Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Verejná debata o Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2013. Aký je Váš názor?

29-04-2010

Európski farmári produkujú statky, ktoré prinášajú úžitok celej spoločnosti. Práve preto Európska komisia odštartovala rozsiahlu verejnú diskusiu, ktorej sa môže zúčastniť každý, komu záleží na vysokej úrovni potravín, poľnohospodárstva a vidieka.

"Spoločná poľnohospodárska politika je zameraná na celú spoločnosť. Je to politika, ktorá má dosah na všetkých občanov, nielen na farmárov. Politika v oblasti európskeho poľnohospodárstva sa nezameriava len na bezpečnosť potravín, ale aj na územné plánovanie, zamestnanosť, životné prostredie a zmeny klímy. Povedzte nám o svojich požiadavkách a očakávaniach, ktoré sa týkajú budúcnosti poľnohospodárstva a vidieckych oblastí v Európe. Pomôžte nám presadiť tú najlepšiu politickú stratégiu".  Dacian Cioloş, komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka

Komisár vyzýva všetkých občanov a organizácie (bez ohľadu na to, či pracujú v poľnohospodárstve), aby sa zapojili do debaty o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky, jej princípoch a cieľoch.

Reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) by mala byť ukončená do roku 2013. Formálna verejná konzultácia o podobe SPP po roku 2013 prebehne  v priebehu roka 2010.

Spoločná poľnohospodárska politika nie je určená len poľnohospodárom.

  • Medzi poľnohospodárstvom, životným prostredím, biodiverzitou, zmenami klímy a udržateľným využitím prírodných zdrojov (napr. vody a pôdy) existuje priama súvislosť.
  • Jasná je aj spojitosť medzi poľnohospodárstvom a pozitívnym hospodárskym a sociálnym rozvojom v rozsiahlych vidieckych oblastiach EÚ.
  • V neposlednom rade je poľnohospodárstvo zdrojom našich potravín.

Zaujímajú nás predovšetkým vaše nápady a očakávania, ktoré sa týkajú týchto otázok:

  • Prečo potrebujeme spoločnú poľnohospodársku politiku?
  • Čo očakávajú občania od poľnohospodárstva?
  • Prečo je potrebná reforma SPP?
  • Aké nástroje potrebuje budúca SPP?

Váš názor môžete vyjadriť priamo cez webovú stránku http://ec.europa.eu/agriculture/cap-debate, kde budú názory zo všetkých príspevkov v mesiaci jún spracované nezávislým orgánom.


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood