodlo, že v súčasnom štádiu vývoja ekologickej produkcie by nebolo zmysluplné pristúpiť na princíp čistej ekologickej produkcie,“ konštatoval Jahnátek. Jedine Česká republika podporuje stopercentnú čistú ekologickú produkciu. „Je pre nás veľmi dôležité celkom jasne od seba odlíšiť tých, ktorí robia konvenčnú a ktorí robia ekologickú produkciu,“ povedal minister pôdohospodárstva Českej republiky Marian Jurečka. Zástupcovia agrorezortov zdôraznili, že súhlasia so zvýšením kontroly ekologických produktov, kontroly by však nemali ísť cestou vytvárania špeciálnych skupín určených výlučne na kontrolu ekologickej produkcie. Rozdielny názor ako EK majú agrárni ministri aj v otázke používania loga na označenie ekologických potravín. EK predpokladá používanie jedného spoločného loga Európskej únie. Mnohé členské štáty únie však majú zavedené vlastné logo, ktoré spotrebitelia poznajú. „Podporujeme myšlienku používania národného loga a súčasne aj loga Európskej únie,“ konštatoval Jahnátek.

V závere vyslovili zúčastnení myšlienku potreby zo strany EK, aby prijala účinné opatrenia voči ruským sankciám, ktoré by farmárom pomohli zmierniť primárne a sekundárne dopady v oblasti poľnohospodýrskej prvovýroby. Šéf domáceho agrorezortu vyjadril tiež potešenie zo zhody, že základ pre rozvoj poľnohospodárskej prvovýroby a potravinárskej sebestačnosti krajín je zakotvený v rozvoji živočíšnej výroby a treba ju aj v novom programovacom období do roku 2020 podporovať.

Prílohy (dokumenty na stiahnutie)



Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
Bestslovakfood