Facebook Statistics
Značka Kvality
Rozvoj vidieka a priame platby, Rybné hospodárstvo

Rozvoj vidieka je vo všeobecnosti termín používaný na označenie činností a iniciatív, ktoré sú zamerané na zvýšenie životného štandardu v mimomestských oblastiach, v krajine a vo vidieckych sídlach. Aktivity rozvoja vidieka sú hlavne zamerané na sociálny a ekonomický rozvoj oblastí a sú súčasťou SPP (Spoločná poľnohospodárska politika). Rozvoj vidieka na Slovensku napreduje aj prostredníctvom opatrení Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 a Operačného programu Rybné hospodárstvo SR. Samostatnou, ale neoddeliteľnou podporou sú schémy financované prostredníctvom priamych platieb.

Program rozvoja vidieka SR 2014 – 2020 (PRV 2014 – 2020) sa zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Podpora v rámci  Operačného programu Rybné hospodárstvo 2014-2020 sa vzťahuje na celé územie SR a je zameraná predovšetkým na nasledujúce oblasti: výstavba nových a modernizácia existujúcich akvakultúrnych prevádzok, odbahňovanie, diverzifikácia príjmov/tržieb z akvakultúry cez podporu doplnkových činností, zriaďovanie recirkulačných systémov, modernizácia existujúcich spracovateľských kapacít, získavanie nových trhov a uľahčenie uvádzania produktov rybolovu a akvakultúry na trh. Operačný program svojím zameraním prispieva k plneniu cieľov Spoločnej rybárskej politiky EÚ prostredníctvom podpory zberu údajov za sektor rybného hospodárstva a  vykonávania kontrolných činností súvisiacich so sledovateľnosťou a označovaním produktov rybolovu a akvakultúry, ako aj osvedčovaním úlovkov na dovoz a vývoz produktov rybolovu a akvakultúry.

Priame platby sú súčasťou I. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky  a predstavujú priamu podporu a stabilizáciu príjmov poľnohospodárov financovanú EÚ zo zdrojov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF).  Priame platby sú vo všeobecnosti poskytované poľnohospodárom ako plošné odviazané podpory, pričom časť prostriedkov EPZF je možné viazať na konkrétne sektory a komodity prostredníctvom tzv. viazaných priamych platieb.

Agrorezort rázne zakročil proti podvodom na východe Slovenska

27-03-2018

Trestné oznámenie, odvolanie zodpovedných a posilnenie kontrol. V súvislosti s možnými subvenčným podvodom na východe Slovenska robíme rázne opatrenia. Deje sa tak na základe článku novinára Andreja Bána. Kontrola agrorezortu zistila, že zo strany Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP), ktorý spravuje digitálny systém LPIS, došlo k závažným pochybeniam.

  • Generálny riaditeľ PPA podal trestné oznámenie na možný subvenčný podvod
  • G. Matečná prikázala odvolať vedenie VÚPOP a presunúť správu systému LPIS-u
  • Agrorezort bude od vlády bezodkladne žiadať financie na posilnenie kontrol a kompletnú digitalizáciu

„Napriek tomu, že Slovensko má jeden z najpresnejších systémov a robí najviac kontrol na mieste v rámci EÚ, našli sa ľudia, ktorí dokázali hrubo zneužiť systém podpôr v agrosektore. Okamžite po preverení podozrení som dala príkaz na odvolanie zodpovedných riadiacich zamestnancov Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy zodpovedných za správu digitálneho systému LPIS, ktorý je mapovým podkladom pre priame podpory. Zároveň som dala príkaz na presun celého odboru diaľkového prieskumu Zeme a geoinformatiky pod Pôdohospodársku platobnú agentúru. Informovala som tiež premiéra, že budem konať veľmi rázne a bez výnimiek. Máme veľmi vážne podozrenie na subvenčný podvod. Takéto praktiky nebudeme tolerovať a rázne proti nim zakročíme,“ vyhlásila Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (nom. SNS).

Na základe indícií novinára Andreja Bána PPA skontrolovala v informačnom systéme všetky priame platby spoločnosti Agro Porúbka a identifikoval presné plochy. Pri ďalšej analýze zistila, že VÚPOP zlyhal pri aktualizácií plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme LPIS aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda.

Pri hĺbkovej kontrole sa preukázalo, že spomínaná spoločnosť žiadala podpory na plochu v súčte 470 ha, v 170 rôznych pôdnych blokoch po území východného Slovenska. „Predpokladáme, že žiadateľ musel mať špecifické informácie a veľmi presne poznal systém poľnohospodárskych podpôr. Dnes som preto podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru vo veci možného subvenčného podvodu. Zároveň sme spustili kontroly priamo na mieste. Ak sa zistia počas kontroly na mieste nezrovnalosti, budeme v zmysle konania žiadať o vrátenie financií,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

„Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižšou mierou vylúčenia refundácie pri vyplácaní priamych podpôr pre poľnohospodárov. Miera pochybení sa pohybuje len niečo nad 1 %. Lepšie je už len Estónsko, ktoré má kompletne zdigitalizovaný terén. Ak chceme zabezpečiť ešte nižšiu mieru pochybení a eliminovať podvody, potrebujeme čo najviac posilniť informatizáciu a digitalizáciu. Pán premiér prisľúbil, že vláda schváli financie na kompletnú digitalizáciu PPA, o ktorú sa snažím už od svojho nástupu, vrátane dronov a prenájmu sentinelov Európskej vesmírnej agentúry na kontroly plôch. Už tento rok bude možné grafické prílohy k žiadostiam o priame platby podávať len elektronicky, vďaka čomu prípady ako spomínané machinácie na východe dokážeme odhaliť,“ vysvetlila G. Matečná. „Rezort pôdohospodárstva má od roku 2016 zriadenú protikorupčnú e-mailovú schránku, ale neprišli  žiadne podnety na nezákonné čerpanie podpôr. Vyzývam preto všetkých, ktorí majú podozrenia, aby to adresovali na protikorupčný e-mail ministerstva [email protected], na e-mail Pôdohospodárskej platobnej agentúry [email protected], alebo priamo kontaktovali orgány činné v trestnom konaní.“


Harmonogram ministra
AGROpodcast Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Nahlasovanie zásob komodít
Kalkulačky
Farmársky manuál SPP 2023 - 2027
Značka kvality
Školský program
Agromapy
EFSA – Temporary FC logo_socials
Integrovaný regionálny operačný program 2014 - 2020
Program rozvoja vidieka SR 2014 - 2022
Operačný program Rybné hospodárstvo 2014 - 2022
PRH 2021-2027
INTERREG V-A SK-CZ
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko
Program cezhraničnej spolupráce na programe Interreg V-A Slovensko-Madarsko
PRV 2007-2013
OPRH SR 2007 - 2013
Bestslovakfood